Orlando – idealne miejsce na wakacje dla całej rodziny!

Orlando - idealne miejsce na wakacje dla całej rodziny!

Miasto Orlando zostało założone w połowie XIX wieku. Gdzieniegdzie zachowały się ślady tamtych czasów, ale kilkanaście milionów turystów rocznie nie przyjeżdża tam, by fotografować pozostałości fortu, lecz aby bawić się w jednym z parków rozrywki albo odwiedzić położone na przylądku Canaveral Centrum Kosmiczne Johna F. Kennedy’ego.

Floryda to fantastyczny stan na południu USA, który spokojnie zapewni Ci atrakcje na kilkudniowy, a nawet kilkunastodniowy pobyt. Nie może być inaczej – w końcu mówimy o stanie, którego powierzchnia wynosi połowę terytorium Polski! Floryda to piękne plaże (ich próbki dostarczają nam wszystkie filmy, których akcja toczy się na Miami Beach), przyroda i parki narodowe, przylądek Canaveral i raj dla golfistów.

W dzisiejszym wpisie skupię się jednak na największym mieście Florydy – Orlando. Fani koszykówki, dobrze kojarzycie. Stąd wywodzi się drużyna Orlando Magic, w której swoją karierę w NBA zaczynał m.in. Shaquille O’Neal. Jeśli chcesz znów poczuć się jak dziecko (albo jedziesz do USA z dziećmi), bo przez całe przedszkole i wczesną podstawówkę marzyłeś, by przybić piątkę z Goofy’m pod słynnym pałacem z czołówki filmów Walta Disneya, pakuj wygodne rzeczy. Orlando pozwoli Ci spełnić sny, które do tej pory były odkładane na później.

Park Walta Disneya to średniej wielkości miasto

Nie ma drugiego miasta na świecie, ba, nawet regionu, w którym o uwagę turystów konkurowałyby aż trzy wielkie parki rozrywki: Walt Disney World, Universal Orlando i morski park rozrywki SeaWorld Orlando. Walt Disney World Resort został otwarty w 1971 roku. Kompleks podzielony jest na cztery mniejsze parki tematyczne (Magic Kingdom, Epcot, Disney’s Hollywood Studios, Disney’s Animal Kingdom), ale na jego terenie znajdują się także dwa parki wodne (Typhoon Lagoon i Blizzard Beach), sześć pól golfowych, kompleks sportowy, tor wyścigów samochodowych, ponad dwadzieścia hoteli oraz liczne sklepy i restauracje.

Orlando - Walt Disney World Resort
Walt Disney World Resort

Przed kupieniem biletów zastanów się, co chcesz zobaczyć na terenie parku i ile dni na to poświęcisz. Nie ma możliwości, by zobaczyć wszystkie atrakcje w ciągu dnia. Aby przedstawić to obrazowo, powiem, że Walt Disney World Resort (w Polsce potocznie nazywany Disneylandem, choć prawdziwy Disneyland znajduje się pod Paryżem) zajmuje powierzchnię 40 mil kwadratowych, co daje jakieś 100 km kwadratowych. Dla porównania: całe miasto Białystok zajmuje 101 km kwadratowych…

Najwięcej atrakcji znanych z bajek znajdziecie w Magic Kingdom i jeśli musisz wybrać tylko jedną część parku, to właśnie tę polecam. Jego symbolem (poza spacerującymi po wszystkich alejkach postaciami z kreskówek, z którymi każdy chętny może zrobić zdjęcie) jest gigantyczny zamek z kilkunastoma wieżyczkami, który stał się symbolem studia Walta Disneya. Do zamku można wejść, ale to atrapa, więc w środku jest pusty. Ponadto turyści mogą korzystać z karuzeli i rollercoasterów, oglądać parady bohaterów bajek, występy, a kto wytrwa do końca dnia, zobaczy pokaz fajerwerków.

Atrakcji jest więc bardzo wiele, ale to wszystko ma swoją cenę. Jak wspomniałem, przed kupnem biletów musisz zdecydować, ile czasu chcesz spędzić w parku Walt Disney, bo kupując od razu bilety na dłuższy pobyt, zapłacisz mniej niż gdy na każdy dzień kupisz oddzielny bilet. A teraz łapiemy się za portfele: dwudniowy bilet (jednodniowych nie ma w sprzedaży internetowej) uprawniający do wejścia do dwóch różnych parków kosztuje 143 dolary za osobę. I to za dzień! Jeśli kupicie bilet trzydniowy, za każdy dzień wyjdzie po 119 dolarów. Bilety dla dzieci są tańsze, ale to symboliczne różnice, a dziesięciolatki i wzwyż traktowane są już przy kasie jak osoby do dorosłe. Nikt przecież nie powiedział, że marzenia są tanie…

W Disney World nie chodzi o ilość, ale o zabawę

Dla niecierpliwych jest przewidziana opcja „park hopper”, czyli wejściówka do wszystkich czterech parków jednego dnia. Myślę, że to rzecz całkowicie zbędna, gdyż nikt nie jest w stanie jednego dnia skorzystać z więcej niż dwóch parków, a nawet to odbywa się w ogromnym tempie. Kupując bilety zwróć uwagę, czy w dniu wizyty nie będą się odbywały żadne „special events” w rodzaju zabawy świątecznej czy halloweenowej. Może to bowiem oznaczać, że na terenie parku po określonej godzinie będą mogli przebywać wyłącznie posiadacze dodatkowych biletów na te wydarzenia, a pozostali będą musieli wyjść wcześniej niż to wynika z codziennego harmonogramu pracy parku. Jeśli zaś wszystko działa zgodnie z planem, parki działają w godzinach 9 – 20/21, a Magic Kingdom jest otwarty do 22.

Orlando - The Magic Kingdom
The Magic Kingdom

Podsumowując: bilety nie są tanie, do tego parking jest płatny oddzielnie (20 dolarów za dzień – stan na 2021 rok), za to na miejscu nie musisz już płacić za żadne atrakcje. Po portfel sięgniesz tylko w barach i restauracjach oraz sklepach z pamiątkami. A jeśli planujesz podróż z dzieckiem, to zakładam, że sięgniesz po niego nie raz…

Kiedy już zakupisz bilet, zainstaluj bezpłatną aplikację Walt Disney World. Znajdują się w niej mapki całego rozległego terenu i harmonogram wydarzeń (np. parad), ale przede wszystkim umożliwia ona rezerwowanie wejściówek na karuzele. Jeśli wcześniej nie zarezerwujesz atrakcji, będziesz długo czekał w kolejce. Zapoznaj się dokładnie z instrukcją: jednorazowo możesz zarejestrować się w trzech miejscach i dopiero po wykorzystaniu każdej kolejnej rezerwacji zyskasz możliwość zabukowania kolejnej atrakcji.

Kilka ciekawych faktów o Walt Disney World:

  • Park zatrudnia 70 tys. pracowników, co daje mu pierwsze miejsce w kategorii pracodawcy zatrudniającego największą liczbę osób w jednym miejscu w Stanach Zjednoczonych; 2500 znalazło zatrudnienie przy projektowaniu kostiumów. Każdego roku na potrzeby parku wytwarzanych jest prawie 13 000 strojów, a w ogromnej garderobie Disneya znajduje się łącznie 1,8 miliona sztuk! Sama Myszka Minnie ma ponad 200 różnych strojów, a Mickey – prawie 300.
  • 50 lat temu park został zaprojektowany tak by zwykłe rodziny bez trudu mogły pójść tam kilka razy w roku. Na początku lat 70. jednodniowy bilet kosztował 3,5 dolara, co dla średnio zarabiających nie stanowiło bariery. Wiele się od tego czasu zmieniło.
  • Najwięcej miejsca w tekście poświęciłem parkowi „Magic Kingdom”, ale pozostałe parki też są ciekawe. Typhoon Lagoon jest drugim najchętniej odwiedzanym parkiem wodnym świata, a Blizzard Beach – trzecim.

Przeczytaj: Las Vegas – co warto zobaczyć w Mieście Grzechu?

Universal Orlando i świat Harry’ego Pottera

Na fali sukcesu, jakim okazał się Walt Disney World, również studio filmowe Universal otworzyło swój park rozrywki. Nie jest to pierwszy park tematyczny tej sieci – pierwszy powstał w 1964 roku na obrzeżach Los Angeles w Kalifornii. To jednak ten na Florydzie cieszy się większą popularnością i znajduje się w pierwszej ósemce najchętniej odwiedzanych parków rozrywki w USA. Kompleks Universal Orlando Resort (tak brzmi pełna nazwa, ale popularnie mówi się Universal Resort albo po prostu – Universal) tworzą: Universal Studios Florida, Island of Advanture, Universal City Walk Orlando, Universal Volcano Bay oraz trzy hotele.

Orlando - Magiczny Świat Harry’ego Pottera
Magiczny Świat Harry’ego Pottera

Najpopularniejszą częścią kompleksu jest Universal Studios Florida, czyli park filmowy stanowiący odwzorowanie miast i miasteczek, które być może oglądaliście kiedyś na ekranie. Spacer tymi ulicami to jak wejście do telewizora i współuczestniczenie w produkcji. Ulice i budynki odwzorowano z dużą starannością, więc fantastycznie się po nich spaceruje. Szczególnie dużą popularnością cieszy się Magiczny Świat Harry’ego Pottera, który znajduje się na terenie dwóch parków. Aby zobaczyć go w całości, potrzebujecie dwóch biletów. Bilety „dwa parki w jeden dzień” to najbardziej promowany typ biletu w parku Universal, ale wątpliwe, by udało Ci się zobaczyć tak wiele atrakcji w jeden dzień. Przy kasie stanowczo nalegaj na sprzedanie biletu do jednego parku (umieszczony jest gdzieś na dole cennika i bądź pewien, że kasjer będzie przekonywał Cię do zakupu biletu łączonego).

Wszystkie atrakcje, przez które mam na myśli głównie karuzele, są w cenie biletu, ale o ile dzięki aplikacji Disney World można zarezerwować trzy wjazdy, zjazdy czy co się komu podoba, to za możliwość „przeskoczenia” kolejki w Universal trzeba już zapłacić. Fast track kosztuje co najmniej 100 dolarów, więc radzę dobrze się zastanowić, czy aby na pewno nie będziesz skłonny poczekać w kolejce.

Orlando. Jeśli nie parki rozrywki, to co?

Gdy już będziesz w Orlando, polecam odwiedzić jedną z największych atrakcji Stanów Zjednoczonych, czyli Centrum Kosmiczne Johna F. Kennedy’ego na przylądku Canaveral (Cape Canaveral). Na terenie kompleksu (nie muszę dodawać, że ogromnego) prezentowane są rakiety z lat 50-tych i 60-tych, a wewnątrz budynków możemy oglądać filmy prezentujące wyprawy w kosmos, oryginalne elementy wyposażenia rakiet, przeczytać ciekawostki o astronautach. Wejście na pokazy filmowe do IMAX i tradycyjnego kina zawarte jest w cenie biletu.

Orlando - Centrum Kosmiczne Johna F. Kennedy’ego
Centrum Kosmiczne Johna F. Kennedy’ego

Z przylądka Canaveral startowały kolejne misje Apollo, co nie znaczy, że dziś jest to wyłącznie muzeum i można tam tylko powspominać czasy, kiedy Amerykanie rozdawali karty w kosmosie. Z bazy korzysta firma SpaceX należąca do Elona Muska, który poza tym, że jest założycielem Tesli, chce na swoich zasadach podbijać kosmos. I tak, we wrześniu 2021 roku telewizje z całego świata relacjonowały pierwszy w historii lot w kosmos, w którym uczestniczyli sami amatorzy.

Myślę, że wizyta w Centrum Kosmicznym okaże się atrakcją nie tylko dla miłośników kosmosu, lecz także osoby, które do tej pory nie podejrzewały się o takowe zainteresowania, wyjdą miło zaskoczone. Możliwość zobaczenia na własne oczy ogromnych maszyn, które kilkadziesiąt lat temu potrafiły wynieść ludzi w przestrzeń pozaziemską, robi wrażenie. W Europie nie ma tego rodzaju centrów kosmicznych, więc może to być jedyna w swoim rodzaju okazja.

Floryda to również fantastyczna przyroda. Jeśli jakieś zwierzę szczególnie może się nam kojarzyć z tym stanem, to będą to aligatory. Można je bezpiecznie oglądać w parkach narodowych, a niektóre parki rozrywki oferują różnego rodzaju „show” z ich udziałem: od oglądania karmienia i sztuczek, które robią ze swoimi opiekunami po możliwość pogłaskania ich. Twojej wrażliwości pozostawiam decyzję, czy zechcesz uczestniczyć w takim pokazie, niemniej są one dość popularne.

Wśród miejsc interesujących przyrodniczo polecam w szczególności Everglades National Park (w przewodnikach określany często jako Bagna Everglades), przy czym nie są to okolice Orlando, lecz Miami. Everglades to największe w USA siedlisko subtropikalnej przyrody, które zamieszkują setki gatunków ptaków, ryb, gadów – oraz budzące słuszny respekt aligatory.

Przeczytaj również: 10 najpopularniejszych miast w USA

WizaOnline.pl to rzetelne źródło wiedzy o zagranicznych podróżach. Publikujemy artykuły o formalnościach związanych z wyjazdem za granicę, przygotowaniach do podróży, ciekawych miejscach i atrakcjach do odwiedzenia.