Pierwsza podróż samolotem 🛫 – wszystko, co warto wiedzieć

Pierwsza podróż samolotem - procedura na lotnisku krok po kroku

Pierwsza podróż samolotem to zwykle wielkie emocje. Oprócz tych pozytywnych, jak ekscytacja, budzi również te negatywne – stres, obawy. Jak wygląda procedura na lotnisku? Jak przygotować się do pierwszego lotu? Co musisz wiedzieć, zanim pierwszy raz wejdziesz na pokład samolotu? Przeczytaj nasz poradnik, z którego dowiesz się, jak to wygląda krok po kroku – od odprawy, po odbiór bagażu.

Bagaż – jaki rozmiar? Co mogę spakować?

W zależności od tego, jaką linię lotniczą wybierzesz i jaką opcję wykupisz, możesz zabrać na pokład tylko bagaż podręczny (ten, który możesz zabrać ze sobą na pokład), tylko bagaż rejestrowany (duża walizka, którą zostawiasz podczas odprawy bagażowo-biletowej) lub oba. Przed wylotem dokładnie sprawdź, jaki bagaż Ci przysługuje i jakie powinien mieć wymiary. Każda z linii lotniczych ma inne standardy w tym zakresie.

Jeśli wybrałeś na swojego przewoźnika tanie linie lotnicze (Ryanair, WizzAir), to w podstawowej cenie biletu masz wyłącznie małą torbę, ale możesz dokupić opcję większej walizki (na swoim koncie). U przewoźników rejsowych, jak np. LOT w większości opcji (oprócz najtańszej Economy Saver), w cenie biletu masz bagaże rejestrowany i kabinowy. Podobnie jest podczas lotów czarterowych, czyli tych, w których miejsce masz w pakiecie, kupując wakacje w biurze podróży.

Niektóre linie lotnicze, oprócz dwóch wymienionych wyżej typów bagażu, pozwalają też wnieść na pokład drugą, mniejszą torbę, np. z laptopem czy damską torebkę.

Pamiętaj, że podczas pakowania obowiązują Cię pewne ograniczenia. W bagażu podręcznym możesz mieć maksymalnie litr płynów (szampon, żel pod prysznic) w pojemnikach do 100 ml. Możesz też mieć ze sobą leki i akcesoria medyczne, które będą Ci niezbędne podczas podróży samolotem. Do bagażu podręcznego nie pakuj też substancji wybuchowych i łatwopalnych oraz rzeczy, które mają ostre krawędzie i mogą zostać uznane za niebezpieczne, np. golarek, nożyczek, skalpeli, tasaków czy szydełka.

Jeśli chodzi o bagaż rejestrowany – chcesz zabrać ze sobą żywność? Sprawdź dokładnie przepisy kraju, do którego lecisz. Najczęstsze ograniczenia dotyczą mięsa, wędlin i serów.

Sprawdź też, czy Twoje bagaże mają, oprócz rozmiaru, także odpowiednią wagę – dopłata za nadbagaż może Cię słono kosztować (zwłaszcza za granicą).

Przeczytaj: Jak spakować się do samolotu? Bagaż rejestrowany i podręczny

Na lotnisku – odprawa i wejście na pokład

Przed wylotem musisz się odprawić. Jeśli wykupiłeś przelot z bagażem podręcznym, prawdopodobnie będziesz mógł zrobić to online, jeszcze w domu. Szczegóły dotyczące odprawy na pewno otrzymasz od Twojej linii lotniczej. Jeśli masz ze sobą także bagaż rejestrowany, odprawy bagażowo-biletowej dokonasz na lotnisku, gdzie powinieneś pojawić się ok. 2 godziny przed odlotem. Po wejściu, znajdź na monitorach oznaczenie, przy którym stanowisku obsługiwany jest Twój lot i udaj się do niego.

Tu rozpoczyna się odprawa – pokaż obsłudze swój dokument tożsamości, a po jego weryfikacji zostaniesz poproszony o położenie bagażu rejestrowanego na taśmę, gdzie zostanie zważony i oznaczony (zwykle możesz też zdać tutaj bagaż kabinowy). Obsługa wydrukuje Twoją kartę pokładową i przyklei na niej takie samo oznaczenie, jakie przykleiła na walizce. Dzięki czemu później łatwiej zidentyfikujesz swój bagaż.

Pierwsza podróż samolotem - odprawa, wejście na pokład

Teraz możesz przejść do hali odlotów – Ty i twój bagaż podręczny przejdziecie tu przez kontrolę służb granicznych. Weź jeden z plastikowych pojemników, połóż go na taśmie i umieść w nim swój bagaż, portfel oraz kartę pokładową. Jeśli w torbie/walizce znajduje się elektronika lub płyny – wyciągnij je z walizki i włóż do oddzielnego pojemnika. Twój bagaż przejdzie taśmą, a Ty przejdziesz przez bramkę do hali odlotów. Gdyby zdarzyło się, że podczas przechodzenia przez bramkę uruchomi się alarm – spokojnie! Prawdopodobnie musisz zdjąć buty lub pasek do spodni (ze względu na metalowe elementy) lub zapomniałeś o wyciągnięciu telefonu/portfela z kieszeni spodni.

Służby graniczne prowadzą także wyrywkowe kontrole bezpieczeństwa, więc jeśli strażnik poprosi Cię o przejście na bok, nie stresuj się, zachowuj się spokojnie i przyjaźnie. Przecież nie masz nic do ukrycia, a taka kontrola jest czymś naturalnym.

Po przejściu kontroli zapakuj swoje rzeczy. Jesteś w strefie bezcłowej. Jeśli chcesz kupić napój na drogę, możesz to zrobić właśnie w strefie bezcłowej. Nigdy nie zostawiaj swojego bagażu bez opieki, nawet jeśli idziesz tylko do toalety – grożą za to wysokie kary.

Teraz musisz już tylko odnaleźć numer bramki (gate), którą podczas boardingu przejdziesz do rękawa lub autobusu, którymi dostaniesz się na pokład samolotu. Podczas wejścia na pokład będą Ci potrzebne: karta pokładowa i dokument tożsamości.

Pierwszeństwo przy boardingu mają osoby, które wykupiły wcześniej taką usługę, a czasem także osoby uprzywilejowane (np. rodziny z dziećmi). Gdy do samolotu trzeba dojechać autobusem, zazwyczaj usługa ta traci sens, ponieważ osoby z pierwszeństwem czekają w lotniskowym autobusie na inne osoby, by wraz z nimi dojechać do samolotu. Niemniej, usługę często wybierają rodziny z dziećmi, by jak najszybciej zająć ze swoimi pociechami swoje miejsca.

W samolocie – co trzeba wiedzieć?

Jesteś już przed samolotem, co teraz? Na Twojej karcie pokładowej znajduje się numer siedzenia, który powinieneś zająć w samolocie. Oznaczenie obejmuje liczbę – numer rzędu i literę, czyli oznaczenie miejsca (np. 17A).

Jeśli na etapie rezerwacji biletu masz możliwość, zadbaj o to, by siedzieć obok swoich najbliższych. Jeśli to „system” przydzieli Ci miejsca podczas drukowania karty pokładowej, istnieje zagrożenie, że Ty i Twoi najbliżsi będziecie siedzieli osobno. Jeśli masz możliwość wyboru – podpowiadamy: miejsca przy wyjściach ewakuacyjnych dają więcej miejsca na nogi, siedzenie przy oknie, to możliwość podziwiania widoków i sporo prywatności, a miejsce przy przejściu daje Ci swobodę podczas wstawania np. do toalety lub żeby rozprostować nogi.

Pierwszy lot samolotem - zachowanie na pokładzie

Jeśli tego potrzebujesz, przy wejściu obsługa  samolotu sprawdzi na bilecie, gdzie jest Twoje siedzenie i pomoże Ci do niego trafić. Bagaż podręczny schowaj do luku bagażowego nad siedzeniami, zajmij swoje miejsce i reaguj na polecenia załogi.

Przed startem personel pokładowy opowie krótko o zachowaniu zasad bezpieczeństwa, zapinaniu pasów i oznaczeniach w samolocie. Dowiesz się, kto jest pilotem Twojego lotu i ile potrwa podróż. Czasem sam pilot w trakcie lotu udziela informacji, np. o tym, co za chwile będzie widoczne z samolotu. Przed startem koniecznie włącz w swoich urządzeniach (telefonie, tablecie) tryb samolotowy.

Zapnij pasy, odsłoń okna, podnieś stoliczek, jeśli zdążyłeś go otworzyć i… startujemy! Możesz czuć uczucie zatkanych uszu, dlatego dobrze jest podczas startu żuć gumę lub tuż po wzniesieniu się napić się wody. Wtedy ciśnienie się wyrówna, a uszy się odetkają.

Na pokładzie zwykle jest też serwowany serwis pokładowy. W zależności od linii lotniczej, czasu lotu oraz klasy, w której podróżujesz, może przysługiwać Ci przekąska, posiłek lub napój (lub wszystkie opcje), a czasem także system rozrywki pokładowej, w którym możesz obejrzeć film lub posłuchać muzyki (w zależności od klasy lotu – na własnym urządzeniu lub tym, które otrzymasz do użytku na pokładzie).

Podczas serwisu możesz też kupić przekąski i napoje – w tym te alkoholowe, a także perfumy czy kosmetyki. Na pokładzie zachowaj spokój, nie krzycz, unikaj głośnych rozmów, film lub muzykę oglądaj z użyciem słuchawek – hałas może przeszkadzać Twoim współpasażerom.

Jeśli podczas lotu poczujesz się źle, możesz poprosić stewardessę o kubek wody i tabletkę przeciwbólową. Otrzymasz je na pokładzie nieodpłatnie.

Przeczytaj: Jet lag – jak radzić sobie z nagłą zmianą strefy czasowej?

Lot samolotem z dzieckiem

To pierwszy lot nie tylko dla Ciebie, ale i dla Twojego dziecka? Pamiętaj, by zadbać o komfort jego i swoich współpasażerów. Jeśli Twoja pociecha obawia się lotu, na pokład zabierz coś, co odciągnie jego uwagę (ulubiona książeczka lub zabawka albo bajka ściągnięta na tablecie/telefonie).

Przy bobasach sprawdzi się woda w butelce lub smoczek, który zniweluje uczucie zatkanych uszu u malucha. W przypadku większych dzieci, warto również mieć przy sobie wodę do picia lub np. gumę rozpuszczalną czy cukierka, które dziecko będzie żuło podczas startu.

Na pokład nie musisz zabierać wszystkich zabawek dziecka, ale postaraj się zabrać takie rzeczy, które zorganizują maluchowi czas podczas lotu lub pozwolą mu wygodnie zasnąć. To zwiększy nie tylko Twój komfort, ale też komfort współpasażerów, bo Twoja pociecha nie będzie się kręciła, kopała w fotel przed sobą czy głośno płakała.

Lecisz z małym dzieckiem? Twój maluch (do 2 lat) będzie miał miejsce siedzące na Twoich kolanach. Możesz też bezpłatnie zabrać ze sobą wózek dziecięcy, a niektóre linie umożliwiają zabranie dodatkowej torby z rzeczami dla Twojej pociechy. Tak małe dzieci powinny być ubrane wygodnie, a w Twoim bagażu powinny się znaleźć m.in. zapasowe pieluszki, mokre chusteczki, leki przeciw gorączce czy biegunce, jedzenie i picie dla malucha (limity płynów w bagażu kabinowym nie obejmują pokarmów dla niemowląt) oraz zabawki – koniecznie te, nieemitujące głośnych dźwięków.

Pamiętaj, że na pokład wpuszczane są tylko te niemowlaki, które ukończyły pierwszy tydzień życia.

Lądowanie i co dalej?

Kiedy samolot będzie zbliżał się do lądowania, na pokładzie zapali się sygnalizacja „zapiąć pasy”. Dostosuj się do niej i nie odpinaj ich, póki samolot nie wyląduje, a sygnalizacja nie zgaśnie.

Pierwsza podróż samolotem - lądowanie i odbiór bagażu

Kiedy samolot wyląduje, wyhamuje i dojedzie do miejsca, gdzie pasażerowie będą mogli bezpiecznie opuścić pokład, będziesz mógł wstać, wyciągnąć swój bagaż kabinowy z luku i udać się do wyjścia. Następnie rękawem lub autobusem dotrzesz do hali przylotów. Tu, w zależności od tego, do jakiego kraju przybyłeś, mogą czekać Cię dodatkowe formalności, np. kontrola paszportowa (poza Strefą Schengen i granicami Unii Europejskiej).

Jeśli wylądowałeś w kraju UE lub Strefy Schengen, możesz podążać za znakami oznaczonymi symbolem wózka bagażowego i angielskim napisem „luggage”. W hali, w której znajdować się będą długie rzędy taśm, na ekranie znajdź oznaczenie swojego lotu. To właśnie tą taśmą wyjadą bagaże z Twojego lotu, w tym Twój. Odbierz swoją walizkę i…możesz rozpocząć swoje wakacje!

Lecisz z przesiadką? Swój bagaż odbierzesz dopiero na lotnisku docelowym. Po wylądowaniu w porcie przesiadkowym, z hali przylotów kieruj się do hali odlotów, gdzie ponownie przejdziesz boarding – tym razem na samolot, którym dotrzesz już do miejsca docelowego.

Sam widzisz – nie taki diabeł straszny! Teraz możesz bez obaw spakować swoje walizki, a potem spokojnie ruszyć na wymarzony urlop i po raz pierwszy wzbić się w chmury samolotem. Pierwszy raz w samolocie, podziwianie ziemi z wysokości ponad 10 000 metrów to niesamowite przeżycie, która na pewno zapadnie Ci w pamięć!

Przeczytaj również: Jak kupić tanie bilety lotnicze?

Zdjęcia: Unsplash.com

WizaOnline.pl to rzetelne źródło wiedzy o zagranicznych podróżach. Publikujemy artykuły o formalnościach związanych z wyjazdem za granicę, przygotowaniach do podróży, ciekawych miejscach i atrakcjach do odwiedzenia.

Najlepsze kasyna online