Zdjęcie do wizy do USA

Zdjęcie do wizy do USA

Zanim przystąpisz do składania elektronicznego wniosku o wizę do USA przygotuj swoje aktualne zdjęcie.  Aktualne, czyli wykonane w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

W całym procesie ubiegania się o wizę do Stanów Zjednoczonych potrzebne Ci będzie zarówno zdjęcie w wersji cyfrowej, jak i wydrukowanej. Zdjęcie cyfrowe jest wymagane podczas wypełniania formularza wizowego DS-160. Należy je załączyć do elektronicznego wniosku. Papierową odbitkę zdjęcia (wystarczy jedno) zabierz ze sobą na spotkanie umówione w Ambasadzie/Konsulacie.

Zdjęcie do wizy do USA musi spełniać konkretne kryteria, zarówno pod względem rozmiaru, jak i zawartości. Nie może to być zatem to samo zdjęcie, które lata temu zrobiłeś na potrzeby dowodu osobistego czy prawa jazdy.

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie wymagania dotyczą zdjęcia papierowego i elektronicznego,
  • czy zdjęcie do wizy możesz wykonać samodzielnie,
  • co zrobić, gdy zdjęcie przyniesione na spotkanie z konsulem zostanie odrzucone,
  • ile kosztuje zdjęcie do wizy do USA.

Przeczytaj: Wiza do USA – krok po kroku

Zdjęcie do wizy – ogólne wymagania

Zdjęcie musi być przede wszystkim aktualne, czyli zrobione w ciągu ostatnich 6 miesięcy przed dniem składania wniosku o wizę. Powinno odzwierciedlać aktualny wygląd.

Zdjęcie musi być kolorowe, fotografie czarno-białe nie są akceptowane.

Głowa, oczy i uszy

Na prawidłowo wykonanym zdjęciu głowa (mierzona od czubka głowy, łącznie z włosami, aż do podbródka), ustawiona jest w środku kadru i zajmuje ok. 50-70 % wysokości zdjęcia.

Widoczna jest cała twarz, ustawiona w kierunku obiektywu. Oczy ze wzrokiem skierowanym na wprost powinny znajdować się na ok. 2/3 wysokości zdjęcia. Oczy powinny być naturalnie otwarte – bez mrużenia czy też zbędnego wytrzeszczania.

Wyraz twarzy powinien być naturalny – usta zamknięte. Oczy, brwi i uszy nie mogą być przysłonięte włosami.

Zdjęcie powinno być zrobione bez nakrycia głowy – bez czapki, kapelusza, chusty czy też nałożonych na głowę okularów. Jeżeli nakrycie głowy wynika z powodów religijnych, to należy zadbać o to, aby cała twarz była widoczna.

Okulary

Zdjęcie należy wykonać bez okularów – zdjęcia w okularach nie są akceptowane we wnioskach wizowych do USA od 1 listopada 2016 r.

Tło

Zdjęcie powinno być wykonane na białym, jednolitym tle. Dopuszczalne jest także tło w kolorze złamanej bieli.

Zarówno na twarzy, jak i w tle nie powinny być widoczne żadne cienie. W tle nie mogą się także znajdować żadne przedmioty.

Wymiary zdjęcia

Zdjęcie wydrukowane powinno mieć kształt kwadratu o wymiarach 5×5 cm.

Zdjęcie cyfrowe, również kwadratowe, powinno mieć minimalne wymiary 600×600 pikseli. Maksymalne wymiary to 1200×1200 pikseli. Waga pliku nie powinna przekraczać 240 KB. Format zdjęcia: JPG, JPEG.

Przeczytaj: Paszport do wizy do USA

Zdjęcie od fotografa czy wykonane samodzielnie

Nie ma odgórnych wytycznych nakazujących, aby zdjęcie było zrobione przez zawodowego fotografa. Jeśli tylko jesteś w stanie spełnić wymagania stawiane takim zdjęciom, to jak najbardziej możesz je wykonać samodzielnie w domu, biurze itp. Szanse na to, że takie zdjęcie zostanie zaakceptowane przez system podczas składania wniosku DS-160 są bardzo duże.

Druga opcja to wizyta w studiu fotograficznym. Dla profesjonalnego fotografa wykonanie zdjęcia wizowego nie jest żadną nowością. Taki fotograf zna wymagania i wie, że zdjęcie musi posiadać także swoją cyfrową wersję. W nowoczesnych punktach fotograficznych odbywa się to zazwyczaj tak, że wraz z wydrukiem zdjęcia otrzymujesz także link do strony internetowej, na której możesz pobrać jego elektroniczną wersję. Jeśli to nie jest możliwe poproś fotografa o przesłanie zdjęcia na Twój adres e-mail. Warto mieć też przy sobie np. pendrive, aby w ostateczności fotograf mógł wgrać zdjęcie na urządzenie.

Zdjęcie do wizy do USA - studio fotograficzne

Co zrobić, gdy zdjęcie przyniesione na spotkanie z konsulem zostanie odrzucone

Wydruk zdjęcia należy przynieść ze sobą w dniu umówionego spotkania z konsulem. Podczas kontroli dokumentów przez pracownika Ambasady/Konsulatu może się okazać, że to samo zdjęcie, które zostało zaakceptowane przez system na etapie składania wniosku wizowego DS-160, w opinii urzędnika jednak nie spełnia określonych wymagań.

Lepiej przygotuj się na taką sytuację, gdyż nie należy ona do rzadkich. Co możesz zrobić? Przede wszystkim nie panikuj. Masz dwa wyjścia:

  • możesz udać się do najbliższego punktu fotograficznego, ponownie wykonać zdjęcie i wrócić do Ambasady/Konsulatu,
  • możesz skorzystać z automatu, tzw. fotobudki, który znajduje się na terenie Ambasady/Konsulatu. Przed wykonaniem zdjęcia koniecznie wybierz opcję “Zdjęcie do wizy” i postępuj zgodnie z instrukcją na ekranie. Na taką okoliczność przygotuj wcześniej wyliczone 30 zł w gotówce, gdyż automat nie wydaje reszty.

Przeczytaj: Jak wygląda rozmowa z konsulem USA

Ile kosztuje zdjęcie do wizy do USA?

Zdjęcie możesz wykonać samodzielnie za darmo. Jego cyfrowa wersja zapewne wystarczy do złożenia formularza DS-160. Jeśli nie masz odpowiedniej drukarki i papieru, to wizyta u fotografa lub w fotobudce i tak będzie konieczna.

Koszt zdjęcia wizowego to ok. 15-30 zł, w zależności od miejsca, w którym je wykonujesz. Nie spotkaliśmy się z sytuacją, aby ktoś wymagał dodatkowej opłaty za udostępnienie zdjęcia w wersji elektronicznej.

Pamiętaj: jeśli zdjęcie, które przyniesiesz na rozmowę z konsulem, nie zostanie zaakceptowane podczas kontroli, będziesz musiał ponownie wydać ok. 30 zł na wyrobienie nowej fotografii.

Zdjęcia: Pixabay.com

WizaOnline.pl to rzetelne źródło wiedzy o zagranicznych podróżach. Publikujemy artykuły o formalnościach związanych z wyjazdem za granicę, przygotowaniach do podróży, ciekawych miejscach i atrakcjach do odwiedzenia.