Wzrost opłaty za wniosek w systemie ESTA

Wzrost opłaty za wniosek w systemie ESTA

Pod koniec maja 2022 r. opłata za zezwolenie na wjazd do Stanów Zjednoczonych wzrosła z 14 do 21 dolarów. Rejestracja w systemie ESTA jest wymagana dla obywateli 40 państw korzystających z ruchu bezwizowego, do których od 2019 roku należy również Polska.


Wprawdzie od kilku lat Polacy mogą latać do Stanów Zjednoczonych bez wiz, ale w dalszym ciągu muszą przed podróżą dopełnić pewnych formalności. Konieczna jest rejestracja w systemie internetowym ESTA (Elektroniczny System Autoryzacji Podróży), za pośrednictwem którego wydawane są zezwolenia na podróż do USA przed jej rozpoczęciem.

Rejestracja w systemie ESTA jest wymagana od podróżnych ze wszystkich 40 krajów należących do Programu Ruchu Bezwizowego.

Opłata za korzystanie z systemu ESTA wzrosła z 14 do 21 dolarów

Rejestracja jest płatna. Kilka tygodni temu Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego Stanów Zjednoczonych zatwierdził podwyższenie opłaty za korzystanie z systemu ESTA z 14 do 21 dolarów. Podwyżka obowiązuje od 26 maja 2022 roku.

Przy obecnym kursie dolara opłata wynosi niecałe 90 zł. To mniej niż koszt wizy turystycznej, którą można wyrobić wyłącznie osobiście w ambasadzie w Warszawie lub w konsulacie (w Krakowie lub Warszawie), więc nawet pomimo podniesienia opłaty, jest to w dalszym ciągu bardziej korzystne dla podróżujących. Władze Stanów Zjednoczonych nie spodziewają się, by podniesienie opłaty o 7 dolarów miało kogokolwiek zniechęcić do podróży. „Ponieważ podwyżka opłaty o 7 dolarów jest stosunkowo niewielka w porównaniu z kosztami związanymi z podróżą do Stanów Zjednoczonych, CBP (U.S. Customs and Border Protection) przewiduje, że podwyżka opłaty nie wpłynie negatywnie na podróże do Stanów Zjednoczonych” – napisano w uzasadnieniu do zmiany przepisów, które znalazło się w Rejestrze Federalnym.

Kto składa wniosek w systemie ESTA?

  • Osoby będące obywatelami krajów programu VWP (Visa Waiver Program), czyli objętych Programem Ruchu Bezwizowego.
  • Osoby z krajów VWP, które nie posiadają obecnie wizy.
  • Podróżujący do USA w celach biznesowych, turystycznych lub tranzytowych. Pobyt na terenie Stanów Zjednoczonych nie może trwać dłużej niż 90 dni.

Osoba składająca wniosek w systemie musi posiadać paszport biometryczny, którego ważność nie wygaśnie w czasie podróży.

Przeczytaj: ESTA – odpowiedzi na najważniejsze pytania

Co możesz zrobić, gdy zarejestrujesz się w systemie ESTA?

  • Zwiedzanie, rekreacja. Możesz zwiedzać Stany Zjednoczone korzystając z usług hoteli i pensjonatów, ale także zatrzymać się u znajomych lub rodziny.
  • Działalność zawodowa i szkolenia. Możesz spotkać się z partnerami biznesowymi, brać udział w negocjacjach, wizytach studyjnych, konferencjach branżowych i naukowych, szkoleniach.
  • Korzystanie z opieki medycznej. Możesz na podstawie zgłoszenia do ESTA przylecieć do Stanów Zjednoczonych, by poddać się zabiegowi medycznemu, ale upewnij się, że masz pełną dokumentację medyczną i dokumenty ubezpieczenia, tak by w razie potrzeby udowodnić urzędnikom granicznym, że jesteś w stanie ponieść koszty zabiegu.
  • Tranzyt. Zarejestruj się, jeśli na teren Stanów Zjednoczonych przylecisz tylko na chwilę, w drodze do innego kraju.

Kiedy Polacy potrzebują wizy do Stanów Zjednoczonych?

Będziesz potrzebował wizy, jeśli chcesz podjąć pracę lub naukę w Stanach Zjednoczonych. Wnioskujesz o wizę, jeśli Twój pobyt planowany jest na dłużej niż 90 dni – niezależnie od celu przybycia. Opłata za wizę turystyczną lub biznesową wynosi 160 dolarów (zob. Wiza turystyczna do USA – jak uzyskać?).

Zdjęcie: Pexels.com

WizaOnline.pl to rzetelne źródło wiedzy o zagranicznych podróżach. Publikujemy artykuły o formalnościach związanych z wyjazdem za granicę, przygotowaniach do podróży, ciekawych miejscach i atrakcjach do odwiedzenia.