Wiza do Wietnamu – krok po kroku

Wiza do Wietnamu - jak uzyskać

Wietnamską wizę można zdobyć na kilka sposobów. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Zapoznaj się z nimi i zdecyduj, która opcja jest dla ciebie najlepsza.

Wizy do Wietnamu nie potrzebują tylko ci obywatele RP, którzy wybierają się na wyspę Phu Quoc albo posiadają paszport dyplomatyczny. Wszyscy inni Polacy muszą natomiast ubiegać się o wizę. Tę najpopularniejszą, czyli turystyczną, można uzyskać zasadniczo na trzy sposoby: w ambasadzie, przez internet lub już na wietnamskiej granicy (co wymaga jednak wcześniejszego przygotowania). Poniżej opisujemy dokładnie każdy z tych procesów.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

 • ile kosztuje wiza do Wietnamu,
 • jak długo ważna jest wietnamska wiza,
 • jakie dokumenty należy przygotować, ubiegając się o wizę do Wietnamu,
 • co to jest promesa wizowa, jak ją uzyskać i ile to kosztuje,
 • jak długo czeka się na wydanie wizy do Wietnamu,
 • jakie są ograniczenia poszczególnych sposobów uzyskania wietnamskiej wizy,
 • jak powinno wyglądać zdjęcie do wizy do Wietnamu,
 • czy wietnamską wizę da się przedłużyć,
 • co się stanie, jeśli nie wyjedziesz z Wietnamu na czas,
 • kiedy wiza do Wietnamu nie jest potrzebna – i jakie warunki należy wówczas spełnić.

Który sposób ubiegania się o wietnamską wizę wybrać

Wspomniane na wstępie trzy warianty uzyskania wizy do Wietnamu różnią się między sobą m.in. stopniem wygody składania wniosku, wysokością należnych opłat, czasem potrzebnym do wydania dokumentu i ograniczeniami, jakim będzie podlegać ten ostatni. Ograniczenia owe mogą zaś dotyczyć choćby terminu ważności wizy czy tego, ile razy jej posiadacz może przekroczyć wietnamską granicę. Wybór najlepszej ścieżki jest więc kwestią wysoce indywidualną i zależy w dużej mierze od konkretnych planów na podróż. Zapoznaj się zatem z poniższymi informacjami i sprawdź, która opcja najbardziej ci odpowiada.

Procedura wizowa w ambasadzie

Klasycznym sposobem zdobycia wizy do Wietnamu jest udanie się do ambasady tego kraju i przedłożenie w jej wydziale konsularnym:

 • paszportu – ważnego najlepiej jeszcze przez pół roku od planowanej daty powrotu,
 • podpisanego wniosku wizowego – formularz w języku angielskim możesz wypełnić i pobrać do wydrukowania tutaj,
 • kolorowego zdjęcia – o ile nie zostało załączone do formularza online; fotografia musi spełniać wymogi opisane szczegółowo w dalszej części tekstu i zostać naklejona w wyznaczonym miejscu wydrukowanego wniosku.

Składając podanie, należy uiścić opłatę wizową, której wysokość jest różna dla różnych rodzajów wiz. W przypadku wizy turystycznej ważnej przez 3 miesiące wynosi ona ok. 250 zł za dokument upoważniający do jednorazowego przekroczenia wietnamskiej granicy. Taka sama wiza wielokrotnego wjazdu kosztuje natomiast ok. 300 zł.

Dokładna cena zależy od bieżącego konsularnego kursu walut – i może być inna, jeśli potrzebujesz wizy nie-turystycznej (czyli np. studenckiej lub pracowniczej). Cała procedura wygląda wówczas zasadniczo tak samo, potrzebne ci będą tylko dodatkowe dokumenty, takie jak pismo z uczelni potwierdzające przyjęcie cię na studia czy pismo od przyszłego pracodawcy.

Wietnamska ambasada w Polsce

Jedyną wietnamską placówką dyplomatyczną w Polsce jest Ambasada Socjalistycznej Republiki Wietnamu w Warszawie. Wnioski można składać w jej wydziale konsularnym od poniedziałku do środy w godzinach 9:00-12:00 (z wyjątkiem polskich i wietnamskich dni wolnych od pracy). W tych samych godzinach odbierać można też paszporty z przyznanymi wizami. Czas rozpatrywania podań wynosi oficjalnie 3 dni robocze, w praktyce dokumenty można odebrać więc zwykle po tygodniu. Istnieje też możliwość rozpatrzenia wniosku w trybie przyspieszonym, za dodatkową opłatą wynoszącą 100 zł.

Wady i zalety

Minusem wyrobienia wizy w ambasadzie jest konieczność przyjazdu do Warszawy, jeśli nie mieszkasz w stolicy. Zwykle to jednak jedyny sposób uzyskania wizy innej niż turystyczna. Dokument wydany przez ambasadę pozwala też wjechać do Wietnamu przez dowolne przejście graniczne, czego nie można powiedzieć o dokumentach pozyskiwanych drogą internetową.

E-wiza do Wietnamu - jak uzyskać

E-wiza do Wietnamu

Wiza elektroniczna, dostępna dla Polaków od 2017 r., upoważnia chociażby do wjazdu na wietnamskie terytorium tylko przez punkty kontrolne zestawione w poniższej tabelce.

Porty lotniczePorty morskiePrzejścia lądowe
Cat Bi (Hai Phong)
Cam Ranh (Khanh Hoa)
Can Tho
Da Nang
Noi Bai (Ha Noi)
Phu Bai
Phu Quoc
Tan Son Nhat (Ho Chi Minh City)
Da Nang
Hon Gai
Hai Phong
Nha Trang
Quy Nhon
Ho Chi Minh City
Vung Tau
Bo Y
Cau Treo
Cha Lo
Ha Tien
Huu Nghi
Lao Bao
Lao Cai
Moc Bai
Mong Cai
Nam Can
Song Tien
Tinh Bien
Xa Mat

Jak długo jest ważna e-wiza do Wietnamu

Musisz wiedzieć, którędy wjedziesz do Wietnamu, już na etapie składania wniosku wizowego. A potem rzeczywiście przekroczyć granicę w miejscowości wskazanej w formularzu. Trzeba w nim podać również datę planowanego wjazdu, ale jej już nie trzeba się tak ściśle trzymać. Od owego terminu będzie jednak liczony okres ważności wizy. Kończy się on tego samego dnia kolejnego miesiąca, czyli przykładowo dokument może być ważny od 25 maja do 25 czerwca, od 4 września do 4 października itd.

Jeśli we wniosku o e-wizę podasz więc jako datę i miejsce przybycia do Wietnamu 8 lutego oraz port lotniczy Da Nang, możesz przylecieć dowolnego dnia między 8 lutego a 8 marca, ale musisz wylądować właśnie w Da Nang i opuścić Wietnam najpóźniej 8 marca – już przez dowolny punkt graniczny. Co ważne, wiza elektroniczna upoważnia tylko do jednego wjazdu.

Wniosek o e-wizę do Wietnamu

Aby ją zdobyć, wystarczy wypełnić online wspomniany wniosek, dostępny w angielskiej wersji językowej na oficjalnej stronie wietnamskiego Urzędu Imigracyjnego. Formularz nie jest długi, ale trzeba do niego dołączyć skan strony paszportu ze zdjęciem, a także cyfrową fotografię spełniającą wymogi opisane w dalszej części tekstu.

Płatność za rozpatrzenie wniosku również uiszcza się online. Opłata wynosi zaś 25 dolarów, do czego może zostać doliczona drobna kwota dla operatora. Opłata nie podlega zwrotowi, nawet jeśli wiza z jakiegoś powodu nie zostanie przyznana (zdarza się to niezmiernie rzadko i wtedy zwykle wciąż jeszcze można ubiegać się o „tradycyjną” wizę w ambasadzie).

Po przesłaniu formularza należy zapisać numer aplikacji, dzięki któremu będzie możliwe sprawdzenie na tej stronie, czy wiza została przyznana, co powinno nastąpić w ciągu 3 dni roboczych od opłacenia wniosku (uwaga: informacja o przyznaniu wizy może, ale nie musi zostać wysłana na adres adres e-mail!). W razie wydania dokumentu będzie można go pobrać w postaci pliku PDF i wydrukować. Wydruk należy okazać podczas kontroli granicznej wraz z paszportem, do którego zostanie wbita stosowna pieczątka.

Plusy i minusy

E-wiza ma swoje ograniczenia: pozwala tylko na jeden wjazd i maksymalnie miesięczny pobyt w Wietnamie. Jest jednak wizą, którą można uzyskać w sposób najszybszy, najtańszy i najmniej skomplikowany. Jeśli więc wybierasz się do Wietnamu na krótkie wakacje i raczej nie zamierzasz robić wypadów do państw sąsiednich – wiza elektroniczna może się okazać dla ciebie najlepszym rozwiązaniem. W przeciwnym razie bardziej opłacalne będzie prawdopodobnie wyrobienie wizy w ambasadzie lub na wietnamskiej granicy.

Promesa wizowa do Wietnamu

„Visa on arrival”

A konkretnie: na wietnamskim lotnisku, bo „visa on arrival” – jak się określa ów dokument – można wyrobić zasadniczo tylko w tamtejszych międzynarodowych portach lotniczych. Teoretycznie istnieje możliwość uzyskania tego rodzaju wizy również przy przekraczaniu granicy lądowej, jednak trzeba wówczas okazać oryginał tzw. promesy wizowej (p. niżej), podczas gdy na lotnisku wystarczy jej skan lub wydruk. W praktyce więc z „visa on arrival” na lądowych przejściach granicznych korzystają raczej osoby chcące przedłużyć pobyt w Wietnamie (wrócimy do tej kwestii pod koniec artykułu).

Promesa wizowa

Wspomniana promesa wizowa (ang. letter of approval – to niezupełnie to samo co promesa wizowa dotycząca chociażby wiz do USA!) jest specjalnym zezwoleniem wystawianym przez wietnamski Urząd Imigracyjny. Dopiero na jego podstawie można ubiegać się o wizę przy wjeździe – nie wystarczy zatem ot tak pojawić się na lotnisku. Trzeba wcześniej postarać się o samą promesę.

Można ją uzyskać za pośrednictwem jednej ze sprawdzonych agencji turystycznych, przesyłając jej skan paszportowej strony ze zdjęciem. Koszt takiej usługi zależy od konkretnej agencji, a także od właściwości wizy, która ma zostać wydana:

 • miesięczna wiza jednokrotnego wjazdu – 10-15 dolarów,
 • miesięczna wiza wielokrotnego wjazdu – 20-25 dolarów,
 • 3-miesięczna wiza jednokrotnego wjazdu – 25-35 dolarów,
 • 3-miesięczna wiza wielokrotnego wjazdu – 30-50 dolarów.

W tej chwili Polacy nie mogą się ubiegać o inne rodzaje wiz turystycznych do Wietnamu.

Skan promesy powinien nadejść w wiadomości mailowej w ciągu 7 dni roboczych. Za dopłatą można też uzyskać dokument w trybie przyspieszonym (3-5 dni roboczych) lub ekspresowym (nawet na następny dzień). Osobno dopłacić zaś trzeba za to, by twoje nazwisko i numer paszportu nie figurowały wśród danych należących do obcych osób. Promesy wystawia się zwykle bowiem grupowo, co nie stanowi większej przeszkody w wydaniu samej wizy.

Problem może pojawić się za to wtedy, gdy informacje widniejące w promesie zawierają błędy. Koniecznie więc tuż po jej otrzymaniu należy sprawdzić, czy dane zgadzają się z tymi w paszporcie, a także czy właściwe są data i miejsce przylotu do Wietnamu – trzeba je podać tak samo jak w przypadku ubiegania się o wizę elektroniczną (podobne są też zasady dotyczące wyjazdu i ważności wizy).

Otrzymaną promesę należy wydrukować i okazać na wietnamskim lotnisku w okienku podpisanym „VISA ON ARRIVAL/LANDING VISA”. Uwaga: do takiego okienka zazwyczaj ustawia się kolejka, w której można stać od kilku minut do nawet 3 godzin.

Niezbędne dokumenty

„Visa on arrival” może przybrać formę pieczątki wbijanej do paszportu lub zajmującej całą jego stronę naklejki, zależnie od tego, na jak długo wydany zostaje dokument. Aby zaś go uzyskać, oprócz promesy trzeba ze sobą mieć także:

 • paszport,
 • wniosek wizowy – formularz do wypełnienia można dostać w samolocie lub od agencji pośredniczącej w uzyskaniu promesy, a także na wszelki wypadek wydrukować, pobierając plik PDF np. tutaj,
 • opłatę za wydanie wizy (tzw. stamping fee), w gotówce – 25 dolarów w przypadku wizy jednokrotnego wjazdu albo 50 dolarów w przypadku wizy wielokrotnej,
 • 2 papierowe zdjęcia spełniające wymogi opisane niżej – jeśli nie masz fotografii ze sobą, zdjęcia zostaną zrobione na miejscu, za dodatkową opłatą w wysokości 5 dolarów.

Zdjęcie do wietnamskiej wizy

Niezależnie od tego, w jaki dokładnie sposób ubiegasz się o wizę do Wietnamu, będzie ci potrzebne zdjęcie spełniające wymogi biometrycznej fotografii paszportowej, tj. wykonane w ciągu ostatniego półrocza, przedstawiające równomiernie oświetloną, nieprzesłoniętą włosami, okularami czy nakryciem głowy twarz ukazaną od frontu, na jasnym tle, i zajmującą ok. 80% kadru (oczy powinny być otwarte, usta zamknięte, a uszy widoczne).

W przypadku e-wizy wystarczy tylko wgrane do wniosku zdjęcie cyfrowe, które możesz zrobić samodzielnie telefonem, o ile będzie ono dobrej jakości. Jeśli natomiast chcesz uzyskać dokument w ambasadzie lub na wietnamskiej granicy, będziesz potrzebować zdjęć w postaci papierowej. I tutaj istotna uwaga: format zdjęć paszportowych to w Polsce standardowo 3,5 x 4,5 cm – te potrzebne przy wyrabianiu wizy do Wietnamu muszą mieć jednak 4 x 6 cm!

Czy wietnamską wizę da się przedłużyć

Przedłużenie wizy uzyskanej na lotnisku lub w ambasadzie jest dość kosztowne i czasochłonne. Jak bardzo? Na tyle, że bardziej opłaca się wyjechać pod koniec ważności wizy do któregoś z sąsiednich krajów, wyrobić nowy dokument i z nim wrócić. Właśnie to robi większość osób – również w przypadku wiz elektronicznych, których obecnie w ogóle nie da się przedłużać ani zmieniać ich statusu (np. z wizy turystycznej na pracowniczą). To ostatnie będzie jednak możliwe już od 1 lipca 2020 r., na mocy postanowień władz Wietnamu, które w listopadzie 2019 r. postanowiły zagranicznym przybyszom nieco ułatwić życie.

Phu Quoc - podróż bez wizy

Wyspa Phu Quoc – zwolnienie z wizy

Podobny cel przyświecał wietnamskim ustawodawcom tworzącym przepisy imigracyjne dla największej wyspy kraju, czyli Phu Quoc. Jej wyjątkowy status polega na tym, że odwiedzający ją cudzoziemcy w ogóle nie potrzebują wizy. Zwolnienie z obowiązku jej posiadania (tzw. visa exemption) obwarowane jest jednak kilkoma warunkami:

 • należy posiadać paszport ważny jeszcze przez co najmniej pół roku od chwili przybycia;
 • pobyt na miejscu nie może trwać dłużej niż 30 dni – aby dowieść, że zamierzasz opuścić wyspę w terminie, przy wjeździe musisz okazać opatrzony właściwą datą bilet powrotny lub na dalszą podróż;
 • w czasie owych 30 dni nie wolno odwiedzać innych regionów Wietnamu – a jeśli chcesz to zrobić po opuszczeniu Phu Quoc, musisz zdobyć wizę jeszcze przed przybyciem na wyspę;
 • trzeba się na nią dostać drogą lotniczą lub morską, i to z kraju innego niż Wietnam (przy czym przypłynięcie na Phu Quoc z Kambodży może się odbyć wyłącznie w ramach wycieczki zorganizowanej przez lokalną agencję turystyczną).

Poza tym nie są wymagane żadne dodatkowe formalności. Wystarczy zjawić się na lotnisku lub w porcie, aby otrzymać pieczątkę wjazdową.

Przekroczenie terminu dozwolonego pobytu w Wietnamie

Na koniec jeszcze kilka słów na temat konsekwencji, jakie mogą cię czekać, jeśli nie opuścisz terytorium Socjalistycznej Republiki Wietnamu w wyznaczonym terminie, czyli potocznie rzecz ujmując, „przesiedzisz wizę”. Otóż kiedy już zechcesz opuścić ten kraj, przy wyjeździe konieczne będzie uiszczenie opłaty karnej. Bez tego wietnamskie władze cię nie wypuszczą. Opłata wynosi obecnie ok. 23 dolarów za każdy „nadprogramowy” dzień pobytu – o ile tylko tych dni nie było więcej niż trzy. Powyżej tego limitu zapłacić trzeba już ok. 175 dolarów.

Zdjęcia: Unsplash.com

WizaOnline.pl to rzetelne źródło wiedzy o zagranicznych podróżach. Publikujemy artykuły o formalnościach związanych z wyjazdem za granicę, przygotowaniach do podróży, ciekawych miejscach i atrakcjach do odwiedzenia.