Wiza turystyczna do USA – jak uzyskać?

Wiza do USA - krok po kroku

Proces ubiegania się o wizę turystyczną do Stanów Zjednoczonych składa się z kilku kroków, omawiamy każdy z nich.

Wiza turystyczna czy wniosek w systemie ESTA?

Na wstępie warto przypomnieć, że w 2019 r. Polska dołączyła do Programu Ruchu Bezwizowego. Dzięki temu Polacy mogą podróżować do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych bez wizy, ale po dokonaniu rejestracji i uzyskaniu zgody na podróż w systemie ESTA. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule „Bez wizy do USA – na jakich zasadach„.

Nie każdy spełnia warunki wymagane do podróżowania bez wizy, dlatego wyjaśniamy krok po kroku, jak ją dostać.

Jak ubiegać się o wizę turystyczną do USA?

Upraszczając, ubieganie się o wizę turystyczną do USA sprowadza się do złożenia elektronicznego wniosku wizowego (formularz DS-160) i osobistej rozmowy z konsulem. Kluczowe jest prawidłowe uzupełnienie wspomnianego formularza oraz spójne (z przedstawionymi w nim informacjami) zaprezentowanie swojej osoby podczas spotkania w Ambasadzie/Konsulacie USA.

Mając na uwadze fakt, że wszelkie nieścisłości mogą doprowadzić do odrzucenia aplikacji wizowej, warto z wyprzedzeniem przygotować się do tej procedury.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie dokumenty i informacje przygotować, aby rozpocząć starania o wizę turystyczną do USA,
  • jak krok po kroku przebiega proces ubiegania się o wizę turystyczną do USA,
  • ile kosztuje wiza turystyczna do USA.

Dokumenty i informacje niezbędne do wniosku o wizę turystyczną do USA

Zanim przystąpisz do ubiegania się o wizę do USA przygotuj:

Paszport

Aktualny paszport, najlepiej z datą ważności przynajmniej 6 miesięcy ponad planowany pobyt w USA. Wiza może być wydana jeżeli ważność paszportu okaże się krótsza niż wspomniane 6 miesięcy. Jednak w takim przypadku zezwolenie na pobyt w USA zostanie skrócone do daty ważności paszportu.

Na etapie uzupełniania wniosku wizowego DS-160 konieczne będzie podanie m.in. numeru paszportu, miejsca i daty jego wydania, daty ważności. Paszport należy także przynieść na rozmowę z konsulem.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Paszport do wizy do USA.

Zdjęcie

Aktualne zdjęcie wykonane w ciągu ostatnich sześciu miesięcy – zdjęcie w wersji wydrukowanej (5×5 cm) i elektronicznej (minimalnie 600×600 pikseli, maksymalnie 1200×1200 pikseli).

Zdjęcie w formacie elektronicznym należy dołączyć podczas uzupełniania przez Internet wniosku wizowego DS-160. Odbitkę papierową należy przynieść na rozmowę z konsulem.

Szczegółowe wymogi dotyczące zdjęcia znajdziesz w artykule: Zdjęcie do wizy do USA.

Pozostałe informacje

Formularz wizowy DS-160 składa się z wielu szczegółowych pytań dotyczących osoby składającej wniosek. Oprócz standardowych danych osobowych, należy w nim podać między innymi informacje dotyczące rodziny, wykształcenia, pracy, odbytych podróży, a także planowanego pobytu w USA. Podobne pytania mogą również paść na spotkaniu z konsulem.

Dlatego tak ważne jest, aby udzielać rzetelnych, zgodnych z prawdą odpowiedzi. Obraz Twojej osoby musi być wiarygodny i spójny z tym, co napiszesz we wniosku wizowym, i tym, co powiesz podczas rozmowy z konsulem. Na tej podstawie konsul wydaje decyzję o przyznaniu bądź odmowie wizy – a właściwie promesy wizowej.

Proces ubiegania się o wizę turystyczną do USA

Procedura wizowa obejmuje kilka obowiązkowych czynności, do których należą:

  1. Określenie rodzaju wizy.
  2. Wypełnienie elektronicznego wniosku wizowego (formularz DS-160).
  3. Wniesienie opłaty wizowej.
  4. Umówienie terminu rozmowy z konsulem.
  5. Zgłoszenie się w wyznaczonym czasie na spotkanie z konsulem.
  6. Odbiór paszportu z wizą.

Dowiedz się, co musisz zrobić na każdym z etapów:

Krok 1 – Ustal jaki rodzaj wizy odpowiada celowi Twojej podróży

Błędne określenie kategorii wizowej to jeden z najczęstszych powodów odmowy wizy. Dlatego ważne jest, aby na etapie wypełniania wniosku wskazać odpowiedni typ wizy dostosowany do celu wizyty w USA.

Przykładowo: Jeśli wybierasz się do USA w celach turystycznych, wypoczynkowych, chcesz odwiedzić przyjaciół lub krewnych, to odpowiednim rodzajem wizy dla Ciebie będzie tzw. wiza turystyczna, oznaczona symbolem B-2.

Natomiast, jeśli Twój wyjazd ma charakter służbowy, planujesz odbyć spotkania z partnerami biznesowymi lub wziąć udział w konferencji naukowej, to odpowiednim rodzajem wizy będzie tzw. wiza biznesowa, oznaczona symbolem B-1.

Ważne: Wizy B-1 i B-2 często są łączone i wydawane jako jedna wiza B-1/B-2.

Przeczytaj: Rodzaje wiz do USA

Krok 2 – Wypełnij formularz DS-160

Formularz DS-160 to elektroniczny wniosek wizowy dostępny na stronie https://ceac.state.gov/GenNIV/Default.aspx. Po przepisaniu kodu zabezpieczającego z obrazka otrzymasz następujący widok:

Formularz DS-160 - pierwsza strona
Źródło: https://ceac.state.gov/GenNIV/Default.aspx

Formularz sporządzony jest w języku angielskim, jednak za pomocą opcji dostępnej w prawym górnym rogu strony można przełączyć się na język polski – wówczas po najechaniu kursorem myszki na treść danego pytania lub rubryki otrzymasz polskie tłumaczenie. Odpowiedzi należy wpisywać po angielsku, bez polskich znaków (wyjątkiem jest pole, w którym należy wpisać swoje imię i nazwisko w języku ojczystym).

Pierwszy krok to wskazanie miejsca, w którym chcesz się ubiegać o wizę. W Polsce masz do wyboru dwie amerykańskie placówki:

  1. Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie,
  2. Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie.

Wybierz jedną z nich, przepisz kod z obrazka i kliknij w przycisk START AN APPLICATION.

W tym momencie do Twojego wniosku wizowego zostanie przydzielony unikalny numer “Application ID” – koniecznie go zapisz bądź wydrukuj. Numer ID przyda Ci się na przykład w sytuacji, gdy będziesz chciał przerwać wypełnianie wniosku i wrócić do niego po jakimś czasie.

Wypełnienie wniosku może zająć nawet ok. 2 h. Dlatego zapisuj wniosek po każdej uzupełnionej stronie (opcja „Save” na dole strony), dzięki temu w razie jakiegokolwiek problemu technicznego – np. chwilowego braku Internetu, nie będziesz musiał ponownie wpisywać już raz udzielonych odpowiedzi. System je zachowa.

Ilość pytań zadanych w formularzu może wydawać się przytłaczająca. Nierzadko są one zaskakujące – tak jak w przypadku pytania o ewentualne nadużywanie narkotyków, zaangażowanie w pranie brudnych pieniędzy czy też handel ludźmi…

Nie będą Cię one dziwić, gdy zrozumiesz, że ich celem jest zbadanie, jak silne więzi łączą Cię z Polską – więzi rodzinne, społeczne i ekonomiczne oraz czy Twoja obecność w USA nie będzie zagrożeniem.

Pod koniec uzupełniania elektronicznego wniosku wgraj swoje zdjęcie i sprawdź, czy udzieliłeś sumiennych odpowiedzi na wszystkie pytania. Po wykonaniu tej czynności system wygeneruje stronę z potwierdzeniem złożenia formularza DS-160.

Ważne: Pamiętaj, aby wydrukować stronę z potwierdzeniem złożenia formularza DS-160. Na potwierdzeniu znajduje się numer kodu kreskowego (10 znaków) potrzebny do dokonania opłaty wizowej i umówienia terminu rozmowy z konsulem. Wydruk strony z potwierdzeniem złożenia wniosku wizowego należy także przynieść na spotkanie w Ambasadzie/Konsulacie USA.

Krok 3 – Wnieś opłatę wizową za rozpatrzenie wniosku

Wysokość opłaty wizowej ustalana jest w dolarach amerykańskich (USD), należy jej jednak dokonać w polskich złotych (PLN).

W przypadku najbardziej popularnych rodzajów wiz do USA, o które ubiegają się Polacy, tj. wizy turystycznej, biznesowej czy studenckiej, wysokość opłaty wynosi 160 USD, co po przeliczeniu według aktualnego kursu wymiany walut daje ok. 736,00 PLN (na dzień 29 maja 2022 r.).

Aktualny kurs wymiany walut sprawdzisz na stronie: https://www.ustraveldocs.com/pl/pl/step-3

Przykład z dnia 29 maja 2022 r.:

Wiza turystyczna do USA - wysokość opłaty za złożenie wniosku
Źródło: https://www.ustraveldocs.com/pl/pl/step-3

Aby dokonać opłaty wizowej, wejdź na stronę internetowego systemu wyznaczania spotkań, dostępną pod adresem https://cgifederal.secure.force.com/?language=Polish&country=Poland.

Załóż na niej swój profil online (dokonaj rejestracji):

System wyznaczania spotkań z konsulem - wiza do USA.
Źródło: https://cgifederal.secure.force.com/?language=Polish&country=Poland

Następnie, po zalogowaniu się do systemu kliknij w „Nowy wniosek/Wyznacz spotkanie” i zgodnie z wytycznymi uzupełnij wymagana dane. Jeden z ostatnich kroków dotyczy płatności.

Ważne: Niezależnie od tego, którą metodą dokonasz płatności, koniecznie zachowaj numer potwierdzenia wniesienia opłaty bądź numer referencyjny CGI, gdyż jest on niezbędny do wyznaczenia spotkania z konsulem.

Warto zapamiętać, że opłaty za rozpatrzenie podania o wizę nie podlegają zwrotowi, nawet jeśli wniosek zostanie odrzucony. Dokonując jej zwróć uwagę na to, czy poprawnie wpisałeś wymagane dane – ewentualny błąd, zauważony po fakcie, może skutkować koniecznością wniesienia ponownej opłaty.

Krok 4 – Umów się na rozmowę z konsulem

Datę i godzinę rozmowy z konsulem ustalisz po zalogowaniu się na swój profil w internetowym systemie wyznaczania spotkań (https://cgifederal.secure.force.com/?language=Polish&country=Poland).

Do umówienia spotkania potrzebne Ci będą następujące informacje:

  • numer paszportu,
  • numer potwierdzenia opłaty za rozpatrzenie wniosku o wizę,
  • numer kodu kreskowego ze strony potwierdzającej złożenie formularza DS-160.

Pamiętaj, aby jako miejsce spotkania wskazać tę samą placówkę, którą podałeś w formularzu DS-160. Konkretny termin rozmowy wybierzesz w oparciu o udostępniony w systemie grafik spotkań. Z naszych doświadczeń wynika, że czas oczekiwania na spotkanie wynosi średnio od 1 do nawet 3-4 tygodni (w zależności od sezonu).

Jeśli ciekawi Cię, jaki jest aktualny czas oczekiwania na spotkanie w danej placówce, wejdź na stronę https://travel.state.gov/content/travel/en/us-visas/visa-information-resources/wait-times.html. Informację uzyskasz po wpisaniu w wyszukiwarce nazwy miasta (Krakow lub Warsaw):

Wiza turystyczna do USA - aktualny czas oczekiwania na wizytę w Konsulacie/Ambasadzie
Źródło: https://travel.state.gov/content/travel/en/us-visas/visa-information-resources/wait-times.html

Krok 5 – Zgłoś się na rozmowę w Ambasadzie/ Konsulacie USA

W dniu umówionej rozmowy udaj się do wybranej przez siebie placówki, dla spokoju najlepiej z 20-minutowym wyprzedzeniem przed wyznaczoną godziną spotkania. Czekanie w kolejce przed Ambasadą/Konsulatem może chwilę potrwać, warto więc mieć zapas.

Zabierz ze sobą:

  • aktualny paszport (i wszystkie poprzednie paszporty),
  • zdjęcie do wizy w wersji papierowej (zgodne z wymaganiami),
  • wydruk strony z potwierdzeniem złożenia formularza DS-160,
  • wydruk potwierdzenia umówienia się na rozmowę z konsulem,
  • numer potwierdzenia złożenia opłaty wizowej.

W zależności od rodzaju wizy, o którą się ubiegasz, konieczne mogą być także inne dokumenty, np. pismo z uczelni potwierdzające, że jesteś studentem, potwierdzenie zaproszenia na konferencję naukową, oficjalne pismo z firmy, w której pracujesz, potwierdzające Twój wyjazd w celach służbowych.

Możesz zabrać ze sobą także inne dokumenty, które Twoim zdaniem będą pomocne w uzasadnieniu celu wyjazdu bądź potwierdzeniu silnej więzi z krajem zamieszkania. Nie pokazuj ich jednak dopóki nie będzie to konieczne.

Rozmowy przeprowadzane są w języku polskim lub angielskim – pracownik ambasady zapyta Cię w jakim języku chcesz rozmawiać i skieruje Cię do odpowiedniego okienka. Spotkanie przebiega zazwyczaj w przyjaznej atmosferze. Konsul zadaje kilka podstawowych pytań, na które wystarczy krótko i zwięźle odpowiedzieć. Pytania, jakich możesz się spodziewać to:

  • Na jak długo wybierasz się do USA?
  • Gdzie planujesz się zatrzymać?
  • Kto finansuje wyjazd?
  • Czy masz żonę/męża/dzieci?
  • Czy masz rodzinę w USA?
  • Gdzie pracujesz?
  • Jakie kraje do tej pory odwiedziłeś?

W optymistycznym wariancie rozmowa z konsulem trwa dosłownie 2 minuty. Sprawy skomplikują się, jeśli konsul zacznie podejrzewać, że Twoje odpowiedzi mijają się z prawdą i zacznie drążyć temat. W takim wypadku możesz się raczej spodziewać odmowy wizy.

Ten etap ubiegania się o wizę USA wydaje się najbardziej stresujący, choć zupełnie niepotrzebnie. Aby lepiej przygotować się do spotkania koniecznie zapoznaj się z artykułem: Jak wygląda rozmowa z konsulem USA.

Krok 6 – Odbierz paszport z wizą

O tym, czy wiza została Ci przyznana, dowiesz się od razu podczas rozmowy z konsulem. Jeśli tak, konsul zatrzyma Twój paszport, a Ty otrzymasz kartkę z informacjami dotyczącymi jego odbioru.

Już na etapie umawiania spotkania z konsulem możesz zdecydować, czy paszport wraz z wklejoną wizą:

  • odbierzesz osobiście w jednym z punktów odbioru dokumentów TNT (opcja bezpłatna),
  • zostanie odesłany przez Ambasadę/Konsulat na wskazany przez Ciebie adres (usługa płatna przy odbiorze – 24 zł).

Czas oczekiwania na wydanie paszportu z wizą wynosi ok. 5 dni roboczych.

Ile kosztuje wiza do USA?

Na ostateczny koszt ubiegania się o wizę do USA składa się z kilka opłat – nie każda z nich musi dotyczyć Ciebie, zwłaszcza jeśli posiadasz już aktualny paszport.

Opłaty, których możesz się spodziewać to:

  • 15 – 30 zł – opłata za zdjęcie do paszportu,
  • 140 zł – opłata za wyrobienie paszportu,
  • 15 – 30 zł – opłata za zdjęcie do wizy,
  • 736 zł – opłata wizowa (na dzień 29 maja 2022 r.),
  • 24 zł – opłata kurierska jeśli zdecydujesz się na wysyłkę paszportu z wizą pod wskazany adres.

Dodatkowo, jeśli zdecydujesz się na usługę pośrednictwa wizowego do USA, to będzie to dodatkowy koszt rzędu 250-350 zł (w zależności od trybu realizacji usługi, na jaki się zdecydujesz).

Przeczytaj: Ile trwa wyrobienie wizy do USA

Zdjęcie: Pixabay.com

WizaOnline.pl to rzetelne źródło wiedzy o zagranicznych podróżach. Publikujemy artykuły o formalnościach związanych z wyjazdem za granicę, przygotowaniach do podróży, ciekawych miejscach i atrakcjach do odwiedzenia.