Wiza do Rosji – krok po kroku

Wiza do Rosji - jak uzyskać

Aby wjechać na teren Federacji Rosyjskiej, Polacy potrzebują wizy. Proces jej uzyskania niestety jest dość złożony i nieco żmudny. Opisujemy go krok po kroku.

Wiza do Rosji w niektórych sytuacjach może zostać wydana bezpłatnie. W przypadku obywateli Polski – a także wielu innych krajów – prawie zawsze jest jednak niezbędna, aby móc podróżować do tego ogromnego kraju. Tamtejsi urzędnicy są bardzo skrupulatni, dlatego najmniejsza pomyłka potrafi skutkować np. niewydaniem dokumentu czy zawróceniem z granicy. Dowiedz się więc, co po kolei należy zrobić w celu uzyskania rosyjskiej wizy.

W poniższym artykule przeczytasz m.in.:

 • jakie są rodzaje wiz do Rosji,
 • czy ubiegając się o rosyjską wizę, trzeba mieć bilety na podróż,
 • czy zaproszenie do Rosji jest obowiązkowe – i jak można je zdobyć,
 • jakie pytania mogą się pojawić we wniosku wizowym,
 • czy przed wyjazdem do Rosji trzeba się ubezpieczyć,
 • jakie dokumenty są niezbędne, aby ubiegać się o rosyjską wizę,
 • gdzie należy złożyć wniosek o wizę do Rosji,
 • ile kosztuje rosyjska wiza,
 • ile wynosi ważność wizy do Rosji
 • jak długo czeka się na rosyjską wizę.

Krok 1 – ustal, jaki rodzaj wizy jest ci potrzebny

Polacy podróżujący do Rosji mają do wyboru zasadniczo 10 rodzajów wiz tymczasowych. Od konkretnego typu dokumentu zależy chociażby wysokość opłaty za jego wydanie, a także lista załączników do wniosku wizowego. To, która kategoria będzie właściwa w twoim przypadku, zależy zaś od tego, co zamierzasz robić na terenie Federacji Rosyjskiej:

Rodzaj wizyCel podróży
turystycznazwiedzanie, zapoznanie się z lokalną kulturą, podziwianie krajobrazów etc.
biznesowam.in. współpraca z rosyjskimi partnerami, obsługa serwisowa, uczestnictwo w targach lub negocjacjach
studenckastudia, staż, kurs itp.
prywatnaodwiedziny u znajomych lub krewnych*
tzw. wiza humanitarnadziałalność naukowa, sportowa, społeczna, kulturalna lub artystyczna (niekomercyjna), uczestnictwo w wymianach młodzieżowych i tych organizowanych przez samorządy partnerskie
tranzytowaprzejazd przez terytorium rosyjskie**
pracowniczapodjęcie w Rosji zatrudnienia
dziennikarskapełnienie obowiązków zawodowych przez przedstawicieli mediów
służbowaoficjalna delegacja przedstawicieli instytucji rządowych***
elektronicznazwiedzanie jednego z trzech regionów:

 • Sankt Petersburg i Obwód Leningradzki
 • Obwód Kaliningradzki
 • Dalekowschodni Okręg Federalny

*Istnieją ponadto specjalne, bezpłatne wizy dla osób, które chcą odwiedzić groby krewnych. Wydaje się je na maksymalnie 14 dni, do wniosku dołączyć zaś trzeba dokumenty stwierdzające istnienie grobu oraz stopień pokrewieństwa ze zmarłym.
**Jeśli czeka cię tylko przesiadka na rosyjskim lotnisku, którego nie masz zamiaru opuszczać, wiza nie będzie ci potrzebna.
***Posiadacze paszportów dyplomatycznych nie potrzebują wizy, o ile ich pobyt na terenie Federacji Rosyjskiej nie potrwa dłużej niż 90 dni.

W przypadku wprowadzonej stosunkowo niedawno wizy elektronicznej obowiązuje uproszczona procedura, którą przedstawiamy w osobnym artykule: „E-wiza do Rosji – Petersburg, Kaliningrad…„. Tymczasem przyjrzyjmy się dalszym działaniom, jakie należy podjąć, aby uzyskać wizę dowolnej innej kategorii.

Krok 2 – zaplanuj swoją podróż

Choć ubiegając się o nią, nie musisz mieć kupionego biletu lotniczego ani zarezerwowanego noclegu – jak to ma miejsce chociażby przy ubieganiu się o wizę do Chin – to we wniosku wizowym trzeba podać dokładną datę wjazdu i wyjazdu z Rosji, a także wymienić miejscowości, które planujesz odwiedzić.

Jeśli podczas swego pobytu chcesz zrobić wycieczkę np. do Estonii czy Kazachstanu, a potem wrócić na terytorium rosyjskie, konieczne będzie wskazanie wszystkich dat przekraczania granicy, oraz zaznaczenie, że interesuje cię dokument uprawniający do więcej niż jednego wjazdu na teren Federacji Rosyjskiej. Często dobrze jest też zawczasu znaleźć hotel, który wystawi ci… zaproszenie. Co ciekawe, nie oznacza to, że musisz dokonać w nim rezerwacji. Na miejscu zaś możesz zatrzymać się w innym obiekcie.

Wiza do Rosji - plan podróży

Krok 3 – zdobądź zaproszenie do Rosji

Rzeczone zaproszenie, zwane niekiedy wsparciem wizowym (ang. visa support), jest jednym z najważniejszych dokumentów, jakie należy dołączyć do wniosku. Nie potrzebują go tylko osoby ubiegające się o wizę tranzytową, dziennikarską lub wizę dla odwiedzających groby, ewentualnie ci, którzy uzyskali zgodę na wjazd wydaną przez rosyjskie MSZ. W pozostałych przypadkach stosowne pismo może sporządzić np.:

 • zarejestrowana w Rosji firma lub instytucja zapraszająca – na zaproszeniu (podpisanym i przygotowanym na papierze firmowym) muszą widnieć jej szczegółowe dane, jak również dane wnioskodawcy oraz cel i długość jego pobytu;
 • uczelnia, która przyjęła aplikanta na studia – jw.
 • znajomy lub krewny – zaproszenie musi być poświadczone notarialnie i najlepiej uzupełnione dokumentem potwierdzającym pokrewieństwo.

Turyści mogą natomiast uzyskać „visa support” na dwa sposoby. Jednym z nich jest załatwienie tego, jak już wspomniano, przez hotel. Zaproszenie kosztuje wówczas średnio od 20 do 40 euro – lub jest wystawiane nieodpłatnie, zwykle pod warunkiem zatrzymania się w danym obiekcie (opłata zostaje pobrana dopiero w razie rezygnacji).

Drugi sposób to skorzystanie z usług biura podróży autoryzowanego w Federalnym Rejestrze Touroperatorów. To nieco tańsze (15-16 euro) i wygodniejsze rozwiązanie. Wystarczy wypełnić formularz online – np. tutaj lub tutaj – podając jako miejsce noclegu którykolwiek hotel czy apartament do wynajęcia w danej miejscowości, i dokonać płatności kartą (ewentualnie za pośrednictwem serwisu PayPal). Po kilku minutach otrzymasz maila z zaproszeniem w formacie PDF.

Najważniejsze informacje zawarte w druku „visa support”, które będzie trzeba podać we wniosku, to nazwa i adres strony zapraszającej, numer referencyjny zaproszenia, a także numer jego potwierdzenia (ang. confirmation).

Krok 4 – ubezpiecz się

Zanim jednak przejdziesz do wypełniania wniosku wizowego, musisz załatwić jeszcze jedną rzecz, a mianowicie ubezpieczenie – przede wszystkim zdrowotne, ale pokrywające też np. koszt ewentualnej repatriacji. Powinno ono gwarantować wypłatę świadczeń w wysokości minimum 30 tys. euro i obowiązywać przez cały czas pobytu na terenie Federacji Rosyjskiej (w przypadku wiz wielokrotnego wjazdu chodzi tylko o pierwszy pobyt).

Ubezpieczenie takie to wydatek rzędu mniej więcej 10 euro tygodniowo, a załatwić je można również online. Nie potrzebują go tylko osoby wnioskujące o wydanie wizy służbowej.

Krok 5 – przygotuj wszystkie dokumenty

Wszyscy aplikanci muszą natomiast dysponować paszportem i aktualnym zdjęciem paszportowym. Paszport powinien zawierać przynajmniej dwie puste strony na wizę, a data jego ważności nie może upływać wcześniej niż pół roku po zakończeniu planowanego pobytu w Rosji. Zdjęcie natomiast musi być dobrej jakości i spełniać następujące wymagania:

 • wymiary 3,5 x 4,5 cm,
 • jednolite, jasne tło,
 • twarz o naturalnym wyrazie, przedstawiona na wprost, nieprzysłonięta włosami, zajmująca 70-80% kadru (ujęta od wierzchołka głowy do górnej części barków); oczy muszą być otwarte, a usta zamknięte; nie można mieć nakrycia głowy ani okularów z ciemnymi szkłami,
 • fotografia wykonana w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Oprócz tego konieczne może być przygotowanie dodatkowych dokumentów, które później trzeba będzie dołączyć do wydrukowanego wniosku. Chodzi np. o:

 • wyniki badań na obecność wirusa HIV (wiza pracownicza, długoterminowa wiza studencka),
 • kopię legitymacji dziennikarskiej, oryginał pisma od redakcji zlecającego wykonanie konkretnego zadania (wiza dziennikarska),
 • wizę do państwa docelowego oraz bilety z potwierdzonymi datami wjazdu i wyjazdu z Rosji (wiza tranzytowa),
 • kopię prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz dokładne informacje o trasie podróży, jeśli masz zamiar odbyć ją samochodem lub motocyklem,
 • oryginał pisma od właściwego organu kierującego aplikanta w delegację (wiza służbowa).

Mając już wszystkie niezbędne „papiery”, a także znając plan swej podróży, możesz przystąpić do sporządzenia wniosku wizowego.

Wiza do Rosji - wniosek wizowy

Krok 6 – wypełnij wniosek wizowy

Jest on dostępny online pod adresem https://visa.kdmid.ru. Znajdują się tam też szczegółowe wskazówki dotyczące wypełniania formularza – np. zakaz używania polskich znaków, gdy chcesz udzielać odpowiedzi w języku angielskim. Alternatywą jest wariant rosyjskojęzyczny (można natomiast wybrać polski jako język wyświetlających się podpowiedzi).

W prawym górnym rogu ekranu będzie widoczny numer wniosku – warto go zachować. Dzięki temu po ustanowieniu hasła możliwe będzie przerwanie wypełniania i powrót do niego w późniejszym terminie (formularz zachowywany jest przez 30 dni). Opcja ta przyda się także w sytuacji automatycznego wygaśnięcia sesji internetowej po 20 minutach bezczynności.

We wniosku pojawiają się pytania m.in. o:

 • właściwości wizy, która ma zostać wydana – rodzaj, data wjazdu i wyjazdu z Rosji, cel podróży, liczba wjazdów;
 • dane osobowe aplikanta – imię, nazwisko, płeć, data i miejsce urodzenia;
 • plan pobytu – miejscowości, które masz zamiar odwiedzić, informacje na temat strony zapraszającej i dane polisy ubezpieczeniowej;
 • dane kontaktowe;
 • obecne zatrudnienie (jeśli dotyczy);
 • poprzednie wizyty i krewnych w Rosji.

Na samym końcu pojawi się pytanie o to, w którym miejscu chcesz złożyć wniosek – w centrum wizowym czy w rosyjskiej placówce dyplomatycznej (konsulat, ambasada). Za chwilę omówimy szerzej każdą z tych możliwości.

Po udzieleniu odpowiedzi na wszystkie pytania należy sprawdzić, czy wszystko się zgadza, a następnie zatwierdzić wypełniony formularz, klikając „ZAPISZ”, po czym go wydrukować w formacie A4, dwustronnie (tylko osoby będące jednocześnie obywatelami Wielkiej Brytanii, USA, Kanady, Australii i Gruzji muszą wydrukować wniosek wizowy jednostronnie). Ważne, by w opcjach drukowania zaznaczyć „faktyczny rozmiar”.

Krok 7 – złóż podanie o wizę

Jak już wspomniano, wniosek można złożyć w jednej z rosyjskich placówek dyplomatycznych albo w jednym z centrów wizowych. W pierwszym przypadku musisz to zrobić osobiście, w drugim natomiast dokumenty może dostarczyć ktoś inny, o ile tylko otrzyma od ciebie pisemne upoważnienie. Wizytę w ambasadzie lub konsulacie trzeba umówić z wyprzedzeniem, rejestrując się na jednej z poniższych stron internetowych:

W każdym z wymienionych miast – a ponadto w Olsztynie – znajduje się też Rosyjskie Centrum Wizowe, do którego można udać się bez wcześniejszego umawiania. Godziny otwarcia (znacznie dłuższe niż w przypadku ambasady czy konsulatów) znajdziesz tutaj. Centrum jest autoryzowanym pośrednikiem między aplikantami a placówką dyplomatyczną. To w tej ostatniej podjęta zostaje jednak decyzja o przyznaniu wizy bądź nie i pracownicy centrów nie mają na to wpływu. Mogą natomiast pomóc przy wypełnianiu wniosku, sprawdzaniu poprawności podania lub kserowaniu dokumentów, na co z kolei nie można liczyć w przypadku ambasady czy konsulatu.

Obsługa centrum wizowego przebiega też sprawniej – trzeba natomiast za nią dodatkowo zapłacić 25 euro. Za kolejne 40 zł można wykupić zaś wysyłkę paszportu z wizą pod wskazany adres, podczas gdy paszport pozostawiony w placówce dyplomatycznej należy odebrać osobiście.

Dla ułatwienia zestawiliśmy plusy i minusy każdej z dwóch opcji składania wniosku o wizę do Rosji w poniższej tabeli.

Konsulat lub ambasadaCentrum wizowe
Możliwość dostarczenia podania przez osobę trzeciąNIETAK, za upoważnieniem
Konieczność wcześniejszego umówienia się na wizytęTAKNIE
Godziny otwarciaPo 2-4 godziny w wybrane dni tygodniaPN-PT 8:00-16:00
Pomoc przy wypełnianiu wniosku i kompletowaniu dokumentówNIETAK
Dodatkowy kosztNIETAK, 25 euro
Możliwość odbioru paszportu z wizą przez osobę trzeciąNIETAK, za upoważnieniem
Możliwość wysłania paszportu z wizą pod wskazany adresNIETAK, za 40 zł

Koszt wizy do Rosji

Praktycznie jedyną przewagą ambasady bądź konsulatu nad centrum wizowym jest brak dodatkowych opłat – wnieść trzeba tylko opłatę za rozpatrzenie wniosku. Nie podlega ona zwrotowi, nawet jeśli wiza nie zostanie przyznana (podobnie niestety zresztą jak opłata dla centrum wizowego). Jej wysokość zależy natomiast od tego, jak szybko ów wniosek ma zostać rozpatrzony, a także od rodzaju samej wizy:

WizaTryb zwykły
(do 10 dni roboczych*)
Tryb ekspresowy
(do 3 dni roboczych)
turystyczna, biznesowa, tranzytowa, prywatna150,00 zł300,00 zł
pracownicza jednokrotna301,00 zł601,00 zł
pracownicza dwukrotna481,00 zł962,00 zł
pracownicza wielokrotna902,00 zł1 804,00 zł
humanitarna0,00 zł**300,00 zł
studencka0,00 zł300,00 zł

*Zwykle wizę można odebrać już po 5 dniach. Dłużej, bo 8-10 dni może zająć rozpatrywanie wniosku o wizę turystyczną na Kaukaz lub złożonego przez osobę będącą jednocześnie obywatelem np. USA. Na wszelki wypadek Ambasada Rosji rekomenduje złożenie aplikacji nie później niż na 3 tygodnie przed planowaną podróżą.
**Tylko w przypadku osób duchownych i pracowników religijnych opłata wizowa wynosi 150 zł w trybie zwykłym.

Osoby niepełnosprawne mogą otrzymać wizę bezpłatnie, niezależnie od jej kategorii czy trybu, w jakim rozpatrywany jest wniosek.

Warto w tym miejscu wspomnieć o jeszcze jednej opłacie dotyczącej wiz rosyjskich, a mianowicie o tej, którą należy wnieść z tytułu przeniesienia istniejącej już wizy do nowego paszportu – wynosi ona 135 zł. Inaczej bowiem niż choćby w przypadku podróży do USA, nie można wjechać do Rosji z dwoma paszportami: aktualnym i poprzednim, zawierającym ważną wizę.

Wiza do Rosji - ile kosztuje

Krok 8 – odbierz paszport

Po złożeniu i opłaceniu wniosku otrzymasz pokwitowanie, a z centrum wizowego także numer referencyjny, dzięki któremu można monitorować status sprawy na tej stronie.

Rzeczone pokwitowanie będzie trzeba okazać w celu odebrania paszportu. Jeśli umieszczono w nim wizę, koniecznie sprawdź, czy widniejące na niej dane zgadzają się z tym, co podano we wniosku (szczególnie termin ważności, który powinien pokrywać się z datami na biletach, zaproszeniu i ubezpieczeniu). Dokument wymagający naniesienia ewentualnych zmian można bowiem zwrócić tylko w dniu jego wydania.

Jak długo jest ważna wiza do Rosji

Maksymalny czas pobytu na terenie Federacji Rosyjskiej na podstawie wizy zależy od jej kategorii:

 • wizy turystyczne jedno- lub dwukrotnego wjazdu wydaje się na nie więcej niż 30 dni;
 • wizy prywatne jedno- lub dwukrotnego wjazdu wydaje się na maksymalnie 90 dni, wizy wielokrotnego wjazdu wydaje się natomiast na rok, ale dotyczy to tylko krewnych obywateli UE;
 • wizy studenckie jedno- lub dwukrotnego wjazdu wydaje się na 90 dni z możliwością przedłużenia;
 • wizy humanitarne lub służbowe jedno- lub dwukrotnego wjazdu wydaje się na najwyżej 90 dni, wizy wielokrotnego wjazdu natomiast mogą zachować ważność przez rok, ale w Rosji nie wolno przebywać na ich podstawie więcej niż przez 90 dni w jednym półroczu (aby zaś otrzymać wizę roczną, należy uprzednio wykorzystać wizę jedno- lub dwukrotnego wjazdu);
 • wizy biznesowe jedno- lub dwukrotnego wjazdu wydaje się na najwyżej 90 dni, wizy wielokrotnego wjazdu natomiast mogą zachować ważność przez nawet 3 lata, przy czym w Rosji nie wolno przebywać na ich podstawie więcej niż przez 90 dni na każde półrocze (aby otrzymać wizę trzyletnią, należy uprzednio wykorzystać co najmniej dwie wizy roczne; z kolei wiza roczna wymaga wykorzystania wcześniej wizy jedno- lub dwukrotnego wjazdu);
 • wizy tranzytowe jedno- lub dwukrotnego wjazdu wydaje się na maksymalnie 10 dni, mogą ponadto upoważniać tylko do przejazdu tylko w jednym kierunku;
 •  wizy pracownicze jednokrotnego wjazdu wydaje się na 90 dni z możliwością ich przedłużenia; wysoko wykwalifikowani specjaliści mogą liczyć zaś nawet na wizę trzyletnią, uprawniającą do wielokrotnego wjazdu..

Na koniec warto wspomnieć, że jeśli masz zamiar spędzić w Rosji więcej niż tydzień, na miejscu musisz dokonać rejestracji swojego pobytu.

Przeczytaj: Rejestracja pobytu w Rosji (obowiązek meldunkowy)

Zdjęcia: Pixabay.com

WizaOnline.pl to rzetelne źródło wiedzy o zagranicznych podróżach. Publikujemy artykuły o formalnościach związanych z wyjazdem za granicę, przygotowaniach do podróży, ciekawych miejscach i atrakcjach do odwiedzenia.