Wiza do Kenii (e-wiza) – krok po kroku

E-wiza do Kenii - jak uzyskać

Najbliższa ambasada Kenii znajduje się w Berlinie. Na szczęście obywatele Polski nie muszą tam jechać, aby uzyskać kenijską wizę. Dokument mogą zdobyć online.

Przepiękne parki narodowe pełne egzotycznych zwierząt to jeden z głównych powodów, dla których tak wielu ludzi pragnie odwiedzić Kenię – ale nie jedyny. Z uwagi na rosnące bezpieczeństwo i rozwój lokalnej infrastruktury podróże do tego afrykańskiego kraju z roku na rok zyskują na popularności. Chcącym się tam wybrać Polakom potrzebna jest jednak wiza. Co należy zrobić, aby ją otrzymać? O tym właśnie piszemy.

Z tekstu dowiesz się m.in.:

  • jakie są rodzaje wiz do Kenii,
  • jak długo jest ważna kenijska wiza – i jak długo można na jej podstawie przebywać w Kenii,
  • w jakim języku wypełnia się wniosek o wizę do Kenii,
  • czy można zdobyć kenijską wizę na granicy,
  • jakie wymogi musi spełniać zdjęcie do kenijskiej wizy,
  • jakie dokumenty trzeba dołączyć do wniosku o wizę do Kenii,
  • ile kosztuje kenijska wiza,
  • kto nie potrzebuje wizy do Kenii,
  • jak długo czeka się na wydanie kenijskiej wizy,
  • kto musi ubiegać się o wizę do Kenii w ambasadzie.

E-wiza do Kenii

Polska znajduje się na liście krajów, których obywatele mają prawo do ubiegania się o kenijską wizę elektroniczną, zwaną potocznie e-wizą. Jest to udostępniany online plik, który należy wydrukować i okazać wraz z paszportem i biletem powrotnym (lub na dalszą podróż) podczas kontroli granicznej przy wjeździe do Kenii. Do wyboru są tutaj trzy rodzaje dokumentu:

  • wiza tranzytowa – wydawana osobom, które przez Kenię chcą tylko przejechać (mają na to 72 godziny); nie potrzebujesz wizy, jeśli czeka cię tylko przesiadka na kenijskim lotnisku, którego nie masz zamiaru opuszczać;
  • wiza pobytowa – dla osób pragnących odwiedzić Kenię w celach turystycznych, medycznych, biznesowych lub po to, by odwiedzić rodzinę; wiza uprawnia do jednokrotnego wjazdu na terytorium Kenii (co oznacza, że nie można zrobić np. kilkudniowej wycieczki do sąsiedniego kraju i wrócić na podstawie tego samego dokumentu) oraz przebywania tam przez maksymalnie 90 dni, z możliwością przedłużenia pobytu na miejscu o kolejne 90 dni;
  • tzw. wiza kurtuazyjna – dla posiadaczy paszportów służbowych i dyplomatycznych wybierających się do Kenii z oficjalną wizytą, ewentualnie dla wysoko postawionych urzędników państwowych podróżujących na podstawie zwykłego paszportu.

Wizę każdego z tych typów zdobyć można na kenijskiej granicy. Znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest jednak aplikowanie online, pod adresem http://evisa.go.ke/evisa.html. Działająca od 2015 r. strona do składania wniosków wizowych (a także załatwiania rozmaitych spraw urzędowych przez kenijskich obywateli i rezydentów) przygotowana została po angielsku. Cała procedura na szczęście nie jest zbyt skomplikowana. Opisujemy ją niżej krok po kroku.

Krok 1 – zarejestruj się

Na wstępie należy założyć systemowy profil, klikając w tym celu przycisk „Create an account” – najpierw na ekranie głównym, a potem w polu z napisem „eVisa” (pozostałe pola są przeznaczone dla osób na stałe mieszkających w Kenii). Do utworzenia konta potrzebne są dane takie jak imię, nazwisko, płeć i narodowość, jak również adres e-mail. Konieczne jest ponadto utworzenie hasła dostępu i zaakceptowanie regulaminu serwisu. Po uzupełnieniu danych i kliknięciu przycisku „Continue” na podany adres e-mail zostanie wysłana wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Krok 2 – wgraj cyfrowe zdjęcie

Kiedy profil jest już gotowy, pora na załadowanie twojego cyfrowego zdjęcia. Możesz je zrobić telefonem, ale musi ono spełniać następujące wymagania:

  • kolorowa, wyraźna fotografia dobrej jakości wykonana w ciągu ostatniego półrocza,
  • maksymalny rozmiar 500 x 500 pikseli, format JPG,
  • jednolite, jasne tło,
  • twarz ukazana na wprost, zajmująca 70-80% kadru, równomiernie oświetlona, nieprzysłonięta włosami ani nakryciem głowy (okulary są dopuszczalne, ale powinny mieć cienkie oprawki nienachodzące na oczy; w przypadku ciemnych okularów dołączyć trzeba będzie lekarskie zaświadczenie o konieczności ich noszenia),
  • jeśli na co dzień nosisz perukę lub aparat słuchowy, należy je założyć do zdjęcia,
  • nie wolno pozować w mundurze.

Krok 3 – wypełnij wniosek wizowy

Po wgraniu fotografii można wybrać rodzaj wizy, a po zaakceptowaniu związanych z nią przepisów – zabraniających np. podejmować w Kenii pracę bez zezwolenia – wypełnić wniosek wizowy. W kolejnych polach elektronicznego formularza należy podać informacje takie jak:

  • kraj, z którego aplikujesz,
  • dane osobowe – imię/imiona, nazwisko, płeć, data i miejsce urodzenia (tak jak podano w paszporcie),
  • aktualnie wykonywany zawód,
  • imiona rodziców i ewentualnie współmałżonka,
  • dane kontaktowe – adres, adres e-mail, telefon,
  • dane paszportowe – numer, data i miejsce wydania dokumentu, data ważności (paszport musi być ważny jeszcze przez co najmniej pół roku od daty planowanego wyjazdu z Kenii),
  • cel podróży, orientacyjny termin (i miejsce) przybycia do Kenii oraz opuszczenia tego kraju,
  • dane kontaktowe kenijskiego hotelu, w którym zamierzasz się zatrzymać – adres, adres e-mail, telefon,
  • daty i czas trwania zagranicznych podróży w ciągu ostatnich 3 miesięcy,
  • daty i czas trwania poprzednich wizyt w Kenii,
  • ewentualne odmowy wjazdu do Kenii lub innego kraju w przeszłości oraz zasądzone wobec wnioskodawcy wyroki skazujące.

Wniosek wizowy do Kenii

Krok 4 – dołącz niezbędne dokumenty

Po udzieleniu odpowiedzi na pytania system poprosi cię o załadowanie następujących dokumentów w formie cyfrowej:

  • kolorowy skan paszportu, a konkretnie strony ze zdjęciem,
    orientacyjny plan podróży – jeśli wybierasz się do Kenii w celach turystycznych,
  • potwierdzenie rezerwacji hotelowej – jw.,
  • zaproszenie od kenijskiej firmy lub instytucji – jeśli wybierasz się do Kenii w celach biznesowych,
  • skan dokumentów rejestracyjnych twojej firmy – jw.,
  • zaproszenie od członka rodziny – jeśli wybierasz się do Kenii po to, by go odwiedzić,
  • dowód tożsamości rzeczonego członka rodziny potwierdzający jego prawo stałego pobytu w Kenii.

Dopuszczalne formaty plików to PDF, JPG oraz DOC. Dokumenty warto przygotować z wyprzedzeniem, nie przejmuj się jednak, jeśli nie uda ci się skompletować ich wszystkich naraz. Wypełniony częściowo wniosek można bowiem na dowolnym etapie zapisać i wrócić do niego później, po ponownym zalogowaniu do profilu.

Oprócz wymienionych dokumentów do wniosku należy jeszcze dołączyć cyfrowe zdjęcie spełniające wymogi prezentowane wyżej. Jeśli wnioskujesz o wizę dla siebie, może to być ta sama fotografia, która została załadowana przy zakładaniu profilu. Istnieje też jednak możliwość wypełnienia wniosku w imieniu dziecka – i wówczas to jego zdjęcie właśnie trzeba wgrać na tym etapie.

Uwaga: warto wiedzieć, że dzieci do 16. roku życia, o ile podróżują do Kenii wraz z rodzicami lub opiekunami prawnymi, nie muszą posiadać wizy.

Krok 5 – aplikuj

Po wypełnieniu formularza i dołączeniu wymaganych plików musisz potwierdzić, że podane przez ciebie informacje są prawdziwe, a także sprawdzić, czy zostały one wprowadzone bez błędów, w podsumowaniu wniosku. Pamiętaj, że ewentualne rozbieżności między tym, co widnieje na wizie i w paszporcie, mogą skutkować niewpuszczeniem cię na terytorium Kenii.

Krok 6 – wnieś opłatę wizową

Na samym końcu trzeba jeszcze uiścić bezzwrotną opłatę za wydanie wizy – online, przy użyciu karty debetowej lub kredytowej VISA bądź Mastercard. Wysokość opłaty zależy od rodzaju dokumentu i wynosi 20 dolarów w przypadku wizy tranzytowej oraz 50 dolarów w przypadku wizy pobytowej. Do tego doliczona zostaje opłata serwisowa w wysokości 1 dolara, a także wynosząca mniej więcej tyle samo prowizja transakcyjna. Wizy kurtuazyjne wydawane są nieodpłatnie.

Uwaga: jeśli oprócz Kenii planujesz odwiedzić jeszcze Ugandę i Rwandę, warto rozważyć ubieganie się o tzw. East African Community Visa, czyli dokument wjazdowy respektowany przez wszystkie te państwa. Kosztuje on 100 dolarów, wydają go jednak tylko ambasady i konsulaty, a podróż należy zacząć od kraju, do którego należy dana placówka dyplomatyczna.

Przykład: jeśli wspólną wizę wydano w ambasadzie Rwandy, to na jej podstawie wolno ci wjechać tylko do Rwandy, a dopiero stamtąd możesz udać się do Ugandy lub Kenii.

Krok 7 – wydrukuj e-wizę

W ciągu 48 godzin od zaksięgowania płatności na wskazany przez ciebie adres e-mail powinna nadejść wiadomość z plikiem bądź linkiem do pliku zawierającego elektroniczną wizę do Kenii. Będzie on też dostępny po zalogowaniu się na stronie do składania wniosków.

Dokument należy wydrukować i, jak już wspomniano na wstępie, okazać wraz z paszportem tamtejszemu urzędnikowi imigracyjnemu. Powinno to nastąpić w ciągu 3 miesięcy od wydania wizy – tyle bowiem właśnie jest ważna. Maksymalnie 90-dniowy czas pobytu na miejscu liczony jest od chwili przekroczenia granicy.

Tradycyjna wiza do Kenii

Jeśli z jakiegoś powodu e-wiza nie zostanie ci przyznana, nadal możesz ubiegać się o tradycyjną wizę w kenijskiej ambasadzie, co najmniej miesiąc przed planowaną podróżą. To samo dotyczy osób pragnących uzyskać wizę wielokrotnego wjazdu (jej koszt to 100 dolarów) oraz osób, które są jednocześnie obywatelami Polski i jednego z 16 krajów wymienionych tutaj (wizy w ich przypadku są o 10 dolarów droższe niż standardowo). Niestety, Kenia nie posiada placówki dyplomatycznej na terenie naszego kraju. Najbliższa ambasada znajduje się w Berlinie.

Zdjęcia: Unsplash.com

WizaOnline.pl to rzetelne źródło wiedzy o zagranicznych podróżach. Publikujemy artykuły o formalnościach związanych z wyjazdem za granicę, przygotowaniach do podróży, ciekawych miejscach i atrakcjach do odwiedzenia.