Strona główna » Wizy i formalności » Wiza do Egiptu (e-wiza) – krok po kroku
Wiza do Egiptu (e-wiza) – krok po kroku
Proces uzyskania egipskiej wizy nie jest przesadnie trudny – ale niektóre sposoby zdobycia tego dokumentu są lepsze od innych. Opisujemy każdy z nich.
Niezależnie od tego, czy masz zamiar zobaczyć piramidy i grobowce faraonów, czy wolisz raczej nurkować albo po prostu odpocząć – aby wjechać do Egiptu, potrzebujesz wizy. Można ją zdobyć zasadniczo na kilka sposobów: na egipskim lotnisku, przez internet lub w ambasadzie. Z poniższego tekstu dowiesz się, który z nich najlepiej wybrać, i co dokładnie należy zrobić w celu uzyskania owego dokumentu.
W artykule piszemy m.in.:
- kiedy należy ubiegać się o wizę do Egiptu,
- ile kosztuje egipska wiza,
- jakie pytania pojawiają się we wniosku o e-wizę do Egiptu,
- jak długo jest ważna egipska wiza,
- czy można ubiegać się o wizę imigracyjną do Egiptu,
- jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku o egipską wizę,
- kto nie potrzebuje wizy do Egiptu.
„Visa on Arrival”
Jeszcze jakiś czas temu najwygodniejszym sposobem uzyskania turystycznej wizy do Egiptu było zdobycie jej na tamtejszym lotnisku tudzież przejściu granicznym innego typu. Rozwiązanie to wciąż jest możliwe, ale oprócz posiadania paszportu ważnego jeszcze przez co najmniej pół roku wymaga często stania w kolejce do okienka z wizami oraz zapłacenia 25 dolarów w gotówce. Inna waluta nie zostanie przyjęta, najlepiej też przygotować równo odliczoną kwotę. Niektórzy podróżni zgłaszają ponadto, że egipscy urzędnicy mogą dodatkowo zażądać przedstawienia pisma zapraszającego, a wobec jego braku domagać się uiszczenia „kary” pieniężnej.
E-wiza do Egiptu
Na szczęście od paru lat Polacy udający się do Egiptu w celach turystycznych mogą zaopatrzyć się online w wizę elektroniczną, czyli skrótowo: e-wizę. Należy to zrobić nie później niż 7 dni przed wyjazdem. Proces uzyskania dokumentu w ten sposób nie jest skomplikowany i przebiega dosłownie w kilku krokach.
Krok 1. Wejdź na oficjalną rządową stronę https://www.visa2egypt.gov.eg i załóż tam profil, klikając przycisk „SIGN UP” znajdujący się w lewym dolnym rogu ekranu. Otrzymasz wówczas maila z prośbą o potwierdzenie rejestracji poprzez kliknięcie znajdującego się w wiadomości linku.
Krok 2. Po kolejnym zalogowaniu się do portalu (przycisk „SIGN IN”) możesz przystąpić do wypełnienia elektronicznego formularza, który otworzy się po kliknięciu przycisku „APPLY NOW”. Formularz jest w całości po angielsku, dlatego jeśli nie znasz nawet podstaw tego języka, warto poprosić kogoś o pomoc lub skorzystać np. z opcji tłumaczenia w przeglądarce internetowej. Pojawiające się pytania dotyczą kwestii takich jak:
- twoje dane – imię, nazwisko, obywatelstwo, data i miejsce urodzenia, stan cywilny, płeć, zawód itp.;
- dane paszportu – numer, seria, data wydania i ważności (ta ostatnia nie może upływać wcześniej niż po 180 dniach od przyjazdu do Egiptu);
- poprzednie wizyty w Egipcie;
- planowana podróż – zwłaszcza orientacyjne daty wjazdu i wyjazdu, miejsce, w którym się zatrzymasz, źródło finansowania oraz to, co chcesz w Egipcie robić;
- rodzaj samej wizy – turystyczna, biznesowa czy tranzytowa (jeśli przez Egipt chcesz tylko przejechać), uprawniająca do jednego wjazdu czy do wielokrotnego przekraczania granicy.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wniosek o e-wizę można złożyć jednorazowo w imieniu nie tylko swoim, ale też członków rodziny lub większej grupy.
Krok 3. Wnieś opłatę wizową online, używając do tego karty płatniczej. Wiza jednokrotnego wjazdu kosztuje 25 dolarów, a wiza wielokrotna – 60 dolarów.
Krok 4. Po zaksięgowaniu płatności otrzymasz kolejną wiadomość e-mail, tym razem z linkiem do przyznanej wizy elektronicznej. Należy ją wydrukować i wraz z paszportem oraz dowodem ubezpieczenia zdrowotnego okazać przy wjeździe do Egiptu. Taka wiza jest ważna przez 30 dni.
Procedura wizowa w ambasadzie
Jeśli chcesz spędzić w Egipcie więcej czasu – albo jeśli posługujesz się paszportem dyplomatycznym – musisz postarać się o klasyczną wizę w ambasadzie tego kraju (w Polsce jest tylko jedna, w Warszawie).
Dokument będzie ważny wówczas przez pół roku, przy czym pobyt na terenie Egiptu nie może trwać więcej niż 60 dni w przypadku wizy jednokrotnego wjazdu lub łącznie 90 dni w przypadku wizy wielokrotnej. Na miejscu można jednak postarać się o legalne wydłużenie tego czasu, jak również o prawo stałego pobytu (ambasada nie wydaje wiz imigracyjnych).
W Egipcie też należy ubiegać się o ewentualne pozwolenie na pracę, ponieważ wizy tradycyjne – podobnie jak e-wizy – dzielą się zasadniczo na służbowe i turystyczne. Aplikując o dokument pierwszego typu, trzeba zapłacić nieco więcej, a do wniosku dołączyć pismo z egipskiej instytucji zapraszającej, zawierające jej adres oraz informacje o celu wizyty.
Poza tym zestaw wymaganych dokumentów (również dla wiz turystycznych) prezentuje się następująco:
- wypełniony i podpisany formularz wniosku wizowego – można go pobrać w ambasadzie lub wydrukować z pliku znajdującego się pod tym adresem;
- paszport – ważny przynajmniej przez pół roku od planowanego wjazdu do Egiptu;
- kolorowa kserokopia głównej strony paszportu (tej ze zdjęciem);
- 2 zdjęcia paszportowe o wymiarach 3,5 x 4,5 cm – podpisane z tyłu imieniem i nazwiskiem, wykonane na jasnym tle i przedstawiające nieprzysłoniętą włosami, okularami ani nakryciem głowy twarz ukazaną frontem (oczy powinny być otwarte, usta zamknięte, a uszy widoczne).
Składając wniosek, należy uiścić opłatę za jego rozpatrzenie. Jest ona bezzwrotna, również w sytuacji, gdy wiza z jakiegoś powodu nie zostanie przyznana. W przeciwnym razie paszport z wizą można odebrać osobiście lub za pośrednictwem osoby dysponującej pisemnym upoważnieniem już po kilku dniach (a konkretnie: po minimum 2 dniach roboczych).
Co ciekawe, dzieci i żony obywateli Egiptu urodzone w Polsce mogą uzyskać w ambasadzie wizę wielokrotnego wjazdu nieodpłatnie, o ile tylko przedstawią stosowny dokument, taki jak akt małżeństwa czy akt urodzenia. Dzięki temu nie muszą z tym dokumentem później podróżować – wystarczy paszport z wizą.
Kiedy wiza do Egiptu nie jest potrzebna
Jeśli natomiast mają go przy sobie, wolno im przekroczyć egipską granicę bez wizy. Nie musisz też jej posiadać, gdy w Egipcie planujesz zwiedzić tylko Półwysep Synaj – czyli m.in. Szarm el-Szejk, Dahab, Nuwajbę, Tabę – i nic więcej. Podczas odprawy granicznej po przyjeździe zostanie ci wbita bezpłatnie do paszportu pieczątka „Sinai Only”, ważna przez 15 dni.
Wiza nie jest potrzebna ponadto osobom, które przez Egipt jedynie przejeżdżają, o ile spędzą w tym kraju nie więcej niż 48 godzin, a wjeżdżając, okażą bilety na dalszą podróż. Dotyczy to również pasażerów, których czeka międzylądowanie na egipskim lotnisku. Wolno im je opuścić na maksymalnie 2 doby – ale tylko wtedy, gdy przerwa między lotami trwa dłużej niż 6 godzin.
Zdjęcia: Unsplash.com