Święta w Stanach Zjednoczonych (państwowe i nie tylko)

Święta w Stanach Zjednoczonych (państwowe i nie tylko)

Niektóre święta w USA bardzo różnią się od tych, które obchodzi się w Polsce, związane są bowiem silnie z tamtejszymi kulturą i historią. Inne, choć dobrze znane również u nas, są celebrowane w nieco odmienny sposób. Musisz wiedzieć, że wiele świąt w Stanach Zjednoczonych jest ruchomych, dlatego ich dokładna data mieści się jedynie w pewnych widełkach czasowych. Dowiedz się kiedy obchodzone są święta ważne dla obywateli Stanów Zjednoczonych, a nic Cię nie zaskoczy.

Różne rodzaje świąt w Stanach Zjednoczonych

W USA obchodzi się zarówno święta ważne z punktu widzenia historii, jak i religijne czy kulturowe. Dniami wolnymi od pracy we wszystkich stanach ustanowiono jedynie 12 świąt federalnych, z których 11 obchodzi się co roku. Raz na cztery lata dodatkowo celebruje się zaprzysiężenie prezydenta, jest to Dzień Inauguracji. Święta federalne są wspólne dla wszystkich stanów. Zamknięte są wtedy wszystkie urzędy i instytucje państwowe. Każdy stan może sam wyznaczać dodatkowe dni wolne od pracy.

Święta federalne

Pierwszymi świętami federalnymi, które ustanowiono były dni, które do tej pory mają ogromne znaczenie dla Amerykanów:

  • New Year’s Day
  • Independence Day
  • Thanksgiving Day
  • Christmas Day

Następnie dodano do tej listy również: Birthday of Martin Luther King, Jr., Washington’s Birthday, Memorial Day, Juneteenth National Independence Day, Labor Day, Columbus Day oraz Veterans Day.

Kalendarium ważnych świąt obchodzonych w USA

Nazwa i opis świętaDzień w roku
New Year’s Day / Nowy Rok

W wigilię Nowego Roku mieszkańcy USA spotykają się w gronie przyjaciół, odliczając sekundy do końca roku i podziwiając pokazy fajerwerków o północy. Największe obchody odbywają się na Times Squere, gdzie ma miejsce wielka impreza z udziałem muzycznych gwiazd, a najważniejszym punktem programu jest tradycyjne „ball drop”, czyli opuszczenie kuli, symbolizujące wejście w nowy rok.

 1 stycznia
Birthday of Martin Luther King, Jr. / Dzień Martina Luthera Kinga

Święto upamiętniające laureata Nagrody Nobla, jednego z najsłynniejszych Amerykanów. Tego dnia odbywają się marsze równości, wydarzenia kulturalne i konferencje, organizowane są również liczne inicjatywy społeczne.

Trzeci poniedziałek stycznia
Valentine’s Day/ Walentynki

W USA upominki i dekoracje walentynkowe zaczynają się pojawiać w sklepach tuż po Gwiazdce, a najwięksi producenci wypuszczają specjalne wersje swoich słodyczy. W tym okresie wysyła się i rozdaje bliskim osobom kartki walentynkowe i upominki.

14 lutego
Washington’s Birthday / Urodziny Waszyngtona

Stworzone by upamiętnić jedną z najważniejszych osób w historii USA, obecnie święto ku czci wszystkich prezydentów USA.

Trzeci poniedziałek lutego
St. Patrick’s Day/ Dzień Świętego Patryka

Dzień ten jest w USA obchodzony bardzo hucznie. Tradycją są pochody w czasie których zakłada się zielone stroje, na ten kolor podświetla się też znane budynki, a także barwi wodę w fontannach i innych zbiornikach. W pubach, w których mieszkańcy USA zbierają się wieczorami, zielone stają się nawet trunki.

17 marca
Easter/ Wielkanoc

Wielkanoc nie jest ważnym świętem w USA. W 11 stanach dniem wolnym od pracy, jest już Wielki Piątek (Good Friday), jednak zazwyczaj obchody związane z Wielkanocą skupiają się wokół niedzieli. Tradycją jest poszukiwanie przez dzieci ukrytych pisanek, słodyczy i upominków – Easter Egg Hunt.

Pierwsza niedziela po pierwszej pełni księżyca po 21 marca
April Fool’s Day/ Prima Aprilis

Nie jest to święto federalne, a jedynie wesoła tradycja. Tego dnia robi się bliskim żarty, a do zabawy często włączają się również duże korporacje.

1 kwietnia
Cinco De Mayo

Święto, którego zadaniem jest upamiętnienie meksykańskiego dziedzictwa współczesnych Amerykanów. Obchody mają charakter kulturowo-edukacyjny.

5 maja
Mother’s Day/ Dzień Matki

Tego dnia matkom daje się kwiaty, laurki i prezenty.

Druga niedziela maja
Armed Forces Day / Święto Sił Zbrojnych 

Święto wypada pod koniec Armed Forces Week. Jego celem jest oddanie hołdu żołnierzom oraz zaprezentowanie najnowocześniejszego sprzętu, który jest na ich wyposażeniu.

Trzecia sobota maja
Memorial Day / Dzień Pamięci

Jest to dzień poświęcony pamięci wszystkich amerykańskich żołnierzy, którzy polegli na froncie. Amerykanie odwiedzają wtedy cmentarze.

Ostatni poniedziałek maja
Juneteenth National Independence Day / Dzień Wyzwolenia

Święto obchodzone w celu upamiętnienia zniesienia niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych. Nazywa się je również Dniem Wolności, Dniem Emancypacji lub Dniem Jubileuszowym. Tego dnia odczytuje się publicznie Proklamację Emancypacyjną i organizuje wiele wydarzeń kulturalnych.

19 czerwca
Father’s Day/ Dzień Ojca

To okazja, by docenić własnego ojca i jego wkład w życie i wychowanie. Wielu Amerykanów tego dnia wręcza swojemu tacie kartkę lub prezent.

Trzecia niedziela czerwca
Independence Day / Dzień Niepodległości 

Jedno z najhuczniej obchodzonych świąt w USA, którego celem jest upamiętnienie początków powstania państwa, wyzwolonego spod wpływu Wielkiej Brytanii. Tego dnia organizowane są festyny i efektowne pokazy fajerwerków.

4 lipca
Labor Day / Święto Pracy

Dzień ku czci wszystkich pracowników. Organizuje się wtedy parady i inne atrakcje. W USA tradycyjnie oznacza koniec sezonu letniego i początek szkoły.

Pierwszy poniedziałek września
Patriot Day

Zadaniem tego dnia jest upamiętnienie ofiar ataków z 11. września. Amerykanie chętnie wywieszają wtedy flagi. Nie jest to święto federalne.

11 września
Mayflower Day

Święto to upamiętnia dzień wypłynięcia statku Mayflower z angielskiego Plymouth w 1620 roku. Była to jedna z pierwszych udanych prób osadniczych na obecnym terenie USA.

16 września
Constitution Day / Dzień Konstytucji

Dzień ten zwany jest również Citizenship Day. Upamiętnia przyjęcie Konstytucji Stanów Zjednoczonych.

17 września
General Pulaski Memorial Day / Dzień Pamięci Generała Pułaskiego

W dniu tym wspomina się polski wkład w historię USA. Obchodzone jest jedynie w kilku stanach, głównie w Illinois, gdzie znajduje się największe skupisko Polonii amerykańskiej.

11 października
Columbus Day/ Dzień Kolumba 

Jest to rocznica odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba.

Drugi poniedziałek października
Halloween

Hucznie obchodzone wesołe święto. Młodzież i dorośli urządzają w ten dzień przebierane imprezy, natomiast dzieci w przebraniach obchodzą domy, zbierając łakocie.

31 października
Veterans Day / Dzień Weteranów

Z początku dzień ten poświęcony był weteranom I Wojny Światowej, obecnie jednak upamiętnia wszystkich byłych żołnierzy USA.

11 listopada
Thanksgiving/ Święto Dziękczynienia 

Święto upamiętniające pierwsze dożynki mieszkańców kolonii Plymouth, które odbyły się po przeżyciu pierwszej ciężkiej zimy w tym miejscu. Koloniści wraz z Indianami świętowali obfite zbiory. Obecnie w czasie Dnia Dziękczynienia na stołach znaleźć można między innymi pieczonego indyka, sos żurawinowy i kukurydzę. Następnego dnia ma miejsce Black Friday, czyli początek sezonu zakupowego przed Gwiazdką, kiedy znaleźć można w sklepach niezwykłe okazje.

Czwarty czwartek listopada
Christmas Day/ Boże Narodzenie

Boże Narodzenie obchodzone jest zarówno jako święto religijne, jak i kulturowe. Wielu Amerykanów przywiązuje do tego dnia wielką wagę. Domy i sklepy bogato stroi się już pod koniec listopada, co pozwala wcześnie poczuć świąteczną atmosferę. Podarunki od Mikołaja (Santa Claus) rozpakowuje się rankiem 25. grudnia.

25 grudnia

Przeczytaj również: Symbole narodowe USA

WizaOnline.pl to rzetelne źródło wiedzy o zagranicznych podróżach. Publikujemy artykuły o formalnościach związanych z wyjazdem za granicę, przygotowaniach do podróży, ciekawych miejscach i atrakcjach do odwiedzenia.