Stany Zjednoczone otwierają granice – sprawdź zasady podróżowania!

Stany Zjednoczone otwierają granice - sprawdź zasady podróżowania!

Od 8 listopada Stany Zjednoczone ponownie otwierają granice dla podróżnych, którzy spełnią określone warunki. Dotyczy to między innymi obywateli Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii. To doskonała wiadomość dla linii lotniczych, turystów i biznesmenów. Zakaz przekraczania granicy obowiązywał od marca 2020 roku i mocno dał się we znaki gospodarce i turystyce. Teraz pojawia się szansa na ich ponowne ożywienie. Jakie będą nowe zasady podróżowania do USA i kto będzie mógł przekroczyć granicę?

Przylot do USA tylko dla zaszczepionych

Przekroczenie granicy będzie możliwe wyłącznie dla osób, które spełnią kilka warunków. Dobrą wiadomością jest to, że po przybyciu do USA nie będziesz musiał poddawać się kwarantannie, jednak żeby dostać się do kraju musisz być w pełni zaszczepiony. Certyfikat będzie sprawdzany przed wejściem na pokład samolotu i bez niego podróż okaże się niemożliwa. Przewidziano jednak pewne wyjątki. Jeśli planujesz wyjazd z dzieckiem, które ze względu na wiek jeszcze nie może być zaszczepione, będzie ono mogło również wejść na pokład.

Poza posiadaniem przy sobie dowodu szczepienia konieczne będzie wykonanie testu na koronawirusa nie później niż na 72 godziny przed wylotem. Negatywny wynik również będziesz musiał okazać jeszcze na lotnisku, z którego planujesz wyruszyć.

Ze względów bezpieczeństwa konieczne będzie również wyrażenie zgody na zebranie danych osobowych, w tym podanie numeru telefonu i adresu e-mail. Linia lotnicza ma obowiązek gromadzić dane na wypadek gdyby zaszła konieczność poddania się kwarantannie. Pamiętaj również o zabraniu na lotnisko maseczek, które obowiązkowo trzeba nosić również na pokładzie samolotu.

Polacy wciąż z wizą lub autoryzacją podróży w ESTA

Oprócz zasad, które wiążą się z pandemią, niezmiennie funkcjonują wcześniej obowiązujące ograniczenia. Polacy muszą albo posiadać wizę (dostosowaną do celu podróży) – jeśli planują dłuższy pobyt na terytorium Stanów Zjednoczonych, albo – w przypadku krótkich, typowo turystycznych wyjazdów, muszą dokonać rejestracji podróży w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży (ESTA). Rejestracja w ESTA otwiera możliwość odbycia podróży do USA bez konieczności posiadania wizy, w takiej sytuacji pobyt nie może być jednak dłuższy niż trzy miesiące (dowiedz się więcej na ten temat: ESTA – rejestracja podróży do USA).

Jeśli chcesz dostać się na terytorium USA, aktualnie musisz zadbać o:

  • wizę lub rejestrację w ESTA
  • certyfikat szczepienia
  • negatywny wynik tekstu na koronowirusa sprzed maksymalnie 3 dni

Przygotuj się również na:

  • przekazanie niezbędnych danych osobowych
  • obowiązek noszenia maseczki na lotnisku i w samolocie

Przeczytaj: Bez wizy do USA – na jakich zasadach

Otwarcie granic wielką ulgą

Obowiązujący przez 18 miesięcy zakaz przylotu na terytorium Stanów Zjednoczonych dla większości obywateli innych krajów (były od tej reguły nieliczne wyjątki) wiązał się z poważnymi stratami całej branży turystycznej. Wiele osób miało nadzieję na zniesienie zakazu jeszcze przed okresem letnim, tak się jednak nie stało. Informacje, które przekazał teraz Jeffrey Zients, koordynator Białego Domu ds. walki pandemią COVID-19, wywołały wielkie poruszenie. Akcje spółek lotniczych na giełdach zaczęły rosnąć, a branża turystyczna z nadzieją patrzy w przyszłość, licząc na odbudowanie się po głębokim kryzysie wywołanym pandemią.

Zdjęcie: Miami Beach, Floryda (źródło: Unsplash.com)

WizaOnline.pl to rzetelne źródło wiedzy o zagranicznych podróżach. Publikujemy artykuły o formalnościach związanych z wyjazdem za granicę, przygotowaniach do podróży, ciekawych miejscach i atrakcjach do odwiedzenia.