Pośrednictwo wizowe do USA – wszystko, co musisz wiedzieć

Pośrednictwo wizowe do USA - wszystko, co musisz wiedzieć

Wybierasz się do USA i zastanawiasz się czy wystarczy rejestracja w ESTA, czy musisz ubiegać się o wizę? Wizja skomplikowanych procedur spędza Ci sen z powiek? Spokojnie! Z naszego artykułu dowiesz się, kto musi ubiegać się o wizę i dla kogo przeznaczona jest rejestracja w ESTA, jak samodzielnie przygotować się do formalności oraz na czym polega i ile kosztuje pośrednictwo wizowe.

Kiedy wiza, a kiedy ESTA?

Obywatele Polski mogą podróżować do USA w ramach Programu Ruchu Bezwizowego w celach turystycznych i służbowych na okres nie dłuższy niż 90 dni. Nie ma możliwości przedłużenia pobytu czy zmiany statusu imigracyjnego w trakcie podróży.

Wiza jest w dalszym ciągu wymagana dla:

  • wyjazdów dłuższych niż 90 dni,
  • podróży z zamiarem podjęcia nauki lub pracy na terenie Stanów Zjednoczonych
  • osób, które w niedalekiej przeszłości otrzymały odmowę otrzymania wizy,
  • osób, które w przeszłości złamały prawo imigracyjne Stanów Zjednoczonych i/lub zostały deportowane z USA,
  • osób z przeszłością kryminalną (karane, aresztowane),
  • osób ubiegających się o wjazd bezwizowy na podstawie ESTA, które otrzymały odmowę.

Podróż do USA z ESTA

ESTA to skrót od Electronic System for Travel Authorization (Elektroniczny System Autoryzacji Podroży). Należy w nim dokonać online autoryzacji swojej podróży do USA najpóźniej na 72 godziny przed planowanym wylotem do USA.

Można jednak (i zaleca się) rozpocząć starania wcześniej, wtedy – w razie odmowy – będziesz mieć wystarczająco dużo czasu, aby ubiegać się o wizę. Oprócz autoryzacji w systemie ESTA musisz posiadać paszport zgodny z wymaganiami programu Visa Waiver Program (z chipem do odczytu komputerowego).

Autoryzacja ESTA jest ważna przez 2 lata lub do momentu utraty ważności paszportu. Jej koszt to 14 dolarów (w przypadku odmowy pobierane są 4 USD).

Co ważne, rejestracja w systemie ESTA nie gwarantuje wjazdu na terytorium USA. Umożliwia jedynie dotarcie do punktu kontrolnego na granicy Stanów Zjednoczonych, gdzie ostateczną decyzję o wjeździe podejmuje urzędnik imigracyjny. Ten, kierując się względami bezpieczeństwa, może odmówić wjazdu do USA.

Twój wniosek o ESTA zostanie zweryfikowany negatywnie, jeśli złożysz go później niż na 72 godziny przed wylotem lub jeśli kiedykolwiek przebywałeś na terenie USA nielegalnie. Zostanie również odrzucony, jeśli oprócz obywatelstwa polskiego posiadasz także obywatelstwo Iraku, Iranu, Korei Północnej, Sudanu lub Syrii.

Twój wniosek zostanie też zweryfikowany negatywnie, jeśli po 1 stycznia 2011 roku podróżowałeś do: Iraku, Iranu, Korei Północnej, Libii, Somalii, Sudanu i Syrii. Wyjątek stanowią podróże w celach dyplomatycznych lub wojskowych.

Odrzucenie wniosku nie oznacza, że definitywnie nie możesz wjechać do USA – w takim wypadku należy ubiegać się o wizę w konsulacie USA w Krakowie lub Ambasadzie USA w Warszawie.

Przeczytaj: ESTA – rejestracja podróży do USA

Wyjazd do USA z wizą

Wiza turystyczna do USA jest ważna przez 10 lat od daty wydania. Jeśli posiadasz ważną wizę do Stanów Zjednoczonych, możesz na jej podstawie nadal wjechać na teren USA. Nie musisz ubiegać się o autoryzację ESTA. Jeśli w trakcie 10 lat od daty wydania wizy Twój paszport straci ważność, wystarczy wyrobić nowy dokument, a w podróż zabrać ze sobą oba paszporty – stary i nowy.

Jeśli nie masz jeszcze wizy do USA, a planujesz pobyt dłuższy niż na 90 dni lub z innych powodów ESTA nie jest dla Ciebie wystarczającym dokumentem, powinieneś ubiegać się o nią w konsulacie/ambasadzie. Możesz to zrobić samodzielnie lub skorzystać z pośrednictwa wizowego. Poniżej znajdziesz instrukcję, jak wnioskować o wizę na własną rękę, a w dalszej części tekstu znajdziesz informacje na temat pośrednictwa wizowego do USA.

Ubieganie się o wizę do USA krok po kroku

Starania o uzyskanie wizy do USA składają się z kilku etapów. Przedstawiliśmy je szczegółowo w artykule „Wiza do USA – krok po kroku„. Poniżej również znajdziesz informacje, jak wygląda ten proces.

Przygotuj odpowiednie dokumenty: sprawdź, czy Twój paszport nadal będzie ważny przynajmniej przez 6 miesięcy od daty planowanego powrotu z USA do Polski oraz przygotuj wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy zdjęcia w formacie 5×5 cm i w wersji elektronicznej (min. 600×600 px; maks. 1200×1200 px), a jeśli ich nie masz, wybierz się do fotografa, żeby je wykonać.

Określ rodzaj wizy, o jaki będziesz się ubiegać – jeśli wybierasz się do USA turystycznie, na wakacje czy w odwiedziny do rodziny lub znajomych, powinieneś wybrać wizę B-2. Dla wyjazdów biznesowych, podróży w celach służbowych i edukacyjnych odpowiednia będzie wiza oznaczona symbolem B-1.

Wypełnij formularz wizowy DS-160 – jest w nim sporo szczegółowych pytań dotyczących rodziny, wykształcenia, odbytych podróży i zaplanowanego pobytu w USA, a odpowiedzi powinny być rzetelne i zgodne z prawdą, ponieważ możesz usłyszeć je ponownie podczas rozmowy w placówce dyplomatycznej USA. W formularzu odpowiedzi należy uzupełniać w języku angielskim.

Wybierz placówkę, w której będziesz się ubiegać o wizę (możesz ubiegać się o wizę w dwóch amerykańskich placówkach: w Ambasadzie USA w Warszawie oraz w Konsulacie Generalnym Stanów Zjednoczonych w Krakowie).

Zapisz numer ID Twojego zgłoszenia – przyda się, jeśli nie będziesz w stanie w ciągu jednego dnia wypełnić swojego wniosku w całości.

Wgraj swoje zdjęcie w wersji elektronicznej.

Po zatwierdzeniu formularza DS-160 wydrukuj stronę z potwierdzeniem jego złożenia. Kod znajdujący się na nim będzie Ci potrzebny do opłacenia wniosku. Należy go też zabrać na spotkanie w placówce dyplomatycznej.

Opłać wniosek – koszt podany jest w dolarach amerykańskich, ale opłaty trzeba dokonać w złotówkach. Koszt wiz B-1 i B-2 to 160 USD. Opłaty możesz dokonać na stronie systemu wyznaczania spotkań (https://cgifederal.secure.force.com). Zapisz swój numer referencyjny CGI – będzie potrzebny do wyznaczenia spotkania z konsulem.

Umów się na rozmowę z konsulem USA w Ambasadzie/Konsulacie – zaloguj się do serwisu, w którym wcześniej opłacałeś wniosek wizowy i wskaż jako miejsce spotkania placówkę, którą wybrałeś we wniosku wizowym. Aktualny czas oczekiwania na spotkanie możesz sprawdzić na stronie: https://travel.state.gov/content/travel/en/us-visas/visa-information-resources/wait-times.html.

Zgłoś się na wyznaczone spotkanie – zabierz ze sobą paszport, zdjęcie do wizy w wersji papierowej, potwierdzenia złożenia formularza DS-160 i umówienia się na rozmowę oraz numer potwierdzenia opłacenia wizy.

Odbierz paszport i wizę – paszport i wizę możesz bezpłatnie odebrać w jednym z punktów odbioru dokumentów TNT lub za opłatą Ambasada/Konsulat prześlą je na podany przez Ciebie adres.

Dzieci poniżej 14 lat i osoby powyżej 80. roku życia nie muszą odbywać rozmowy w Ambasadzie/Konsulacie. Czas oczekiwania na wydanie paszportu z wizą to ok. 5 dni roboczych.

Łącznie proces starania się o wizę może trwać nawet do 6 tygodni, dlatego warto zacząć starania o wydanie tego dokumentu najpóźniej, gdy do planowanego wyjazdu zostało 1,5 miesiąca.

Pośrednictwo wizowe do USA - dlaczego warto skorzystać?

Pośrednictwo wizowe do USA – jak wygląda i na czym polega?

Usługa pośrednictwa wizowego polega na kompleksowej obsłudze w zakresie uzyskania promesy wizowej. Ty dostarczasz jedynie paszport, zdjęcie i swoje dane, a na końcu podpisujesz dokumenty.

Pośrednik pomoże Ci w ustaleniu, jakiego typu wizy potrzebujesz i w przygotowaniu wymaganych dokumentów, wypełni za Ciebie wniosek wizowy i umówi Cię na rozmowę z konsulem. Usługa pośrednictwa obejmuje też dodatkowe konsultacje i instrukcję rozmowy w przedstawicielstwie USA.

W biurach pośrednictwa możesz też skorzystać z pomocy we wnioskowaniu o ESTA.

Ile kosztuje pośrednictwo wizowe?

Pośrednictwo wizowe to, w zależności od zakresu usług, koszt od 250 do nawet 800 zł (odwołania w przypadku odmowy lub wnioskowanie o wizę w przypadku wcześniejszego przekroczenia terminu opuszczenia USA).

Za pomoc w rejestracji w ESTA zapłacisz ok. 100 zł. Do ceny pośrednictwa należy doliczyć opłatę za wizę lub wniosek ESTA.

Pośrednictwo wizowe do USA – czy warto skorzystać?

Wniosek o wizę lub w ESTA możesz złożyć samodzielnie. Warto jednak pamiętać, że wymaga to czasu, dobrej znajomości języka angielskiego i cierpliwości. Formularz wizowy zawiera wiele pytań, na które należy odpowiadać po angielsku, a wizyta w konsulacie może być stresująca (pośrednik pomoże Ci się do niej przygotować!), co na pewno nie ułatwia procesu starania się o promesę wizową.

Jeśli jednak chcesz zaoszczędzić na pośrednictwie, możesz spróbować samodzielnie wypełnić wymagane dokumenty i przejść przez proces rejestracji w ESTA/ubiegania się o promesę wizową.

Jeśli czujesz, że wypełnianie dokumentów nie jest Twoją najmocniejszą stroną, warto pomyśleć o pośrednictwie. Jego główne zalety to pomoc doświadczonych ekspertów i zminimalizowanie stresu związanego z formalnościami. Pośrednik wypełnia wszystkie wymagane formularze za Ciebie, Ty dostarczasz jedynie paszport i zdjęcie oraz składasz podpis. Usługa pośrednictwa wizowego to stosunkowo niewielki koszt, który pozwala zaoszczędzić sporo czasu, a która minimalizuje ryzyko popełnienia błędów, które mogłyby spowodować, że Twój wniosek może zostać zweryfikowany negatywnie.

Zdjęcia: Unsplash.com

WizaOnline.pl to rzetelne źródło wiedzy o zagranicznych podróżach. Publikujemy artykuły o formalnościach związanych z wyjazdem za granicę, przygotowaniach do podróży, ciekawych miejscach i atrakcjach do odwiedzenia.