Jak zacząć pracować w USA?

Jak zacząć pracować w USA?

Jeśli chcesz podjąć legalną pracę w USA, musisz postarać się o odpowiedni rodzaj wizy lub uzyskać specjalne zezwolenie. Potrzebny jest także numer SSN.

Wiele osób chce pojechać do Stanów, by na własne oczy zobaczyć rzeczy znane dotychczas tylko z filmów i książek. Co najmniej tyle samo marzy zaś o tym, by w USA mieszkać i pracować. Niektórzy próbują się zatrudnić na czarno – grozi to jednak przykrymi konsekwencjami, takimi jak deportacja i dożywotni zakaz powrotu. Co więc należy zrobić, aby podjąć legalną pracę w Stanach? O tym właśnie piszemy niżej.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

 • co jest potrzebne, aby zacząć pracować w USA,
 • co to jest SSN (Social Security Number),
 • jak zdobyć SSN i ile to kosztuje,
 • kto może podjąć pracę w Stanach,
 • kto musi ubiegać się o pozwolenie na pracę (a kto nie),
 • jak znaleźć pracę w USA.

Jeśli chcesz zacząć pracować w USA, musisz postarać się zasadniczo o cztery rzeczy:

 • założyć konto w amerykańskim banku,
 • zdobyć numer ubezpieczenia społecznego (Social Security Number, SSN),
 • uzyskać status uprawniający cię do podjęcia pracy na terenie Stanów Zjednoczonych
 • i oczywiście znaleźć posadę.

Otwarcie rachunku bankowego nie jest niczym skomplikowanym. Można to zrobić online albo udając się do siedziby wybranej instytucji finansowej. W obu przypadkach trzeba potwierdzić swoją tożsamość, posługując się np. paszportem – jak również podać numer SSN (tylko niektóre banki pozwalają dostarczyć ten ostatni w późniejszym terminie).

Jak zdobyć Social Security Number

Numer ubezpieczenia społecznego składa się z 9 cyfr i może być nazwany amerykańskim odpowiednikiem numeru PESEL. Jest potrzebny nie tylko do założenia konta w banku, ale też po to, by podjąć leczenie czy płacić podatki. Wymagają go także pracodawcy.

Aby uzyskać SSN, musisz udać się do lokalnego oddziału amerykańskiej Administracji Ubezpieczenia Społecznego (Social Security Administration, SSA), a na miejscu przedstawić:

 • dokument potwierdzający twój wiek i tożsamość (np. paszport),
 • dowód na to, że wolno ci w Stanach zarabiać (o czym za chwilę),
 • amerykański adres, pod który ma zostać przesłana karta z numerem.

Należy to zrobić nie wcześniej niż po 10 dniach od przybycia do USA – bo tyle zajmuje dotarcie do SSA oficjalnej informacji o legalnym przekroczeniu przez ciebie amerykańskiej granicy. Studenci muszą ponadto upewnić się, że ich status w systemie SEVIS jest aktywny (więcej na temat systemu SEVIS przeczytasz w artykule „Wiza do USA dla studenta – krok po kroku”). Przyznanie SSN jest bezpłatne i trwa z reguły około miesiąca.

Przeczytaj: Jak uzyskać Social Security Number (SSN)?

Status uprawniający do podjęcia pracy w USA

Osobom podróżującym do Stanów w ramach programu ruchu bezwizowego lub na popularnej wizie służbowo turystycznej B-1/B-2 zasadniczo nie wolno zgodnie z prawem zarabiać w USA. Legalną pracę w tym kraju mogą podjąć tylko amerykańscy obywatele (co oczywiste) oraz:

Jeżeli student znajdzie się w trudnej sytuacji finansowej, która zmusza go do podjęcia pracy poza kampusem – albo jeśli chce wziąć udział w płatnych praktykach związanych z kierunkiem kształcenia – musi postarać się o pozwolenie na pracę (Employment Authorization Document, EAD). O dokument ten mogą ubiegać się ponadto:

 • posiadacze wiz narzeczeńskich,
 • posiadacze wiz tzw. zależnych (wizą zależną jest np. wiza J-2, którą otrzymuje małżonek lub dziecko osoby przybywającej do Stanów na podstawie wizy J-2),
 • osoby, które złożyły wniosek o zieloną kartę.

O tym, jak zdobyć EAD, pisaliśmy szczegółowo w artykule „Pozwolenie na pracę w USA”. W tym miejscu warto tylko wspomnieć, że w ramach tego samego wniosku można poprosić od razu o przyznanie SSN.

Jak znaleźć pracę w USA

Jak znaleźć pracę w USA

Wniosek o EAD wolno złożyć tylko osobom, które już znajdują się w Stanach. Dopiero mając zezwolenie (lub przynajmniej oczekując na jego wydanie), mogą one zacząć rozglądać się za pracą. Zupełnie inaczej niż osoby, które dopiero chcą przybyć do USA w celach zarobkowych – te muszą znaleźć pracodawcę jeszcze przed złożeniem wniosku o wizę.

W obu przypadkach jednak poszukiwanie posady wygląda dość podobnie. W dobie internetu różnica polega właściwie tylko na tym, że pierwsza grupa ma dostęp do zamieszczanych lokalnie ogłoszeń (w postaci np. kartki wywieszonej w witrynie sklepu) i może po prostu odwiedzać wybrane miejsca, pytając o zajęcie (co często kończy się odmową, ale bywa też doceniane jako przejaw inicjatywy).

Poza tym pracę w Stanach da się znaleźć poprzez:

 • stanowe ośrodki zatrudnienia – na swoich stronach internetowych zamieszczają bazy danych z ofertami pracy (głównie dla osób średnio- i niewykwalifikowanych), na miejscu oferują zaś dodatkowo m.in. bezpłatne doradztwo czy szkolenia; w USA takich ośrodków działa ok. 2000, obsługuje je zaś US Employment Service;
 • agencje pośrednictwa pracy – zajmują się rekrutacją pracowników na zlecenie pracodawców; są opłacane przez tych ostatnich lub pobierają prowizję od wynagrodzenia, na wstępie nie powinny więc oczekiwać jakichkolwiek płatności (może oznaczać to oszustwo); przed skorzystaniem z usług danej agencji warto sprawdzić, czy figuruje ona na liście licencjonowanych placówek w danym stanie;
 • agencje Au Pair i Work and Travel – pomagają nie tylko znaleźć pracę, ale też uzyskać wizę J-1;
 • lokalne gazety i czasopisma (również branżowe) – oraz ich strony www;
 • internetowe serwisy i aplikacje rekrutacyjne – możesz w nich umieścić swoje CV, a także wybrać interesujący cię przedział wynagrodzenia, branżę czy region (stan, miasto), w którym chcesz pracować;
 • targi pracy/kariery – zwykle organizowane przez uczelnie, ale nie tylko; niekiedy dotyczą konkretnego sektora; w Polsce co jakiś czas organizowane są amerykańskie targi pracy;
 • tzw. aplikacje spekulacyjne – polega to na tym, że wysyłasz podanie do interesującego cię pracodawcy, nawet jeśli nie szuka on w tej chwili pracowników o twoim profilu, licząc na łut szczęścia lub odzew w przyszłości;
 • polsko-amerykańskie izby handlowe i gospodarcze – poszukują czasem pracowników z Polski na stanowiska w USA; można też im wysłać aplikację spekulacyjną;
 • networking – czyli rozpuszczenie po krewnych i znajomych (również tych dalszych lub z przeszłości) informacji, że poszukujesz pracy w Stanach; być może właśnie w ten sposób znajdziesz najbardziej interesującą ofertę zatrudnienia.

Przeczytaj również: Emigracja do USA – jak przeprowadzić się do Stanów Zjednoczonych?

Zdjęcie: Unsplash.com

WizaOnline.pl to rzetelne źródło wiedzy o zagranicznych podróżach. Publikujemy artykuły o formalnościach związanych z wyjazdem za granicę, przygotowaniach do podróży, ciekawych miejscach i atrakcjach do odwiedzenia.