Strona główna » Wizy i formalności » Jak wygląda rozmowa z konsulem USA
Jak wygląda rozmowa z konsulem USA
Wniosek wizowy złożony, opłata dokonana – w końcu nadchodzi czas na decydujące spotkanie z konsulem USA.
Podpowiadamy, jak się do niego przygotować, aby uniknąć niepotrzebnego stresu.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
- co warto zrobić jeszcze przed wizytą w Ambasadzie/Konsulacie USA,
- jakie dokumenty zabrać ze sobą na umówione spotkanie z konsulem,
- jak krok po kroku przebiega wizyta w Ambasadzie USA.
Zanim udasz się do Ambasady/Konsulatu USA
Zebraliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, abyś nie musiał tracić czasu na zbędne ruchy w dniu wizyty:
Godzina spotkania/Długość wizyty
Podczas umawiania się na spotkanie z konsulem wskazałeś konkretną godzinę. Nie jest to jednak dokładny czas rozpoczęcia rozmowy. Mniej więcej o tej godzinie zostaniesz wpuszczony na teren placówki amerykańskiej. Warto się przed nią pojawić z ok. 15-20 minutowym wyprzedzeniem.
Czekanie w kolejce przed placówką, przejście przez obowiązkową kontrolę bezpieczeństwa oraz poszczególne okienka zajmują trochę czasu, dlatego na całą wizytę zarezerwuj sobie ok. 1 – 1,5 h.
Ubranie
Nie ma żadnych odgórnych wymagań dotyczących stroju, wystarczy, że ubierzesz się czysto i schludnie – jak na wizytę w urzędzie.
Rzeczy
Do palcówki amerykańskiej nie wolno wnosić sprzętów i urządzeń elektronicznych – laptopów, tabletów, aparatów fotograficznych, czytników e-booków itp. Oczywisty jest także zakaz wnoszenia ostrych narzędzi i broni.
Nie wolno też wnosić dużych toreb, plecaków, walizek itp. Dopuszczalne jest wniesienie jedynie niewielkiej torby/torebki (nie większej niż format A4).
Oprócz tego, nie wolno wnosić jedzenia i picia.
Możesz zabrać ze sobą telefon komórkowy, będziesz go musiał wyłączyć przed wejściem na teren Ambasady/Konsulatu. Telefon i inne, drobne urządzenia elektroniczne (np. zegarek, pendrive, powerbank) zostawisz w depozycie.
Jeśli przyjeżdżasz z daleka i masz ze sobą większy bagaż, lepiej będzie jeśli zostawisz go np. w przechowalni na dworcu/u znajomych. Z doświadczenia wiemy, że w Warszawie istnieje możliwość zostawienia swoich rzeczy w depozycie naprzeciwko budynku Ambasady USA. Usługę świadczy prywatna firma, jest ona odpłatna, lepiej mieć przy sobie gotówkę (np. 10 zł za torbę z laptopem).
Dokumenty i pieniądze
Wymagane dokumenty przynieś w po prostu w ręce lub teczce/foliowej koszulce o formacie nie większym niż A4.
Oprócz tego, warto mieć przy sobie odliczone ok. 30 zł w gotówce, na wypadek, gdyby okazało się, że Twoje zdjęcie nie spełnia wymagań i musisz zrobić nowe, np. w automacie (“fotobudce”) dostępnym na terenie placówki. Automat nie wydaje reszty.
Informacje z wniosku wizowego
Odśwież sobie informacje, które podałeś we wniosku wizowym DS-160. Na rozmowie z konsulem z pewnością padną pytania dotyczące planowanego wyjazdu do USA – jaki jest cel podróży, miejsce zatrzymania, ramy czasowe itp.
Pozytywne nastawienie
Pomimo stresu, który zapewne i tak będzie Ci towarzyszył, pamiętaj o dobrym nastawieniu – idziesz tam z własnej woli i nikt nie zamierza Cię skrzywdzić. Postaraj się zachować spokój i postępuj zgodnie z poleceniami urzędników.
Przeczytaj: Jak umówić termin rozmowy z konsulem USA
Dokumenty potrzebne podczas wizyty w Ambasadzie/Konsulacie USA
Udając się do Ambasady/Konsulatu USA pamiętaj przede wszystkim o zabraniu ze sobą wymaganych dokumentów – bez nich nie zostaniesz wpuszczony na teren placówki.
Lista dokumentów wygląda następująco:
- paszport ważny przez okres planowanego pobytu w USA, a najlepiej z zapasem 6 miesięcy ponad planowany pobyt (paszport do wizy do USA),
- potwierdzenie złożenia wniosku wizowego – formularza DS-160,
- potwierdzenie dokonania opłaty wizowej,
- potwierdzenie umówienia spotkania.
Możesz zabrać też ze sobą aktualne zdjęcie w rozmiarze 5×5 cm (zdjęcie do wizy do USA) – być może nie będzie ono jednak potrzebne.
To wystarczy, zwłaszcza w sytuacji, gdy starasz się o wizę turystyczną. W przypadku innych rodzajów wiz niezbędne mogą się okazać także inne dokumenty, takie jak zaświadczenie z uczelni, że jesteś studentem, pismo z firmy, w której pracujesz, potwierdzające, że Twój wyjazd do USA odbywa się w celach służbowych.
Wizyta w Ambasadzie USA – krok po kroku
Przebieg wizyty omawiamy na przykładzie spotkania umówionego w Ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Warszawie. W podobny sposób odbywa się ona w Konsulacie Generalnym USA w Krakowie.
Już na wstępie wyjaśnijmy, że rozmowa z konsulem USA, która jest ostatnim punktem wizyty w Ambasadzie, wcale nie odbywa się na osobności w elegancko urządzonym gabinecie. Być może takie skojarzenie nasunęło Ci się po obejrzeniu kilku amerykańskich filmów, nic bardziej mylnego.
Rozmowa z konsulem odbywa się na stojąco przy zwykłym okienku – jak na poczcie.
Wizyta w Ambasadzie USA przypomina wizytę w urzędzie, tyle że z bardziej zaostrzoną kontrolą. Dowiedz się, co dokładnie Cię czeka:
- Potwierdzenie złożenia aplikacji wizowej i umówienia spotkania z konsulem.
- Sprawdzenie paszportu i potwierdzenia złożenia wniosku DS-160.
- Depozyt urządzeń elektronicznych.
- Kontrola bezpieczeństwa.
- Rejestracja – sprawdzenie paszportu i zdjęcia.
- Pobranie odcisków palców.
- Rozmowa z konsulem – decyzja o przyznaniu bądź odmowie wizy.
Krok 1 – Potwierdzenie złożenia aplikacji wizowej i umówienia spotkania z konsulem
Pierwsza weryfikacja odbywa się na chodniku, przed wejściem do budynku Ambasady. W tym miejscu ustawia się kolejka osób czekających na swoją kolej w pierwszym okienku „kontrolnym”. Kolejka rozładowuje się zazwyczaj w ciągu 10-15 minut.
Do każdej z osób stojących w kolejce podchodzi pracownik Ambasady, który:
- prosi o pokazanie potwierdzenia złożenia wniosku DS-160 i sprawdza, czy dana osoba jest na liście aplikantów umówionych na ten dzień,
- pyta o formę odbioru paszportu z wizą – jeśli zostanie przyznana (czy zdecydowałeś się na odbiór osobisty czy przesyłkę kurierem pod wskazany adres),
- informuje, jakie czynności będą wykonywane w kolejnych okienkach,
- osoby z niedozwolonym bagażem (np. torba z laptopem, walizka itp.) odsyła do pozostawienia swoich rzeczy w depozycie.
Krok 2 – Sprawdzenie paszportu i potwierdzenia złożenia wniosku DS-160
Gdy nadchodzi Twoja kolej podchodzisz do pierwszego okienka (nadal przed wejściem do Ambasady), w którym pokazujesz paszport i potwierdzenie wypełnienia wniosku DS-160.
Pracownik Ambasady nakleja na paszporcie i potwierdzeniu kody kreskowe, które następnie skanuje. Po oddaniu dokumentów kieruje Cię do okienka tuż obok, w którym zostawisz ewentualną elektronikę.
Krok 3 – Depozyt urządzeń elektronicznych
Jeśli masz przy sobie telefon i inne (drobne) urządzenia elektroniczne typu zegarek, pendrive itp., musisz je zostawić właśnie w tym okienku. Telefon musi być wyłączony. Otrzymasz numerek (jak w szatni), dzięki któremu później odbierzesz swój sprzęt.
Jeśli nie masz przy sobie takich rzeczy, możesz pominąć ten krok i od razu ustawić się w kolejce osób czekających na wejście do budynku Ambasady.
Krok 4 – Kontrola bezpieczeństwa
Nadal stoisz na chodniku przed wejściem do Ambasady – drzwi otwiera ochroniarz, który pojedynczo zaprasza kolejne osoby do środka.
Za drzwiami od razu trafiasz na kontrolę bezpieczeństwa, podobną do tej, która odbywa się na lotnisku. Wszystkie rzeczy, zwłaszcza metalowe – np. klucze, pasek, torebka itp., odkładasz do pudełka, które przejeżdża przez skaner. Ty w tym czasie przechodzisz przez bramkę z wykrywaczem metalu. Całość trwa dosłownie minutę.
Po kontroli bezpieczeństwa odbierasz swoje rzeczy i kierujesz się do sali konsularnej, przypominającej poczekalnię na poczcie lub w urzędzie (konieczne jest przejście przez łącznik między budynkami). Tutaj czekają na Ciebie kolejne trzy okienka.
Krok 5 – Rejestracja – sprawdzenie paszportu i zdjęcia
W pierwszym z nich urzędnik prosi o pokazanie paszportu. Jest to również moment weryfikacji zdjęcia. Urzędnik może uznać, że zdjęcie, które załączyłeś podczas składania wniosku wizowego, jest niezgodne z wymaganiami, bo np. Twój aktualny wygląd znacząco odbiega od tego, który znajduje się na fotografii.
Jeśli masz przy sobie wydrukowane zdjęcie wizowe (o wymiarach 5×5 cm wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy), to możesz je w tym momencie pokazać urzędnikowi. Jeśli nie, musisz zrobić nowe zdjęcie – np. w automacie znajdującym się tuż obok.
Urzędnik dokonuje rejestracji, oddaje paszport i wręcza numerek porządkowy, z którym podchodzisz do kolejnego okienka (gdy Twój numerek wyświetli się nad okienkiem).
Krok 6 – Pobranie odcisków palców
W drugim okienku ponownie pokazujesz paszport. Następnie urzędnik pobiera od Ciebie odciski wszystkich palców prawej i lewej dłoni. Palce przykładasz do niewielkiego urządzenia, które skanuje linie papilarne (najpierw 4 palce lewej dłoni, potem 4 palce prawej dłoni, na końcu 2 kciuki). Urzędnik zwraca Ci paszport, z którym przechodzi do kolejki pod ostatnim okienkiem.
Krok 7 – Rozmowa z konsulem – decyzja o przyznaniu bądź odmowie wizy
W końcu nadchodzi punkt kulminacyjny wizyty. Ustawiasz się w kolejce do ostatniego już okienka – a właściwie trzech 🙂 Nie ma numerków, wszyscy stoją jeden za drugim. Do okienka podchodzi się wtedy, gdy jedno ze stanowisk się zwolni. Porządku pilnuje pracownik Ambasady.
Przy dwóch okienkach pracują urzędnicy konsularni mówiący po polsku, a w jednym wyłącznie po angielsku. Jeśli nie chcesz rozmawiać po angielsku musisz poczekać aż zwolni się miejsce przy „polskim” okienku. Zdecydowanie mniej osób wybiera okienko „angielskie”, jeśli posługujesz się tym językiem (w stopniu komunikatywnym), to jest to okazja dla Ciebie, aby „przeskoczyć” nawet kilka osób w kolejce.
Po przywitaniu z konsulem (Panią lub Panem) wręczasz mu swój paszport i odpowiesz na kilka zadanych pytań. Pytania mogą być różne, na przykład:
- Jaki jest cel Twojej podróży?
- Dokąd jedziesz?
- Do kogo jedziesz?
- Z kim jedziesz?
- Na jak długo wyjeżdżasz?
- Czy masz męża/żonę/dzieci?
- Czy masz rodzinę w USA?
- Kto opłaca wyjazd?
- Gdzie pracujesz? Jak długo?
Więcej przykładowych pytań znajdziesz w artykule Najczęstsze pytania zadawane przez konsula USA.
Udzielaj krótkich i konkretnych odpowiedzi, bez zbędnych wywodów. Spotkanie trwa zazwyczaj ok. 2 minut. Rozmowa się przedłuży, jeśli konsul nabierze podejrzeń co do wiarygodności Twoich odpowiedzi.
Jeśli konsul przyzna Ci wizę – a dokładniej mówiąc, promesę wizową – zachowa Twój paszport, a Ty otrzymasz kartkę z informacjami odnośnie sposobu jego odbioru. Jeśli rozmowa zakończy się odmową wizy, konsul zwróci Ci paszport.
Po wyjściu z budynku Ambasady pamiętaj o tym, aby podejść ponownie do Depozytu urządzeń elektronicznych i odebrać zostawiane tam sprzęty.
I to wszystko, powodzenia! 🙂
Przeczytaj: Wiza do USA – krok po kroku
Zdjęcia: Pixabay.com