Jak spakować się do samolotu? Bagaż rejestrowany i podręczny

Jak spakować się do samolotu? Bagaż rejestrowany i podręczny

Wybierasz się na wymarzone wakacje i przyszedł czas pakowania walizki. To zawsze moment, kiedy w głowie pojawia się wiele pytań. Czy masz już wszystkie potrzebne rzeczy? Czy zmieścisz wszystkie rzeczy w limicie bagażowym i co zapakować dla dzieci? Ale przede wszystkim – co mogę zapakować do swojej walizki, a co nie powinno się tam znaleźć? Informacje o tym, jak spakować się do samolotu znajdziesz w poniższym artykule!

Rodzaje bagażu i ich wymiary

Lecąc na wakacje samolotem możesz skorzystać z dwóch typów bagażu. Ich rodzaj wybierasz najczęściej na etapie rezerwacji biletów, a jeśli lecisz z biurem podróży, informacje o tym, jaki bagaż masz w cenie, znajdziesz w szczegółach swojej rezerwacji.

Bagaż rejestrowany to duża walizka, którą należy oddać podczas odprawy bagażowo-biletowej na lotnisku.

Drugi rodzaj bagażu – podręczny – to mniejsza torba lub mała walizka, do której spakujesz rzeczy, których będziesz potrzebować na pokładzie samolotu.

Niektóre linie lotnicze, oprócz dwóch wymienionych wyżej typów bagażu, pozwalają też wnieść na pokład drugą, mniejszą torbę, np. z laptopem czy damską torebkę oraz – jeśli lecisz na wakacje z małym dzieckiem – torbę z mlekiem i niezbędnymi dla Twojej pociechy rzeczami.

Jaką wagę i wymiary powinien mieć Twój bagaż? Poniżej informacje o wadze i wymiarach poszczególnych rodzajów bagażu dla najpopularniejszych przewoźników.

Bagaż rejestrowany i podręczny w PLL LOT

Bagaż podręczny (LOT Economy Saver, Economy Class, Premium Economy) – wymiary: wys. 55 cm, szer. 40 cm, gł. 23 cm; waga: do 8 kg.

Bagaż rejestrowany (LOT Economy Standard) – wymiary jednej sztuki bagażu nie mogą przekroczyć 158 cm (suma wymiarów); waga: 23 kg.

Dodatkowe informacje:

Bagaż dla dzieci do 2 lat – dzieciom do 2 roku życia przysługuje bagaż rejestrowany (z wyjątkiem taryf bez bagażu rejestrowanego) oraz możliwość zabrania wózka składanego lub fotelika samochodowego na pokład samolotu.

Sprzęt sportowy (z wyjątkiem roweru) może być przewożony bezpłatnie, jeśli mieści się w dozwolonym limicie bagażowym tzw. Free Baggage Allowance – wskazanym w bilecie.

Dodatkowo jako bagaż podręczny pasażer może zabrać ze sobą (w cenie biletu): pokarm i składany wózek dla dziecka lub spacerówkę dla podróżujących z dziećmi oraz torebkę damską/torbę męską/laptopa (wymiary 40 cm x 35 cm x 12 cm; waga: max. 2kg).

Osoby z niepełnosprawnościami mogą zabrać ze sobą przedmioty niezbędne w trakcie podróży: wózek inwalidzki (zostanie załadowany do bagażnika przed wejściem na pokład i zostanie zwrócony pasażerowi po wylądowaniu) oraz kule lub inny sprzęt medyczny do użytku osobistego.

Bagaż rejestrowany i podręczny w Ryanair

Bagaż podręczny – wymiary: szer. 25 cm, wys. 40, gł. 20 cm (plecak) lub szer. 40 cm, wys. 25 cm i gł. 20 cm w przypadku toreb; waga: do 10 kg.

Bagaż rejestrowany – wymiary: 81x119x119 cm; waga: do 20 kg.

Bagaż rejestrowany i podręczny do samolotu

Dodatkowe informacje:

Osoby podróżujące z niemowlętami, oprócz własnego bagażu, mogą zabrać torbę dziecięcą do 5 kg. Bagaż musi zmieścić się pod poprzedzającym fotelem.

Pasażerowie posiadający sprzęt medyczny mogą zabrać go na pokład bez opłaty pod warunkiem dokonania wstępnej odprawy przez zespół pomocy specjalnej Ryanair.

Bagaż rejestrowany i podręczny w WizzAir

Bagaż podręczny – wymiary: 40x30x20 cm (musi zmieścić się pod fotelem przed Tobą; może to być torba na laptopa, damska torebka lub mały plecak); waga: do 10 kg.

Bagaż rejestrowany – wymiary: 149x119x171 cm; waga:10, 20 lub 32 kg – w zależności od taryfy.

Podane wymiary bagażu nie obejmują uchwytów i kółek. Kółka mogą zwiększać wymiary bagażu maksymalnie o 5 cm.

Dodatkowe informacje:

Na pokład możesz wnieść bezpłatnie jedzenie na czas lotu oraz składany wózek dziecięcy bądź małą kołyskę (można zabrać ze sobą do drzwi samolotu lub schodów prowadzących na pokład) dla dzieci poniżej drugiego roku życia oraz parę kul dla pasażerów niepełnosprawnych ruchowo.

Bagaż rejestrowany i podręczny w Lufthansa

Bagaż podręczny – wymiary: maks. 55x40x23 cm; waga: do 8 kg.

Bagaż rejestrowany – wymiary: wymiary jednej sztuki bagażu nie mogą przekroczyć 158 cm (suma wymiarów); waga: 23 kg.

Dodatkowe informacje:

Do kabiny możesz zabrać bezpłatnie dodatkowo jedną małą sztukę bagażu (30x40x10 cm; torebka, torba na laptopa), jeśli podróżujesz z dziećmi także: nosidełko, fotelik samochodowy lub składany wózek dziecięcy. Tzw. „spacerówkę” można zabrać na pokład w ramach dozwolonego limitu bagażu podręcznego, jeżeli została odpowiednio złożona i nie przypomina już standardowego wózka. Osoby z niepełnosprawnościami lub ograniczeniami ruchowymi mogą zabrać urządzenia ułatwiające poruszanie się, takie jak wózki inwalidzkie i sprzęt ortopedyczny.

Bagaż rejestrowany i podręczny w EnterAir

Bagaż podręczny – wymiary: 55x40x20 cm; waga: do 5 kg.

Bagaż rejestrowany – wymiary: 100x120x80 cm; waga: do 20 kg.

Przeczytaj: Pierwsza podróż samolotem – wszystko, co warto wiedzieć

Bagaż rejestrowany – co spakować?

W przypadku wakacji i dłuższych pobytów, to kluczowy rodzaj bagażu. Standardy wymiarów i wagi w najpopularniejszych liniach lotniczych znajdziesz wyżej. Pamiętaj, by na lotnisku oddać swój bagaż podczas odprawy.

Bagaż rejestrowany, podręczny – co spakować?

Co spakować do bagażu rejestrowanego? Tak naprawdę mogą to być wszystkie potrzebne Ci rzeczy, które zmieścisz w walizce:

  • pełnowymiarowe kosmetyki i środki higieniczne,
  • ostre przedmioty, jak pilniczek, maszynka do golenia czy nożyczki,
  • ubrania – kurtki, buty, bieliznę i rzeczy osobiste,
  • napoje (w tym alkoholowe) – jeśli są w szklanej butelce, zabezpiecz ja przed stłuczeniem,
  • leki, które przyjmujesz, a które nie będą Ci niezbędne na pokładzie samolotu.

Chcesz w podróż zabrać ze sobą żywność? Sprawdź dokładnie przepisy kraju, do którego lecisz. Najczęstsze ograniczenia dotyczą mięsa, wędlin i serów.

W „skład” bagażu rejestrowanego wchodzą też wszystkie przedmioty o nietypowych rozmiarach, jak sprzęt sportowy i wózek dla dziecka.

Tak, jak w przypadku bagażu podręcznego, tak i w tym jest lista rzeczy, które nie powinny się znaleźć w Twoim bagażu rejestrowanym. Są to:

  • części samochodowe,
  • urządzenia zasilane bateriami litowo-jonowymi, m.in. smartfony, powerbanki, laptopy, tablety,
  • urządzenia wybuchowe i atrapy takich urządzeń,
  • materiały wybuchowe i łatwopalne substancje, m.in. gaśnice, zapalniczki i alkohol powyżej 70%,
  • substancje toksyczne i chemiczne.

Niektóre z linii lotniczych mają też własne, wewnętrzne ograniczenia dotyczące przewozu niektórych produktów. Zawsze przed wylotem sprawdź informacje o przepisach związanych z bagażem na stronie internetowej przewoźnika.

Co mogę spakować do bagażu podręcznego?

Podczas pakowania bagażu podręcznego obowiązują Cię pewne ograniczenia. Możesz w nim mieć:

  • maksymalnie litr płynów (szampon, żel pod prysznic) w pojemnikach do 100 ml. Wszystkie pojemniki z płynami powinny zmieścić się w plastikowej torebce nieprzekraczającej pojemności 1 litra,
  • leki i akcesoria medyczne, które będą Ci niezbędne podczas podróży samolotem,
  • płyny zakupione w sklepach duty-free dowolnego lotniska lub linii lotniczej.

Do bagażu podręcznego nie pakuj:

  • substancji wybuchowych i łatwopalnych,
  • rzeczy, które mają ostre krawędzie i mogą zostać uznane za niebezpieczne, np. golarek, nożyczek, skalpeli, tasaków czy szydełka.

Przeczytaj: Jak kupić tanie bilety lotnicze?

Bagaż dla dziecka

Lecisz z małym dzieckiem? Twój maluch (do 2 lat) będzie miał miejsce siedzące na Twoich kolanach. Możesz też bezpłatnie zabrać ze sobą wózek dziecięcy, a niektóre linie umożliwiają zabranie dodatkowej torby z rzeczami dla Twojej pociechy (informacje dot. popularnych linii lotniczych znajdziesz wyżej, w akapicie „Rodzaje bagażu i ich wymiary”).

Małe dzieci powinny być ubrane wygodnie, a w Twoim bagażu powinny się znaleźć m.in. zapasowe pieluszki, mokre chusteczki, leki przeciw gorączce czy biegunce, jedzenie i picie dla malucha (limity płynów w bagażu kabinowym nie obejmują pokarmów dla niemowląt) oraz zabawki – koniecznie te, nieemitujące głośnych dźwięków.

Jak sprytnie spakować swoją walizkę/torbę?

Każdy ma jakieś sprawdzone triki na pakowanie swojej walizki. Ty pewnie też! Poniżej kilka naszych trików, które mogą przydać Ci się podczas kompletowania swojego bagażu.

  • Wszystkie cenne przedmioty (biżuteria, elektronika) zabierz do bagażu podręcznego.
  • Do bagażu rejestrowanego dołącz etykietę ze swoimi danymi adresowymi i ewentualnie numerem telefonu. Kiedy zagnie, będzie łatwiej go znaleźć.
  • Jeśli nie jesteś pewny czy zmieścisz się w limicie wagowym, używaj miniatur produktów – łącznie ważą mniej i pozwolą zredukować wagę walizki/torby.
  • Zważ swoją walizkę wcześniej – to pozwoli Ci uniknąć wysokich dopłat za nadbagaż.
  • Ubezpiecz swoje torby/walizki. Ubezpieczenie bagażu przyda Ci się w razie opóźnienia, zagubienia lub zniszczenia czy uszkodzenia bagażu.
  • Kup walizkę w wyróżniającym się kolorze lub oznacz ją w jakiś sposób (kolorową wstążką, naklejką) – dzięki temu łatwiej będzie Ci ją zidentyfikować w hali odbioru bagażu, a inni podróżni nie zabiorą jej omyłkowo z taśmy.
  • Spodnie czy bluzki zwinięte w rulony i poukładane ściśle obok siebie zabiorą mniej miejsca w walizce, dzięki czemu zostanie w niej więcej przestrzeni (np. na piękne pamiątki podczas powrotu z wakacji).

Przeczytaj: Czego nie wolno wwozić do USA

Zdjęcia: Pexels.com

WizaOnline.pl to rzetelne źródło wiedzy o zagranicznych podróżach. Publikujemy artykuły o formalnościach związanych z wyjazdem za granicę, przygotowaniach do podróży, ciekawych miejscach i atrakcjach do odwiedzenia.