Jak opłacić wizę do USA

Jak opłacić wizę do USA

Opłata za rozpatrzenie wniosku wizowego nie podlega zwrotowi. Również wtedy, gdy popełnisz błąd przy jej uiszczaniu. Przeczytaj więc uważnie, co trzeba zrobić.

Opłata za rozpatrzenie wniosku wizowego – zwana również opłatą MRV – jest jednym z najważniejszych elementów procesu ubiegania się o wizę do USA. Tylko niektóre osoby są z niej zwolnione. O wyjątkach przeczytasz w tekście „Ile kosztuje wiza do USA”, gdzie przedstawiamy też stawki obowiązujące w przypadku różnych rodzajów wiz, a także koszty dodatkowe. Poniższy artykuł przeprowadzi cię natomiast krok po kroku przez samą procedurę płatności.

Dowiesz się z niego m.in.:

  • gdzie można opłacić wizę do USA,
  • jak ustalić dokładną kwotę wpłaty,
  • w jakiej walucie należy wnieść opłatę wizową,
  • kiedy opłata wizowa podlega zwrotowi,
  • jakie są dostępne sposoby wnoszenia opłaty za wizę do USA,
  • ile wynosi czas realizacji płatności – i dlaczego to ma znaczenie,
  • jak opłacić wizę do USA kartą,
  • jak opłacić wizę do USA przelewem,
  • jak opłacić wizę do USA gotówką,
  • co zrobić w razie problemów z płatnością,
  • jak i kiedy po dokonaniu opłaty wizowej można umówić się z konsulem,
  • w jaki sposób wnosi się opłaty dodatkowe.

Bez wniesienia opłaty wizowej zasadniczo nie da się umówić rozmowy z konsulem, który wydaje decyzję o przyznaniu wizy bądź nie. Datę spotkania z nim wyznaczyć można na stronie https://cgifederal.secure.force.com/?language=Polish&country=Poland – i tam też dokonasz opłaty za rozpatrzenie wniosku wizowego. To jeden z kroków na drodze do zarezerwowania terminu wizyty w ambasadzie lub konsulacie. A konkretnie: krok ósmy.

Wcześniej musisz założyć w systemie profil (klikając przycisk „Nowy wniosek/Wyznacz spotkanie” po lewej stronie ekranu) oraz wypełnić krótki elektroniczny formularz, podając swoje dane i odpowiadając na kilka pytań. M.in. o to, ile osób ubiega się o wizę (na spotkanie z konsulem można bowiem przyjść np. całą rodziną albo wraz z drugą połówką), a także jaki jej rodzaj jest potrzebny.

Jak ustalić dokładną kwotę wpłaty

Na tej podstawie system automatycznie wyliczy kwotę, którą trzeba będzie uiścić. To ważne, bo choć wysokość opłaty wizowej podana jest w dolarach, to samą opłatę wnieść trzeba w złotówkach. Obowiązuje przy tym kurs wymiany walut przyjęty przez amerykański Departament Stanu. Jego aktualną wartość sprawdzisz pod adresem: https://www.ustraveldocs.com/pl_pl/pl-niv-visafeeinfo.asp#feeamount.

Korzystając z innego przelicznika, jak również płacąc w dolarach czy np. euro, ryzykujesz niepoprawne dokonanie opłaty. Nie podlega zaś ona w takiej sytuacji zwrotowi – podobnie jak wówczas, gdy wniosek o wydanie wizy zostanie rozpatrzony negatywnie. Tak naprawdę opłata wizowa nigdy nie podlega zwrotowi. Nawet gdy przez pomyłkę uiścisz ją dwa razy albo jeśli pomiędzy zleceniem płatności a jej zaksięgowaniem na docelowym koncie konsularny kurs dolara spadnie. Gdyby natomiast wzrósł, konieczne będzie zrobienie dopłaty.

Dostępne formy płatności i czas i realizacji

Czas realizacji płatności ma więc tutaj znaczenie, zależy natomiast od wybranego sposobu dokonania opłaty wizowej. Do wyboru są zaś zasadniczo trzy opcje:

Forma płatnościUmówienie terminu rozmowy z konsulem
Karta debetowa bądź kredytowa (płatność online przez system PolCard)Termin rozmowy z konsulem można wyznaczyć natychmiast, gdy tylko bank przetworzy płatność (co trwa zwykle parę minut).
Przelew bankowy (online albo wpłata gotówkowa w oddziale banku)Termin rozmowy z konsulem można wyznaczyć najwcześniej następnego dnia roboczego o godz. 13:00, o ile przelew został zlecony przed zamknięciem sesji banku (zwykle jest to godz. 17:00); zlecenie go później wydłuża oczekiwanie o kolejny dzień roboczy.
Gotówka (w wybranych punktach „Moje Rachunki”)Termin rozmowy z konsulem można wyznaczyć najwcześniej następnego dnia roboczego o godz. 10:00.

Opcje te wyświetlą się, gdy odpowiesz na wszystkie zadane przez system pytania i dotrzesz do kroku 8 oraz klikniesz widoczny wówczas na ekranie link o treści… „Aby wyświetlić dostępne opcje płatności on-line kliknij TUTAJ”. 🙂 Dalsza procedura będzie zależeć od tego, którą metodę wybierzesz.

Opłata za wizę do USA - formy płatności
Żródło: https://cgifederal.secure.force.com

Płatność kartą

Płatność kartą jest możliwa tylko wtedy, gdy karta opatrzona jest logo VISA lub MasterCard, a na odwrocie posiada kod CVV (jeśli nie masz pewności, czy twoja karta się nadaje, skontaktuj się z bankiem, który ją wydał). Po kliknięciu w tę opcję w systemie pojawi się numer potwierdzenia (receipt number), który koniecznie trzeba zapisać. Bez niego wyznaczenie terminu rozmowy z konsulem nie będzie możliwe.

Pojawi się też przycisk „Kontynuuj” (Continue). Jego kliknięcie przeniesie cię na stronę obsługującą płatności kartą. Tam trzeba wpisać dane niezbędne do weryfikacji: numer karty, datę jej ważności oraz rzeczony kod CVV. Gdyby system poprosił o numer wydania (issue number), należy zaś wpisać 0. Po dokonaniu płatności wrócisz automatycznie do systemu wyznaczania spotkań wizowych, gdzie od razu można wybrać termin rozmowy z konsulem. Dopóki to jednak nie nastąpi:

  • nie odświeżaj strony,
  • nie klikaj przycisku „wstecz” na pasku przeglądarki,
  • nie zamykaj okna przeglądarki ani nie otwieraj nowych.

Jeśli z jakiegoś powodu automatyczne przekierowanie się nie powiedzie, zaloguj się od nowa w systemie i sprawdź, czy jesteś w stanie umówić się na rozmowę. Gdyby nie było to możliwe, skontaktuj się z Serwisem Informacji Wizowej, klikając przycisk „Informacja zwrotna” w menu po lewej stronie (bądź korzystając z danych kontaktowych dostępnych pod adresem: https://www.ustraveldocs.com/pl_pl/pl-main-contactus.asp).

Zrób to też w przypadku jakichkolwiek innych problemów lub wątpliwości, czy płatność doszła do skutku. Nie należy jej dokonywać ponownie – jak już wspomniano, jeśli przypadkiem powtórzysz transakcję, pieniądze nie zostaną zwrócone. Lepiej np. zalogować się do swojego banku i sprawdzić, czy twoje konto obciążono opłatą za wizę. Jeżeli tak się stało, a ty mimo to nie możesz wyznaczyć terminu spotkania w ambasadzie lub konsulacie, prześlij do Systemu Informacji Wizowej kopię wyciągu z konta oraz cztery ostatnie cyfry numeru karty użytej podczas transakcji.

Opłata wizowa - płatność kartą
Żródło: https://cgifederal.secure.force.com

Płatność przelewem

Decydując się na wniesienie opłaty wizowej przelewem, do wyboru masz przelew online oraz wpłatę gotówki w oddziale banku. Jeśli bank, w którym zlecasz przelew, nie jest bankiem prowadzącym rachunek ambasady USA (Santander), naliczona może zostać opłata dodatkowa – podobnie jak przy zleceniu przelewu przyśpieszonego. Jej wysokość jest różna w różnych bankach.

Po wybraniu opcji „Internetowy przelew bankowy” na ekranie wyświetli się unikalny numer referencyjny CGI (CGI to nazwa firmy, która na zlecenie rządu amerykańskiego obsługuje kwestie wizowe). Należy go koniecznie zapisać, bo będzie potrzebny zarówno do dokonania przelewu, jak i do wyznaczenia później terminu rozmowy z konsulem. Numer ten trzeba podać jako tytuł przelewu – nie wolno wpisywać tam żadnych innych informacji. Dopiski w polu „tytuł przelewu” lub podanie błędnego numeru mogą sprawić, że płatność nie zostanie prawidłowo zaksięgowana, a pieniądze przepadną. W razie jakichkolwiek problemów należy skontaktować się nie z bankiem, tylko z Serwisem Informacji Wizowej.

Jeśli chcesz zlecić przelew w oddziale banku, wpłacając tam gotówkę, podczas wyboru formy płatności kliknij przycisk „Gotówka”. Wyświetli się wówczas dokument zawierający wszelkie niezbędne do tego dane. Wydrukuj go i weź ze sobą do banku, a następnie przekaż obsługującemu cię pracownikowi.

Płatność gotówką

Ten sam wydruk będzie potrzebny, jeśli zechcesz opłacić wizę do USA gotówką w punkcie „Moje Rachunki”. Aby znaleźć taki punkt:

  • wejdź na stronę https://www.mojeplatnosci.pl/nasze-uslugi/moje-rachunki,
  • w polu „Wybierz usługi” kliknij „Moje rachunki”,
  • w polu „Wybierz rachunek” kliknij „Wiza”,
  • w ostatnim polu podaj natomiast adres (np. pracy lub zamieszkania), w pobliżu którego powinna się znajdować placówka, gdzie dokonasz opłaty.

Musisz ją wnieść w terminie podanym na wydruku. Jeśli zdąży on wcześniej stracić ważność, konieczne będzie stworzenie nowego dokumentu w systemie wyznaczania spotkań wizowych. Na dokumencie tym znajduje się również kod kreskowy, który zostanie zeskanowany przez kasjera przed przyjęciem płatności. Gdy zapłacisz kwotę podaną na wydruku, kasjer wyda ci pokwitowanie. Należy koniecznie je zachować, bo będzie potrzebne do umówienia się na rozmowę z konsulem.

Jak potwierdzić dokonanie opłaty wizowej, wyznaczając termin wizyty w ambasadzie

Jeśli opłatę za rozpatrzenie wniosku wizowego wniesiesz przy użyciu karty, prawdopodobnie automatycznie przejdziesz do etapu wyznaczenia terminu spotkania z konsulem. Gdyby tak się nie stało, po zalogowaniu do systemu wprowadź w kroku 8 numer potwierdzenia wygenerowany podczas dokonywania płatności. Gdy płacisz przelewem, to po jego zaksięgowaniu (p. wyżej) wprowadzić musisz wspomniany numer referencyjny CGI. W przypadku opłacenia wizy do USA gotówką podać należy numer opłaty umieszczony na pokwitowaniu.

Każdy z tych numerów jest ważny przez rok. Tyle właśnie czasu masz na umówienie się na rozmowę z konsulem w Ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Warszawie lub w Konsulacie Generalnym w Krakowie. Jeśli tego nie zrobisz, a potwierdzenie utraci ważność, opłatę MRV trzeba będzie uiścić ponownie. Może to być konieczne także wtedy, gdy nie stawisz się na już umówione spotkanie.

Przeczytaj: Jak umówić termin rozmowy z konsulem USA

Jak wnieść ewentualne opłaty dodatkowe

Ubiegając się o niektóre rodzaje wiz do USA, trzeba wnieść dodatkowe opłaty. Dokonuje się tego jednak na inne sposoby. Opłatę SEVIS na przykład, wymaganą przy wizach studenckich, uiszcza się na stronie https://www.fmjfee.com, gdzie znajdują się też dokładne instrukcje, jak należy to zrobić.

Z kolei opłata z tytułu zapobiegania i wykrywania nadużyć (Fraud Prevention and Detection Fee), niezbędna w przypadku wiz pracowniczych typu L wystawianych na podstawie petycji ogólnej (tzw. blanket petition), wnoszona jest w kasie ambasady lub konsulatu w dniu rozmowy konsulem. Podobnie jak opłata za samo wydanie wizy, obowiązująca obywateli niektórych krajów (Polaków na szczęście to nie dotyczy). W kasie amerykańskiej placówki dyplomatycznej można zaś płacić gotówką lub kartą kredytową (przy czym obsługiwane są wyłącznie karty Visa, MasterCard, American Express, Novus/Discover i Diners).

Zdjęcie: Pixabay.com

WizaOnline.pl to rzetelne źródło wiedzy o zagranicznych podróżach. Publikujemy artykuły o formalnościach związanych z wyjazdem za granicę, przygotowaniach do podróży, ciekawych miejscach i atrakcjach do odwiedzenia.