Ile trwa wyrobienie wizy do USA

Ile trwa wyrobienie wizy do USA

Poszczególne etapy procesu starania się o wizę mogą trwać od kilku minut do nawet kilku tygodni. Ile więc w sumie czasu potrzeba na wyrobienie wizy do USA?

O tym, co dokładnie należy zrobić, aby otrzymać wizę do Stanów Zjednoczonych, pisaliśmy w artykule „Wiza do USA – krok po kroku”. W tekst wplecione zostały też informacje dotyczące tego, jak wiele czasu zajmują poszczególne etapy całego procesu. Jeśli jednak w tej chwili nie chcesz wczytywać się w szczegóły i interesuje cię tylko to, ile trwa wyrobienie wizy do USA – dobrze trafiłeś. W poniższym artykule skupiamy się bowiem właśnie na tym.

Dowiesz się z niego m.in.:

  • ile czasu trzeba przeznaczyć na zrobienie zdjęcia do wizy,
  • jak długo wypełnia się wniosek wizowy,
  • ile wynosi czas oczekiwania na rozmowę z konsulem,
  • jak długo trwa sama rozmowa – i cała wizyta w ambasadzie czy konsulacie,
  • po ilu dniach można dostać paszport z wizą,
  • o ile się wszystko przedłuża, jeśli nie masz np. paszportu.

Jak długo trwa wyrobienie zdjęcia do wizy

Do wniosku o wydanie wizy należy dołączyć aktualną fotografię. Musi ona jednak spełniać pewne konkretne wymogi, i to w dodatku nie te same co w przypadku zdjęć do dowodu czy paszportu (więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Zdjęcie do wizy do USA”). Zazwyczaj więc trzeba zacząć od wykonania tej fotografii, co na szczęście nie trwa długo. Wizyta w zakładzie fotograficznym, gdzie zdjęcie zostanie zrobione, wyretuszowane, wywołane i naniesione na nośnik elektroniczny, zajmuje z reguły od 10 minut do maksymalnie pół godziny.

Ile czasu trwa wypełnienie wniosku wizowego

Nic nie stoi na przeszkodzie, by wniosek o wydanie wizy złożyć jeszcze tego samego dnia. Robi się to online, wypełniając formularz DS-160 na stronie https://ceac.state.gov/genniv/. Na pytania trzeba odpowiadać po angielsku, przy czym jest ich tak wiele, że warto zarezerwować nawet około 2 godzin na spokojne przygotowanie wniosku. Samo jego wysłanie to już natomiast kwestia jednego kliknięcia. Następny krok to wniesienie opłaty wizowej i wybranie terminu rozmowy z konsulem, co łącznie też nie zajmuje więcej niż kilka, najwyżej kilkanaście minut.

Mnogość pytań, słaba znajomość angielskiego, niepewność, czy aby na pewno wszystko robimy tak jak trzeba… Wszystko to może nieco przytłoczyć, dlatego niektóre osoby decydują się na skorzystanie z usług firmy pośredniczącej w składaniu wniosków wizowych. Firma taka bierze na siebie formalności, jednak złożenie wniosku trwa wówczas 3-5 dni roboczych, zależnie od wybranego trybu (ekspresowy bądź standardowy).

Przeczytaj: Formularz DS-160 – wniosek wizowy do USA

Jak długo trzeba czekać na rozmowę z konsulem

Czas oczekiwania na spotkanie z przedstawicielem amerykańskiej placówki dyplomatycznej może wynosić od kilku dni do nawet miesiąca. Zależy to z jednej strony od liczby wniosków oczekujących na rozpatrzenie, z drugiej zaś – od liczby pracowników ambasady czy konsulatu, którzy mogą aktualnie zajmować się wnioskami. Można więc przyjąć, że czas oczekiwania na rozmowę z konsulem zmienia się sezonowo. To, ile mniej więcej wynosi w danej chwili, można sprawdzić na stronie https://travel.state.gov/content/travel/en/us-visas/visa-information-resources/wait-times.html, wpisując nazwę miasta (Warszawa bądź Kraków), w którym znajduje się wybrana placówka. W dniu 10 sierpnia 2019 r. na przykład jest to 8 dni kalendarzowych w przypadku konsulatu w Krakowie i zaledwie 1-3 dni w przypadku ambasady w Warszawie.

Uwaga: dzieci do 14. roku życia i osoby mające więcej niż 80 lat nie muszą stawiać się na rozmowie, wyrobienie dla nich wizy do USA zajmuje więc odpowiednio mniej czasu (dowiedz się, jak wyrobić wizę do USA dla dziecka).

Ile się czeka na rozmowę z konsulem USA

Ile czasu zajmuje wizyta w ambasadzie

Sama rozmowa z konsulem trwa dosłownie parę minut i przedłuża się ewentualnie tylko w wyjątkowych sytuacjach. Wcześniej jednak trzeba m.in. przejść kontrolę bezpieczeństwa, zeskanować odciski palców czy zostawić w depozycie telefon – a potem go odebrać. Na wizytę w konsulacie bądź ambasadzie warto więc stawić się z wyprzedzeniem wynoszącym nawet 15-20 minut i zarezerwować na nią 1-1,5 godziny. Tak naprawdę wszystko trwa zwykle znacznie krócej, jednak lepiej skończyć wcześniej i pójść np. na spacer (ambasada w Warszawie położona jest obok pięknego parku, krakowski konsulat zaś znajduje się na Starówce), niż się spieszyć i denerwować, co może też wzbudzić w konsulu jakieś podejrzenia.

Stres można ograniczyć, dowiadując się także zawczasu, co dokładnie nas czeka. Polecamy więc przeczytać artykuł: „Jak wygląda rozmowa z konsulem USA”.

Jak długo czeka się na wizę

Już pod koniec tej rozmowy wiadomo, czy wiza będzie przyznana. Jeżeli będzie, wówczas należy zostawić paszport w ambasadzie bądź konsulacie. Dokument z wklejoną wizą (a właściwie promesą wizową) jest zwracany za pośrednictwem firmy kurierskiej TNT. Można go odebrać bezpłatnie w jednym z jej oddziałów lub poprosić o odesłanie pod wskazany adres, co kosztuje 24 zł. Wszystko to trwa 3-5 dni roboczych.

Ile łącznie trwa wyrobienie wizy do USA

Jak łatwo policzyć, w najlepszym razie łączny czas potrzebny do uzyskania wizy wynosić może nieco ponad tydzień. W najgorszym – aż 6 tygodni. Na wszelki wypadek warto jednak przyjąć czarniejszy scenariusz i zacząć starania o wizę najpóźniej 1,5 miesiąca przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych.

Więcej czasu potrzebują osoby nieposiadające ważnego paszportu, którego wyrobienie trwa do 30 dni. A należy pamiętać, że powinien być on ważny nie tylko w momencie składania wniosku wizowego, ale jeszcze przez pół roku od daty zakończenia planowanego pobytu w USA (więcej informacji znajdziesz w artykule „Paszport do wizy do USA”).

Na koniec warto zaznaczyć, że w przypadku ubiegania się o wizę inną niż turystyczna potrzebne mogą być dodatkowe dokumenty, których skompletowanie zajmuje nieco czasu, wydłużając dodatkowo całą procedurę. Np. osoby chcące podjąć w Stanach naukę muszą przed złożeniem wniosku uzyskać od amerykańskiej szkoły formularz I-20, na który czeka się ok. 2 tygodni.

Przeczytaj: Ile kosztuje wiza do USA

Zdjęcia: Pixabay.com, Unsplash.com

WizaOnline.pl to rzetelne źródło wiedzy o zagranicznych podróżach. Publikujemy artykuły o formalnościach związanych z wyjazdem za granicę, przygotowaniach do podróży, ciekawych miejscach i atrakcjach do odwiedzenia.