Ile kosztuje wiza do USA?

Ile kosztuje wiza do USA

Całkowity koszt uzyskania wizy do USA może być bardzo różny w przypadku różnych osób. Zależy bowiem m.in. od tego, co zamierzamy robić podczas pobytu w Stanach.

Chcąc wybrać się do Stanów Zjednoczonych, musimy zdobyć wizę. W tym celu należy nie tylko dopełnić szeregu formalności, ale też ponieść pewne koszty. Jakie? Chodzi między innymi o opłatę za rozpatrzenie naszego wniosku czy choćby o koszt wykonania odpowiedniego zdjęcia. Czasem uiścić trzeba ponadto różne opłaty dodatkowe. W poniższym artykule prześwietlamy dokładnie, ile kosztuje wiza do USA.

Dowiesz się z niego m.in.:

 • ile kosztuje zdjęcie do wizy,
 • ile wynosi opłata za rozpatrzenie wniosku wizowego,
 • kto jest z tej opłaty zwolniony,
 • jak wnieść opłatę wizową,
 • ile kosztuje odbiór paszportu z wizą,
 • czy trzeba płacić za samo wydanie wizy,
 • co to jest opłata SEVIS – i ile wynosi,
 • kto musi wnieść opłatę z tytułu zapobiegania i wykrywania nadużyć.

Koszt zdjęcia do wizy

Jedną z pierwszych rzeczy, jakie musimy zrobić, starając się o wizę do USA, jest odpowiednie zdjęcie, dołączane później do wniosku wizowego. Musi ono sprostać pewnym wymogom, które opisaliśmy szczegółowo w artykule „Zdjęcie do wizy do USA”. Co ważne, wymogi te są inne niż choćby w przypadku zdjęć do paszportu albo dowodu.

Teoretycznie fotografię można wykonać za darmo samodzielnie, wówczas jednak ryzyko, że nie spełni ona wszystkich warunków, istotnie wzrasta. Dla pewności lepiej więc udać się do zakładu fotograficznego, którego pracownik doskonale wie, jak prawidłowo zrobić zdjęcie do wizy. Koszt takiej usługi wynosi średnio 15-30 zł.

Koszty wyrobienia paszportu

Jeśli nie mamy ważnego paszportu, nie możemy nawet zacząć ubiegać się o wizę. W takiej sytuacji do kosztu jej uzyskania doliczyć trzeba opłatę za wydanie nowego paszportu. Standardowo wynosi ona 140 zł, jednak pochodzące z rodzin wielodzietnych osoby niepełnosprawne, dzieci i studenci do 26. roku życia mogą liczyć na zniżkę w wysokości 75%.

Pozostałym posiadaczom Karty Dużej Rodziny przysługuje 50% ulgi – podobnie jak „zwykłym” uczniom i studentom, emerytom, rencistom i niepełnosprawnym oraz osobom przez nich utrzymywanym, kombatantom, osobom na zasiłku i mieszkańcom domów opieki społecznej. Koszt wyrobienia paszportu wynosić więc może od 35 do 140 zł. Do tego dochodzi opłata za zrobienie zdjęcia do dokumentu, taka sama jak w przypadku zdjęcia do wizy.

Opłata za rozpatrzenie wniosku wizowego

Koszt, którego w większości przypadków na pewno nie da się ominąć, to opłata za rozpatrzenie wniosku wizowego, zwana inaczej opłatą MRV. Nie muszą jej wnosić tylko:

 • członkowie rządów i organizacji międzynarodowych, czyli osoby ubiegające się o wizę kategorii A, G, C-2, C-3 lub NATO w celu odbycia podróży służbowej,
 • uczestnicy niektórych programów wymiany sponsorowanych przez rząd amerykański (oznaczonych kodem G1, G2, G3 bądź G7),
 • osoby ponownie składające wniosek, którym (bez ich winy) wystawiono wcześniej wizę w nieprawidłowy sposób,
 • osoby zwolnione z opłaty na mocy umów międzynarodowych,
 • najbliższa rodzina pracowników rządu USA, którzy podczas pełnienia obowiązków służbowych odnieśli poważne obrażenia i są w trakcie leczenia bądź zmarli (o ile podróż jest z tym związana),
 • niektóre osoby podróżujące w celu prowadzenia działalności charytatywnej,
 • niektórzy posiadacze paszportów dyplomatycznych.

Aby upewnić się, czy dana osoba jest zwolniona z opłaty wizowej, należy skontaktować się mailowo z Ambasadą Stanów Zjednoczonych w Warszawie (NIVDocsWRW@state.gov) lub Konsulatem Generalnym w Krakowie (KrakowNIV@state.gov).

W przypadku wizy dla dziecka opłata za rozpatrzenie wniosku wizowego obowiązuje w pełnej wysokości (więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Wiza dla dziecka do USA”).

Kwota, jaką należy uiścić, zależy od tego, o jaki rodzaj wizy się ubiegamy, i wynosi:

Opłata (USD)Opłata (PLN)Rodzaj wizy
160
USD
640
PLN
dla osób ubiegających się o wizę służbowo-turystyczną (wiza typu B), wizę studencką (F, M), wizę tranzytową i dla członków załogi samolotu bądź statku (C, D), wizę dla uczestników programów wymiany, w tym „Au Pair” oraz „Work and Travel” (J), wizę dla dziennikarzy i przedstawicieli mediów (I)
190
USD
760
PLN
dla osób ubiegających się o wizy, których posiadanie uprawnia do podjęcia tymczasowo pracy na terytorium USA – w tym dla artystów, sportowców i pracowników instytucji religijnych i naukowych (H, L, O, P, Q, R)
205
USD
820
PLN
dla osób ubiegających się o wizę dla przedsiębiorców lub inwestorów (E)
265
USD
1060
PLN
dla osób ubiegających się o wizę narzeczeńską (K)

Kwoty w PLN podano w oparciu o przyjęty przez Ambasadę USA kurs wymiany walut z dnia 14.08.2019. Aktualne wartości można sprawdzić pod adresem: https://www.ustraveldocs.com/pl_pl/pl-niv-visafeeinfo.asp#feeamount.

To ważne, bo opłatę wizową należy wnieść w złotówkach. Płatność w walucie innej niż lokalna (a więc też choćby w euro) lub skorzystanie z innego przelicznika oznaczać może niepoprawne wniesienie opłaty, w takiej zaś sytuacji pieniądze nie są zwracane. Co istotne, opłata nie podlega zwrotowi także wtedy, gdy nasz wniosek zostanie rozpatrzony negatywnie i nie dostaniemy wizy. Nie da się jej ponadto przenieść na inną osobę.

Jak wnieść opłatę wizową

Płatności najlepiej dokonać na tej samej stronie, na której później wybierzemy termin spotkania z konsulem: https://cgifederal.secure.force.com/?language=Polish&country=Poland. Po stworzeniu nowego profilu i zalogowaniu się należy kliknąć „Nowy wniosek/Wyznacz spotkanie” i uzupełnić wymagane dane. Kwota do zapłaty zostanie wyliczona automatycznie, do wyboru będziemy zaś mieć trzy sposoby płatności:

 • karta debetowa bądź kredytowa (płatność online przez system PolCard),
 • przelew bankowy (online albo wpłata gotówkowa w oddziale naszego banku – może się to wiązać z dodatkową opłatą w wysokości wyznaczonej przez ten bank),
 • gotówka w wybranych punktach „Moje Rachunki”.

Szczegółowe informacje na temat poszczególnych form płatności można znaleźć pod adresem https://www.ustraveldocs.com/pl_pl/pl-niv-paymentinfo.asp#options. Warto tylko pamiętać, że jedynie płatność kartą umożliwia natychmiastowe wyznaczenie terminu rozmowy z konsulem. Jeśli przelew zlecono do godz. 17, termin rozmowy będzie można wyznaczyć najwcześniej dopiero następnego dnia roboczego po godz. 13 (a po godz. 10 w opcji „Moje Rachunki”).

Czas realizacji płatności ma natomiast znaczenie w sytuacji zmiany konsularnego kursu walut. Jeżeli ten ostatni wzrośnie, zanim płatność zostanie zaksięgowana, konieczne może się okazać zrobienie dopłaty. W razie jakichkolwiek problemów lub braku pewności, czy płatność się powiodła, należy kontaktować się nie z bankiem, ale z Serwisem Informacji Wizowej (dane kontaktowe znajdują się tutaj https://www.ustraveldocs.com/pl_pl/pl-main-contactus.asp). Podobnie jak wówczas, gdy mimo dokonania płatności z jakiegoś powodu nie jest możliwe umówienie rozmowy z konsulem. Do wyznaczenia jej terminu potrzebny jest numer potwierdzenia płatności lub numer identyfikacyjny CGI (generowany w opcji przelewu bankowego). Należy z niego skorzystać w ciągu roku od uiszczenia opłaty.

Opłata wizowa za rozpatrzenie wniosku wizowego do USA

Przeczytaj: Jak opłacić wizę do USA

Koszt usługi kurierskiej

Jeśli w wyniku rozmowy z konsulem zapadnie decyzja o przyznaniu nam wizy, będziemy musieli zostawić paszport w ambasadzie bądź konsulacie. Po wklejeniu do niego wizy (a właściwie promesy wizowej) będzie można go odebrać za pośrednictwem firmy kurierskiej TNT. Bezpłatnie, jeśli po odbiór udamy się do jednego z jej oddziałów, albo za opłatą wynoszącą 24 zł, jeśli poprosimy o doręczenie przesyłki pod wskazany adres.

Opłata za wydanie wizy

Obywatele niektórych krajów muszą zapłacić nie tylko za rozpatrzenie wniosku wizowego, ale też za wydanie samej wizy. Wynika to stąd, że obywatele USA są zobligowani do wniesienia podobnej opłaty, chcąc uzyskać wizę do tych właśnie krajów (tzw. zasada wzajemności). Polski na szczęście to nie dotyczy – ale jeżeli masz obywatelstwo inne niż polskie i tylko tutaj mieszkasz, być może musisz taką opłatę uiścić. Dokonuje się jej w kasie ambasady lub konsulatu w dniu rozmowy z konsulem, płacąc gotówką lub kartą kredytową (przy czym obsługiwane są wyłącznie karty Visa, MasterCard, American Express, Novus/Discover i Diners).

Opłata SEVIS

Osoby, które chcą wyjechać do Stanów Zjednoczonych po to, by się uczyć lub w ramach programu wymiany (wizy F-1, M-1, J-1), przed złożeniem wniosku wizowego muszą ponadto zapłacić za rejestrację w systemie SEVIS (Student and Exchange Visitor Information System). Jest to rządowe narzędzie służące do monitorowania aktywności zagranicznych studentów i uczestników programów wymiany przebywających w USA – a także ich bliskich (wizy F-2, M-2, J-2).

Małżonkowie lub dzieci towarzyszące osobie uczącej się lub biorącej udział w programie również rejestrowani są w SEVIS, ale nie muszą wnosić osobnej opłaty. Są z niej zwolnieni także uczestnicy programu wymiany sponsorowanego przez rząd amerykański (zwolnieni również z opłaty wizowej – p. wyżej). W pozostałych przypadkach opłata ta wynosi natomiast:

 • 350 USD – gdy wiza wydawana jest na podstawie formularza I-20 (wizy F-1, M-1),
 • 220 USD – gdy wiza wydawana jest na podstawie formularza DS-2019 (wizy J),
 • 35 USD – dla uczestników programów wymiany krótkoterminowej lub programów takich jak „Au Pair” (dla opiekunek), „Camp America” (dla wychowawców kolonijnych) czy „Work and Travel”,

dokonuje się jej zaś na stronie https://www.fmjfee.com/. Tam też znajdują się szczegółowe instrukcje dotyczące płatności. Na temat systemu SEVIS pisaliśmy również w artykule „Wiza dla studenta do USA – krok po kroku”.

Opłata związana z zapobieganiem i wykrywaniem nadużyć

Inną opłatę dodatkową muszą wnieść osoby ubiegające się o wizę pracowniczą typu L wystawianą na podstawie tzw. petycji ogólnej (ang. blanket petition). Jest to wynosząca 500 USD opłata z tytułu zapobiegania i wykrywania nadużyć (Fraud Prevention and Detection Fee). Podobnie jak ewentualną opłatę za wydanie wizy, uiszcza się ją w kasie ambasady bądź konsulatu w dniu rozmowy z konsulem (gotówką lub kartą konkretnego operatora). Opłata ta wymagana jest teoretycznie tylko przed pierwszym przyznaniem wizy L – jednak jeśli kolejny wniosek składany jest w oparciu o nowy formularz I-129S, trzeba jej dokonać ponownie.

Ile kosztuje wiza do USA – podsumowanie

Jak więc widać, całkowity koszt uzyskania wizy do USA może być bardzo różny w przypadku różnych osób. Jeżeli starasz się o wizę turystyczną, masz już paszport i odbierzesz go samodzielnie z oddziału TNT, prawdopodobnie zamkniesz się w kwocie 670 zł (640 zł opłaty wizowej i max. 30 zł za zdjęcie).

Student wyjeżdżający do USA, żeby popracować w wakacje, zapłaci już ponad 800 zł, a jeśli nie ma paszportu – prawie 1000 zł.

Ubiegając się o wizę L na podstawie „blanket petition”, oprócz opłaty wizowej (760 zł), kosztu zdjęcia (ok. 25 zł) i kuriera (24 zł) trzeba natomiast uiścić też ok. 2000 zł opłaty z tytułu zapobiegania i wykrywania nadużyć, co daje w sumie przeszło 3000 zł. Przykłady można mnożyć. A jeśli do tego ktoś zdecyduje się skorzystać z usługi pośrednictwa wizowego do USA, w zależności od trybu (standardowy lub ekspresowy) zapłaci za nią ekstra 250-350 zł.

Zdjęcia: Pixabay.com

WizaOnline.pl to rzetelne źródło wiedzy o zagranicznych podróżach. Publikujemy artykuły o formalnościach związanych z wyjazdem za granicę, przygotowaniach do podróży, ciekawych miejscach i atrakcjach do odwiedzenia.