Strona główna » Wizy i formalności » ESTA – odpowiedzi na najważniejsze pytania
ESTA – odpowiedzi na najważniejsze pytania
Aby móc pojechać do USA bez wizy, trzeba zarejestrować się w specjalnym systemie ESTA. Kluczowe informacje na ten temat zebraliśmy w formie pytań i odpowiedzi.
Co to jest ESTA?
Skrót ESTA pochodzi od angielskich słów Electronic System for Travel Authorization, co można przetłumaczyć na polski jako Elektroniczny System Autoryzacji Podróży. Musi się w nim zarejestrować każdy, kto chce (i może) się wybrać do Stanów Zjednoczonych w ramach Programu Ruchu Bezwizowego. Jest to nieco prostsza i tańsza niż proces wizowy forma wstępnej weryfikacji przybyszów spoza USA, dzięki której późniejsza kontrola graniczna przebiega znacznie sprawniej.
Co to jest Program Ruchu Bezwizowego?
Programem Ruchu Bezwizowego – ang. Visa Waiver Program, VWP – objętych jest 39 krajów. Ich obywatele nie potrzebują wizy, aby móc podróżować do Stanów Zjednoczonych. Muszą jednak dokonać rejestracji w ESTA. Polska należy do VWP od 11 listopada 2019 r. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule „Program ruchu bezwizowego”.
Ile kosztuje rejestracja w ESTA?
Rejestracja w ESTA kosztuje 21 dolarów – ale tylko w przypadku pomyślnej autoryzacji. Jeśli jej nie uzyskasz, system pobierze tylko 4 dolary.
Co trzeba zrobić, gdy autoryzacja w ESTA się nie powiedzie?
Jeśli nie przejdziesz pomyślnie procesu rejestracji w ESTA, wciąż możesz się ubiegać o wizę w ambasadzie lub konsulacie Stanów Zjednoczonych (zob. „Wiza turystyczna do USA – jak uzyskać?„).
Mam ważną wizę do USA. Czy muszę się rejestrować w ESTA?
Nie, nie ma takiej potrzeby. Podczas kontroli granicznej przy wjeździe do USA wystarczy okazać wizę.
Odmówiono mi kiedyś wizy/wjazdu do USA. Czy mogę zarejestrować się w ESTA?
Nie ma to sensu, bo nie uzyskasz autoryzacji, a system pobierze 4 dolary opłaty operacyjnej. Lepiej od razu ubiegać się o wizę w ambasadzie lub konsulacie. Na autoryzację raczej nie mogą liczyć też osoby, które po 1 marca 2011 r. odwiedziły Koreę Północną, Iran, Irak, Jemen, Libię, Somalię, Sudan lub Syrię – lub są jednocześnie obywatelami któregoś z tych państw.
Czy aby uzyskać autoryzację w ESTA, trzeba odbyć rozmowę z konsulem USA?
Nie. Cały proces rejestracji w ESTA odbywa się online.
Kiedy należy dokonać rejestracji w ESTA?
Przetwarzanie formularza ESTA trwa maksymalnie 72 godziny. Rejestracji należy więc dokonać najpóźniej na 3 dni przed podróżą do Stanów. Lepiej jednak nie odkładać tego na ostatnią chwilę, aby w razie ewentualnej odmowy autoryzacji mieć czas na zdobycie wizy (zob. „Ile trwa wyrobienie wizy do USA”).
Czy przed rejestracją w ESTA trzeba mieć kupione bilety lotnicze?
Nie, w momencie rejestracji nie trzeba mieć ani biletów na samolot, ani rezerwacji w hotelu itp. Ale gdy już uzyskasz autoryzację w ESTA i się wybierzesz do Stanów, w chwili wjazdu musisz mieć kupiony bilet powrotny lub na dalszą podróż.
Jak długo jest ważna autoryzacja w ESTA?
Autoryzacja w ESTA jest ważna 2 lata – chyba że wcześniej twój paszport straci ważność lub go wymienisz na nowy (np. w związku ze zmianą nazwiska). W takiej sytuacji trzeba się zarejestrować w ESTA ponownie.
Uwaga: czas ważności autoryzacji w ESTA i dozwolony czas pobytu w Stanach na jej podstawie to dwie różne rzeczy!
Jak długo można przebywać w USA, wjechawszy tam w ramach Programu Ruchu Bezwizowego?
Maksymalny czas pobytu w USA po wjeździe na podstawie autoryzacji w ESTA wynosi 90 dni.
Uwaga: wyjazd z USA na kilka dni do Kanady, Meksyku lub na Karaiby nie sprawia, że „licznik się zeruje” i po powrocie do Stanów znów masz 90 dni na pobyt. Jeśli np. po 60 dniach w USA spędzisz tydzień w Kanadzie i zawrócisz, zostaną ci jeszcze maksymalnie 23 dni do wyjazdu (90 – 60 – 7 = 23).
Planując trwający więcej niż 90 dni pobyt w Stanach, lepiej ubiegać się o wizę, która pozwala przebywać tam do 180 dni. Po tym czasie można przedłużyć prawo pobytu w USA o kolejne pół roku. W przypadku podróżowania w ramach ruchu bezwizowego nie ma niestety takiej możliwości.
Czy jeśli ważność autoryzacji w ESTA wygaśnie podczas mojego pobytu w Stanach, grozi mi deportacja?
Nie. Ważność autoryzacji w ESTA jest istotna tylko w chwili wjazdu do Stanów. Jeśli wygaśnie podczas pobytu w USA, a pobyt ten nie przekroczy 90 dni, można bez problemu wyjechać i dokonać ponownej rejestracji w ESTA.
Czy jeśli w USA będę tylko przejazdem, muszę się rejestrować w ESTA?
Tak, o ile nie masz ważnej wizy. Możesz ewentualnie ubiegać się o wizę tranzytową, która również pozwala przebywać na terenie USA do 90 dni, ale kosztuje to ponad 10 razy więcej niż rejestracja w ESTA (aż 160 dolarów).
Jak długo po powrocie ze Stanów muszę przebywać w Polsce przed ponownym wjazdem do USA?
Teoretycznie możesz wyruszyć w podróż już następnego dnia po przylocie. Przygotuj się jednak na to, że podczas kolejnej próby wjazdu do USA amerykański urzędnik imigracyjny w kontrolnym punkcie granicznym może być wobec ciebie podejrzliwy, a nawet nie wpuścić cię na teren Stanów Zjednoczonych.
Przeczytaj: Rozmowa z urzędnikiem imigracyjnym w USA
Jak często mogę podróżować do USA w ramach ruchu bezwizowego?
Przez 2 lata obowiązywania autoryzacji w ESTA można podjąć nieograniczoną liczbę prób wjazdu do Stanów, nie wolno tylko jednorazowo przebywać tam dłużej niż przez 90 dni. Jeśli jednak będziesz pojawiać się na amerykańskiej granicy zbyt często, stacjonujący tam urzędnicy imigracyjni mogą nabrać podejrzeń, że np. próbujesz „oszukać system” i podjąć w Stanach pracę. W efekcie mogą cię nawet nie wpuścić na teren USA. Musisz więc dobrze uzasadnić konieczność odbywania tak częstych podróży do tego kraju.
Czy uzyskawszy autoryzację w ESTA, mogę pracować w USA lub się tam uczyć?
Sama autoryzacja w ESTA nie uprawnia do podjęcia w Stanach pracy ani nauki. Potrzebna jest do tego odpowiednia wiza pracownicza albo wiza studencka.
W ramach Programu Ruchu Bezwizowego można podróżować do USA tylko w celach służbowych (np. w delegację) lub turystycznych. Jeśli podczas takiego wyjazdu znajdziesz w Stanach ciekawą pracę bądź szkołę, musisz wrócić do Polski i ubiegać się o właściwą wizę w amerykańskiej placówce dyplomatycznej – ambasadzie lub konsulacie. W przypadku posiadania wizy służbowo-turystycznej B-1/B-2 wystarczyłoby zmienić jej status w USA, bez konieczności powrotu w międzyczasie.
Czy rejestracja w ESTA wystarczy, jeśli chcę pojechać do USA w ramach programu „Au Pair” albo „Work and Travel”?
Nie. Aby wziąć udział w tego typu programach wymiany, należy postarać się o wizę kategorii J-1. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykułach „Work and Travel w USA” oraz „Au Pair w USA”.
Czy na amerykańskiej granicy jest specjalna odprawa dla osób podróżujących na podstawie autoryzacji w ESTA?
Nie. Do odprawy po przybyciu do USA ustawiają się tylko dwie kolejki: dla obywateli amerykańskich i posiadaczy zielonej karty (ang. US Citizens/Permanent Residents) oraz dla cudzoziemców (Visitors), niezależnie od tego, czy mają oni wizę, czy podróżują w ramach ruchu bezwizowego w oparciu o rejestrację w ESTA.
Czy trzeba wydrukować potwierdzenie rejestracji w ESTA?
Nie jest to obowiązkowe, ale na wszelki wypadek można się zabezpieczyć w ten sposób. Urzędnicy imigracyjni skanujący twój paszport będą mieć automatycznie wgląd w informacje z ESTA, ale pracownicy linii lotniczych lub oceanicznych już niekoniecznie. Niektórzy przewoźnicy wymagają zaś podania przyznanego w ESTA numeru rejestracyjnego przed wejściem na pokład samolotu czy statku.
Czy dzieci muszą się rejestrować w ESTA?
Tak – chyba że mają ważną wizę do USA. W imieniu dziecka formularz ESTA może wypełnić jego rodzic lub opiekun prawny.
Uwaga: dziecko musi posiadać własny paszport. W przypadku dzieci wpisanych do paszportu rodziców rejestracja nie jest możliwa.
Czy mogę zarejestrować w ESTA kogoś innego oprócz siebie?
Tak. Jednorazowo można utworzyć w ESTA profile maksymalnie 50 osób (krewnych lub znajomych), dysponując ich danymi, takimi jak numer paszportu czy data urodzenia – każdy otrzyma unikalny numer rejestracyjny. Grupowa rejestracja nie oznacza, że osoby te będą musiały podróżować do Stanów razem.
Czy aby zarejestrować się w ESTA, potrzebny jest specjalny paszport?
Tak, trzeba mieć tzw. paszport biometryczny, wyposażony w chip do odczytu komputerowego. Na szczęście wszystkie paszporty wydawane w Polsce od 2009 r. są biometryczne.
Mam podwójne obywatelstwo, a w związku z tym dwa paszporty – czy muszę rejestrować się w ESTA dwa razy?
Nie. W takim przypadku wystarczy zarejestrować się tylko raz, na podstawie jednego z paszportów (pamiętaj, że musi to być paszport kraju objętego Programem Ruchu Bezwizowego).
Uwaga: osoby, które są jednocześnie obywatelami Korei Północnej, Iranu, Iraku, Jemenu, Libii, Somalii, Sudanu lub Syrii, nie uzyskają autoryzacji w ESTA i muszą ubiegać się o wizę w konsulacie bądź ambasadzie.
Zdjęcie: Picjumbo.com