E-wiza do Arabii Saudyjskiej – krok po kroku

E-wiza do Arabii Saudyjskiej - krok po kroku

Kilka miesięcy temu Arabia Saudyjska otworzyła się wreszcie na zagranicznych turystów. Nie mogą oni jednak udać się do tego kraju bez wizy. Jak więc ją uzyskać?

Arabia Saudyjska przez bardzo długi czas była krajem zamkniętym dla turystów. Mogli ją odwiedzać muzułmańscy pielgrzymi udający się do Mekki czy osoby podróżujące tam w celach służbowych – ale wizy turystyczne zaczęto wydawać zaledwie kilka miesięcy temu, we wrześniu 2019 r. Praktycznie od razu wprowadzono też możliwość uzyskania ich przez internet, bez wychodzenia z domu. Poniżej opisujemy krok po kroku, jak zdobyć taką elektroniczną wizę.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

 • jak długo jest ważna e-wiza do Arabii Saudyjskiej,
 • gdzie należy się zarejestrować, żeby zdobyć e-wizę do Arabii Saudyjskiej,
 • jakie wymogi musi spełniać zdjęcie do arabskiej wizy elektronicznej,
 • jakie informacje należy podać we wniosku o e-wizę do Arabii Saudyjskiej,/li>
 • czy starając się o elektroniczną wizę do Arabii Saudyjskiej, trzeba wykupić ubezpieczenie,
 • jakie dokumenty są potrzebne przy ubieganiu się o arabską e-wizę,
 • na co trzeba się zgodzić, żeby uzyskać wizę do Arabii Saudyjskiej,
 • ile kosztuje elektroniczna wiza do Arabii Saudyjskiej,
 • jak uzyskać arabską wizę inną niż turystyczna.

Elektroniczna wiza do Arabii Saudyjskiej (zwana też potocznie e-wizą) jest ważna przez rok od wydania i pozwala przebywać na terenie tego kraju jednorazowo do 90 dni, przy czym łączny pobyt nie może w przypadku zagranicznych turystów przekroczyć 180 dni w ciągu jednego roku. Jest to też tzw. wiza wielokrotna, co oznacza, że w okresie ważności dokumentu można przekraczać na jego podstawie granice Królestwa Arabii Saudyjskiej nieograniczoną liczbę razy.

Krok 1 – zarejestruj się

Aby zaś zdobyć ów dokument, musisz najpierw zarejestrować się na anglojęzycznej stronie https://visa.visitsaudi.com/Registration/Verify, podając swoje obywatelstwo i typ paszportu, a także przepisując z obrazka kod CAPTCHA. Po kliknięciu przycisku „NEXT” zobaczysz kolejny ekran, gdzie trzeba wpisać dane takie jak imię i nazwisko, adres e-mail czy numer telefonu oraz ustanowić hasło do tworzonego właśnie profilu. Ponownie też wymagane jest przepisanie kodu CAPTCHA. Ale to jeszcze nie koniec weryfikacji.

Po kliknięciu przycisku „REGISTER” wysłana zostanie do ciebie na podany adres e-mail wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Jego kliknięcie odsyła z kolei do strony logowania, skąd po wpisaniu adresu i hasła trafisz na stronę, na której trzeba podać specjalny kod generowany znajdującym się tam przyciskiem… i wysyłany na adres e-mail. Kod ten należy wpisać w ciągu 5 minut, dlatego od razu sprawdź skrzynkę odbiorczą (i ewentualnie folder SPAM).

Krok 2 – przygotuj niezbędne dokumenty

Na wypełnienie każdej części elektronicznego formularza masz z kolei jedynie 10 minut – po tym czasie sesja bowiem wygasa i trzeba logować się od nowa. Warto więc z wyprzedzeniem zgromadzić wszelkie dokumenty i informacje, jakie mogą okazać się potrzebne. Należą do nich zaś:

 • paszport – ważny jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego wjazdu do Arabii Saudyjskiej;
 • cyfrowe zdjęcie – o wymiarach 200 x 200 pikseli, w formacie .JPG, .JPEG, .PNG, .GIF lub .BMP i ważące od 5 do 100 kB; powinno ono też spełniać wymogi fotografii paszportowej, tj. być wykonane w ciągu ostatniego półrocza i przedstawiać równomiernie oświetloną, nieprzysłoniętą włosami, okularami ani nakryciem głowy twarz ukazaną frontem na jasnym, gładkim tle;
 • pierwszy adres, pod którym planujesz się zatrzymać w tym kraju,
 • aplikacja Apple Pay lub karta płatnicza – VISA, Mastercard, Union Pay lub American Express.

Krok 3 – wypełnij wniosek wizowy

Kiedy już wszystko masz pod ręką, możesz się zalogować i przystąpić do wypełniania wniosku wizowego, czyli elektronicznego formularza, do którego należy wgrać zdjęcie. W formularzu pojawią się pytania o kwestie takie jak:

 • dane osobowe i kontaktowe – imię i nazwisko, płeć, stan cywilny, data i miejsce urodzenia, zawód, adres;
 • dane paszportu – numer, data i miejsce wydania, data ważności;
 • spodziewany termin przyjazdu do Arabii Saudyjskiej (w ciągu roku od złożenia wniosku) i wyjazdu z tego kraju;

Uwaga, nie pomyl się! Tydzień w wyskakującym okienku z kalendarzem do wyboru dat zaczyna się w niedzielę, a nie w poniedziałek.

 • cel wizyty – udział w konkretnym wydarzeniu, odwiedziny u krewnych lub znajomych, zwiedzanie i wypoczynek lub „Umrah”, czyli pielgrzymka do Mekki*; można zaznaczyć kilka opcji;

Uwaga: na teren Mekki i Medyny wstęp mają wyłącznie muzułmanie!

 • potwierdzenie adresu e-mail, na który ma zostać wysłany plik z e-wizą (można wprowadzić inny);
 • pierwszy adres, pod którym zamierzasz się zatrzymać po przyjeździe do Arabii Saudyjskiej – może chodzić zarówno o hotel, jak i o kwaterę prywatną; w obu przypadkach trzeba dodatkowo podać numer telefonu i adres e-mail.

Wiza elektroniczna do Arabii Saudyjskiej

Krok 4 – ubezpiecz się

Każdy obcokrajowiec przybywający do Arabii Saudyjskiej musi mieć wykupioną polisę ubezpieczeniową, która będzie respektowana w tym kraju. Na szczęście nie musisz szukać ubezpieczyciela na własną rękę. W kolejnym kroku wystarczy kliknąć tylko, że zgadzasz się na objęcie ubezpieczeniem przez podane firmy. Jego koszt to 140 SAR (rialów saudyjskich), czyli niecałe 150 zł.

Prawdę mówiąc, jeśli nie zaznaczysz wspomnianej zgody, system nie pozwoli ci przejść do dalszych etapów. Rozwiązanie to jest więc z jednej strony wygodne, z drugiej jednak postrzegane być może jako pewien przymus. Jeśli bardzo zależy ci na tym, aby ubezpieczyć się we własnym zakresie, musisz postarać się o wizę w inny sposób, np. w ambasadzie (p. niżej).

Krok 5 – zapoznaj się z warunkami podróży do Arabii Saudyjskiej

Jeśli chcesz mimo wszystko uzyskać wizę elektroniczną, musisz zgodzić się obowiązkowo także na szereg warunków opisanych w kolejnej części formularza. Zaznaczając wskazane pole, oświadczasz, że:

 • podane przez ciebie we wniosku informacje są zgodne z prawdą;
 • będziesz przestrzegać praw i zwyczajów obowiązujących w Królestwie Arabii Saudyjskiej – co oznacza m.in. powstrzymanie się od spożywania alkoholu czy skromny ubiór w przypadku kobiet (w ramach otwarcia się Arabii na świat zrezygnowano natomiast z wymogu noszenia przez nie tradycyjnych szat i zakrywania głowy, a także podróżowania w obecności męskiego opiekuna);
 • rozumiesz, iż mimo posiadania wizy możesz spotkać się na granicy z odmową wjazdu na teren Arabii Saudyjskiej – np. z powodu rozbieżności informacji podanych w paszporcie i wizie albo w związku z posiadaniem w tym pierwszym dokumencie pieczątki z Izraela,
 • są ci znane reguły dotyczące wwozu leków na teren Arabii Saudyjskiej – podano w tym miejscu nawet stosowny link, odsyła on jednak niestety na stronę w języku arabskim;
 • nigdy nie deportowano cię z Arabii Saudyjskiej lub innego kraju należącego do Rady Współpracy Zatoki Perskiej (ang. Gulf Cooperation Council, GCC) ani nigdy nie zdarzyło ci się naruszyć panującego tam prawa;
 • zobowiązujesz się do przestrzegania przepisów wizowych – czyli m.in. opuszczenia Arabii Saudyjskiej przed upływem dozwolonego terminu pobytu w tym kraju, niepodejmowania pracy zarobkowej (ubiegasz się wszak o wizę turystyczną) itp.;
 • masz świadomość konsekwencji, jakie grożą za złamanie przepisów – chodzi przede wszystkim o deportację do Polski na twój koszt, ale w grę może wchodzić także areszt, a w przypadku przemytu lub dystrybucji narkotyków nawet kara śmierci;
 • nie jedziesz do Arabii Saudyjskiej w celach medycznych;
 • po 1 stycznia 2020 r. nie zdarzyło ci się podróżować do Chin lub przez Chiny ani – wedle twojej wiedzy – mieć kontaktu z osobą zarażoną koronawirusem SARS-CoV-2;
 • opłata wizowa nie podlega zwrotowi – również w sytuacji, w której e-wiza z jakiegoś powodu nie zostanie przyznana.

Krok 6 – sprawdź poprawność wprowadzonych danych i wnieś opłatę wizową

Ostatni etap ubiegania się o e-wizę do Arabii Saudyjskiej polega na dokładnym sprawdzeniu, czy wszystkie wprowadzone przez ciebie informacje zgadzają się z rzeczywistością (a zwłaszcza z danymi widniejącymi w paszporcie), wybraniu metody płatności i dokonaniu tej ostatniej.

Koszt wydania samej wizy to 300 SAR, a więc nieco ponad 300 zł. Do tego dochodzi koszt ubezpieczenia (133 SAR), 5% podatku od obu opłat (22 SAR), a także prowizja transakcyjna w wysokości 8,44 SAR. Co daje łącznie 463,44 SAR, czyli niemalże 500 zł.

W przypadku aplikacji rodzinnych i grupowych (istnieje bowiem i taka możliwość) powyższe opłaty należy przemnożyć przez liczbę osób mających otrzymać e-wizę. Nie dotyczy to tylko prowizji – płatność dokonana zostanie wszak łącznie, tylko raz. Nawet mimo to jednak wiza do Arabii Saudyjskiej pozostaje jedną z najdroższych wiz elektronicznych na świecie.

Krok 7 – wydrukuj e-wizę

Po zaksięgowaniu płatności otrzymasz wiadomość z plikiem lub linkiem do pliku z przyznaną e-wizą. Teoretycznie podczas kontroli granicznej twój status wizowy powinien automatycznie wyświetlić się urzędnikom tuż po zeskanowaniu twojego paszportu, na wszelki wypadek warto mieć jednak ów plik przygotowany do wyświetlenia w telefonie, a nawet w formie wydruku na papierze.

Inne sposoby uzyskania wizy do Arabii Saudyjskiej

O wizę turystyczną możesz ubiegać się także dopiero po przylocie do Arabii Saudyjskiej, jest to jednak opcja najmniej polecana.

Alternatywą jest ubieganie się o dokument w placówce dyplomatycznej tego kraju (jedyną taką placówką na terenie Polski jest Ambasada Arabii Saudyjskiej w Warszawie). Tylko tam zaopatrzyć się można też w wizy nieturystyczne, a więc np. w wizę rodzinną, biznesową czy pracowniczą. Oprócz standardowych dokumentów, takich jak wniosek wizowy, zdjęcie, ważny paszport i ubezpieczenie, potrzebne będzie też wykazanie związków z arabskim krewnym, małżonkiem, partnerem biznesowym lub przyszłym pracodawcą – a prawdopodobnie także ich pomoc, jako że większość formularzy wymaganych przez ambasadę przygotowana jest wyłącznie w języku arabskim.

Zdjęcia: Unsplash.com

WizaOnline.pl to rzetelne źródło wiedzy o zagranicznych podróżach. Publikujemy artykuły o formalnościach związanych z wyjazdem za granicę, przygotowaniach do podróży, ciekawych miejscach i atrakcjach do odwiedzenia.