Czy Polacy potrzebują wizy do Wielkiej Brytanii

Czy Polacy potrzebują wizy do Wielkiej Brytanii

Mający nastąpić wkrótce Brexit ograniczy swobodne podróżowanie Polaków do Wielkiej Brytanii. Być może będą oni potrzebować nie tylko paszportu, ale też wizy.

Odpowiedź na pytanie zawarte w tytule tego artykułu obecnie jest prosta i brzmi: nie. Zarówno Wielka Brytania, jak i Polska znajdują się w Unii Europejskiej i strefie Schengen, obywatele tych dwóch krajów mogą więc swobodnie podróżować między nimi, posługując się jedynie dowodem osobistym. Już wkrótce jednak Zjednoczone Królestwo opuści UE, a wtedy odpowiedź na rzeczone pytanie stanie się znacznie bardziej skomplikowana.

Długo zapowiadane wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, zwane potocznie Brexitem (od angielskich słów „Britain” i „exit”, czyli „wyjście”), ma stać się faktem już 31 stycznia 2020 r. I wszystko wskazuje na to, że będzie to tzw. twardy Brexit, co w dużym skrócie oznacza, że UK i UE nagle zaczną się wzajemnie traktować tak, jakby nigdy nie miały ze sobą nic wspólnego. Brytyjski parlament odrzucił bowiem wypracowane w drodze negocjacji z władzami Unii porozumienie zakładające co najmniej roczny okres przejściowy, w którym to czasie stare zasady miałyby jeszcze obowiązywać, a nowe – zostać wypracowane.

Przeczytaj: Wizy do Wielkiej Brytanii po Brexicie

Na jakich zasadach wciąż będzie można wjechać do UK bez wizy

Wpłynie to nie tylko na kwestie gospodarcze, ale też na podróże z Polski do Wielkiej Brytanii (i odwrotnie). Zaczną się kontrole na granicach, a z samym dowodem osobistym – i to tylko jeszcze przez jakiś czas, maksymalnie do 2021 r. – pojedziemy na Wyspy wyłącznie w określonych okolicznościach, takich jak:

 • delegacja służbowa,
 • odwiedziny znajomych lub krewnych,
 • turystyka i wypoczynek.

Co więcej, łączny czas pobytu w UK nie będzie mógł przekroczyć więcej niż 90 dni w ciągu jednego półrocza. Na takich samych warunkach (zgodnie z tzw. zasadą wzajemności) podróżować do Polski – oraz innych krajów unijnych – będą mogli obywatele brytyjscy.

Przeczytaj: Jak uzyskać brytyjskie obywatelstwo?

Wizy do Wielkiej Brytanii dla Polaków

Chcąc wyjechać do Wielkiej Brytanii na dłużej niż 3 miesiące, podjąć tam pracę lub naukę w szkole, po Brexicie Polacy zostaną zmuszeni do ubiegania się o właściwy rodzaj wizy. Dokument (za stosowną opłatą, wynoszącą zwykle kilkaset funtów) można będzie uzyskać w brytyjskiej placówce dyplomatycznej, tj. ambasadzie czy konsulacie, składając odpowiedni wniosek i dołączając do niego m.in.:

 • paszport,
 • 2-3 zdjęcia paszportowe,
 • dowód wpłaty,
 • dowód dysponowania wystarczającą sumą pieniędzy, by się utrzymać w UK (np. wyciąg z konta),
 • dokumenty dodatkowe, zależne od konkretnego typu wizy – np. pismo z uczelni o przyjęciu na studia czy pozwolenie na pracę.

Cała procedura przebiega nieco sprawniej niż choćby w przypadku ubiegania się o wizę do USA (choć nie wiadomo, jak to będzie, gdy o wizy do Wielkiej Brytanii zacznie starać się nagle większa liczba obywateli UE), niemniej w porównaniu z bieżącą sytuacją będzie ona stanowić istotne utrudnienie w podróżowaniu Polaków do UK.

Dodatkowe komplikacje

A to i tak nie wszystko. Nawet bowiem wybierając się na Wyspy na urlop czy krótki wyjazd służbowy, po Brexicie należy nastawić się na dodatkowe komplikacje, takie jak choćby:

 • wyższe opłaty roamingowe,
 • brak możliwości skorzystania z ubezpieczenia zdrowotnego w ramach karty EKUZ,
 • więcej biurokracji w przypadku przewozu zwierząt domowych,
 • konieczność wypełnienia deklaracji celnej przed wjazdem na teren UK (w tym zgłoszenia – i czasem oclenia – przewozu dóbr luksusowych, większych ilości alkoholu, papierosów, a także gotówki).

Nadal będzie można natomiast na dotychczasowych zasadach wwozić do Wielkiej Brytanii produkty spożywcze czy posługiwać się tam polskim prawem jazdy bez potrzeby wyrabiania międzynarodowej wersji tego dokumentu.

Przeczytaj: Jak uzyskać status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii

Zdjęcie: Unsplash.com

WizaOnline.pl to rzetelne źródło wiedzy o zagranicznych podróżach. Publikujemy artykuły o formalnościach związanych z wyjazdem za granicę, przygotowaniach do podróży, ciekawych miejscach i atrakcjach do odwiedzenia.