Wiza do Omanu (e-wiza) – krok po kroku

Wiza do Omanu (elektroniczna) przez Internet - jak uzyskać

Jeśli wybierasz się do Omanu, będzie ci potrzebna wiza do tego kraju. Ale jak ją uzyskać, jeśli w Polsce nie ma omańskiej ambasady? Tłumaczymy to krok po kroku.

W ostatnich latach zaobserwować można wyraźny wzrost zainteresowania turystów z Polski Omanem. Aby jednak móc zwiedzić ten położony na wschodzie Półwyspu Arabskiego kraj, obywatele RP potrzebują wizy. Zdobycie dokumentu zasadniczo nie jest trudne, aczkolwiek warto uważać na dość szybko zmieniające się przepisy imigracyjne. Przeczytaj poniższy artykuł, aby zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ten temat.

Z tekstu dowiesz się m.in.:

  • ile istnieje sposobów uzyskania omańskiej wizy,
  • gdzie i jak złożyć wniosek o elektroniczną wizę do Omanu,
  • jakie pytania mogą pojawić się we wniosku – i jakie dokumenty należy do niego dołączyć,
  • jakie wymogi musi spełnić zdjęcie do omańskiej e-wizy,
  • ile kosztuje wiza do Omanu,
  • jak długo jest ważna wiza do Omanu – i czy można ją przedłużyć,
  • co grozi za nielegalne przedłużenie pobytu w Omanie,
  • dlaczego warto ubiegać się o omańską e-wizę,
  • kiedy należy złożyć wniosek o wizę do Omanu,
  • kiedy omańska wiza nie jest wymagana.

Wizę do Omanu można zdobyć zasadniczo na 3 sposoby: w ambasadzie tego kraju, przy wjeździe do niego oraz przez internet. Pierwszy wariant jest dla Polaków o tyle kłopotliwy, że Oman nie posiada przedstawicielstwa dyplomatycznego w RP – najbliższa omańska placówka konsularna mieści się w Berlinie. Na szczęście są jeszcze pozostałe opcje.

Zmiany w przepisach

Ale tutaj uwaga:  władze Omanu dążą do tego, by zagraniczni przybysze korzystali przede wszystkim z platformy wizowej online.

Jakiś czas temu wręcz zlikwidowały oficjalnie możliwość zaopatrzenia się w wizę na granicy tudzież na lotnisku (tzw. Visa on Arrival). Szybko jednak ją przywrócono, gdy okazało się, że duża część podróżnych nie wie o nowym rozporządzeniu i pojawia się w Omanie bez potrzebnego dokumentu. Niewpuszczenie ich oznaczałaby spadek wpływów z turystyki, a także straty wizerunkowe dla państwa – stąd też zapewne właśnie taka, a nie inna decyzja. Nie wiadomo natomiast, czy przepisy mimo wszystko znów nie zaczną faworyzować wiz elektronicznych, zwanych potocznie e-wizami.

E-wiza do Omanu

Jeśli nie chcesz ryzykować, że tuż przed twoim przybyciem do Omanu znów coś się zmieni i będziesz mieć w związku z tym kłopoty, zaopatrz się więc właśnie w wizę elektroniczną. Poniżej opisujemy krok po kroku, jak ją zdobyć.

Krok 1. Przygotuj kolorowe zdjęcie i skan paszportu

Zarówno skan, jak i fotografia powinny mieć postać cyfrową. Rozmiar każdego z plików – nieskompresowanych, w formacie .PDF, .JPEG, .PNG lub .TIFF – nie może przekraczać 512 KB. W przeciwnym razie nie będzie się dało ich załączyć do składanego online wniosku. Co więcej, nazwa pojedynczego pliku musi zawierać do 35 znaków będących cyframi lub literami alfabetu łacińskiego (małymi bądź dużymi, byle bez polskich „ogonków”).

Zdjęcie może zostać zrobione nawet telefonem, ale musi być aktualne (tj. mieć najwyżej pół roku), wykonane w dobrej jakości na jasnym, gładkim tle oraz przedstawiać twarz ukazaną frontem, równomiernie oświetloną, zajmującą ok. 80% kadru i nieprzysłoniętą włosami, okularami ani nakryciem głowy (oczy powinny być otwarte, a usta zamknięte). Paszport z kolei ma być ważny jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego wjazdu do Omanu, a jeśli ubiegasz się o ważną przez rok wizę wielokrotną – nawet dwa razy dłużej.

Krok 2. Załóż konto na oficjalnej stronie Królewskiej Policji Omanu

Wejdź na https://evisa.rop.gov.om/en/home i kliknij przycisk „Register as User” (cała strona jest po angielsku – lub oczywiście po arabsku). Po dokonaniu rejestracji na podany przez ciebie adres e-mail zostanie wysłana wiadomość z linkiem, który należy otworzyć, aby potwierdzić założenie profilu. Dość często zdarza się, że wiadomość ta trafia do folderu SPAM, dlatego zajrzyj tam, jeśli po dłuższej chwili wciąż nie będzie jej widać w skrzynce odbiorczej.

Choć do utworzenia konta potrzebne są dane takie jak imię, nazwisko, płeć i data urodzenia, to z jednego profilu można złożyć kilka wniosków dla kilku różnych osób. Jeśli więc do Omanu wybierasz się z rodziną lub znajomymi, wystarczy zarejestrować tylko jednego przedstawiciela całej grupy.

Krok 3. Wypełnij formularz wniosku wizowego

Zaloguj się na wspomnianej stronie, podając login i hasło wskazane podczas zakładania konta, a następnie kliknij przycisk „Apply for Tourist Visa”, aby przejść do wypełniania wniosku wizowego.

Uwaga: Oman jest jednym z niewielu państw, które umożliwiają ubieganie się przez internet o wizę nie tylko turystyczną, ale też o dokumenty innego typu. Wymaga to jednak zaproszenia ze strony omańskiej instytucji lub mieszkającej w Omanie na stałe osoby, która pomoże chociażby w uzyskaniu specjalnej karty SIM potrzebnej do utworzenia wówczas profilu. W niniejszym artykule skupiamy się na wizach turystycznych, jako że cieszą się one wśród Polaków zdecydowanie największą popularnością.

W formularzu mogą się pojawić pytania o kwestie takie jak:

  • twoje obywatelstwo,
  • posiadanie prawa stałego pobytu w jednym z krajów należących do Rady Współpracy Zatoki Perskiej (ang. Gulf Cooperation Council, GCC), czyli Bahrajnu, Kuwejtu, Kataru, Arabii Saudyjskiej lub Zjednoczonych Emiratów Arabskich,
  • dane osobowe – imię/imiona, nazwisko, płeć, data i miejsce urodzenia, a także nazwisko panieńskie matki i twój stan cywilny,
  • dane paszportowe – m.in. numer, data wydania i ważności dokumentu,
  • ewentualne dotychczasowe podróże do Omanu – trzeba podać numer wydanej wtedy wizy,
  • termin ważności wizy, o którą się ubiegasz (p. niżej).

Gdy uzupełnisz wszystkie pola – oraz wgrasz do wniosku pliki ze skanem paszportu i zdjęciem – system poprosi cię o sprawdzenie poprawności wprowadzonych informacji. Nie bagatelizuj tego etapu, jako że w przypadku rozbieżności między danymi widniejącymi w paszporcie i w wizie ta ostatnia okaże się nieważna.

Krok 4. Wnieś opłatę wizową

Jeśli wszystko się zgadza, możesz przejść do płatności online. W tym celu zaznacz pole „Unsponsored” (chyba że jedziesz do Omanu na czyjeś zaproszenie) i kliknij przycisk „Submit and Pay”. Opłatę wizową uiścisz przy użyciu karty płatniczej VISA, Mastercard albo Amex. Opłata ta jest bezzwrotna, również w rzadkich sytuacjach, gdy z jakiegoś powodu e-wiza nie zostaje przyznana (warto wtedy zainteresować się opcją uzyskania klasycznej wizy w ambasadzie).

Wysokość opłaty zależy od tego, jak długo ważna ma być twoja wiza. Jeśli chodzi o wizy turystyczne, do wyboru masz zasadniczo 3 warianty:

  • wiza ważna przez 30 dni, uprawniająca do jednorazowego wjazdu na teren Omanu i pobytu tam przez maksymalnie 10 dni – 5 OMR (ok. 50 zł),
  • wiza ważna przez 30 dni, uprawniająca do jednorazowego wjazdu na teren Omanu i pobytu tam przez maksymalnie 30 dni – 20 OMR (ok. 200 zł),
  • wiza ważna przez rok, uprawniająca do nieograniczonej liczby wjazdów na teren Omanu i pobytu tam jednorazowo przez maksymalnie 30 dni (po tym czasie należy opuścić Oman na co najmniej 3 tygodnie) – 50 OMR (ok. 500 zł).

Uwaga: jeśli podróżujesz do Omanu bezpośrednio z Dubaju lub Kataru, możesz otrzymać wizę bezpłatnie – ale musisz się o nią ubiegać w omańskiej ambasadzie.

Nie przestrasz się, jeśli zamiast kwoty np. 5 OMR zobaczysz 5.000 OMR (albo: Omani Rials 5.000). Nie oznacza to, że opłata jest tysiąc razy wyższa – to po prostu omański sposób zapisu wartości pieniężnych.

Krok 5. Pobierz i wydrukuj e-wizę

Zaraz po dokonaniu płatności otrzymasz maila z potwierdzeniem tego faktu. Nie jest to jednak jeszcze wiadomość dotycząca przyznania wizy. Ta powinna nadejść w ciągu 24-48 godzin (i też może wylądować w SPAM-ie). Będzie zawierać link do pliku PDF bądź sam plik, który po pobraniu dobrze jest wydrukować.

Omańscy urzędnicy graniczni zasadniczo uzyskują dostęp do informacji na temat e-wizy po zeskanowaniu paszportu. Na wypadek ewentualnej awarii systemu warto mieć jednak ze sobą właśnie wydruk albo przynajmniej numer uzyskanej wizy elektronicznej. Jej okazania mogą wymagać też pracownicy linii lotniczych przed wpuszczeniem cię na pokład samolotu lecącego do Omanu.

E-wiza do Omanu - jak uzyskać

„Visa on Arrival”

To zresztą kolejny argument przemawiający za tym, że lepiej postarać się zawczasu o e-wizę, niż ryzykować zdobycie dokumentu już w Omanie. Jeśli jednak z jakiegoś powodu chcesz – i nadal możesz – uzyskać wizę na granicy, musisz jeszcze przed odprawą paszportową udać się do okienka z napisem „Visa on Arrival” i wypełnić papierowy formularz. Zdjęcie zostanie ci zrobione na miejscu.

Wiedz jednak, że nie jest możliwe uzyskanie w ten sposób wizy wielokrotnego wjazdu ani innej niż turystyczna, poza tym zaś do wyszczególnionych wyżej cen dodać trzeba 1 OMR (ok. 10 zł) opłaty manipulacyjnej. Należność można uiścić kartą.

Kiedy należy ubiegać się o e-wizę do Omanu

Choć, jak wspomniano, wiadomość o przyznaniu wizy elektronicznej powinna nadejść w ciągu doby od złożenia i opłacenia wniosku, to lepiej nie zostawiać wypełniania formularza na ostatnią chwilę. Omańskie władze zalecają przystąpienie do niego najpóźniej na 4 dni przed planowaną podróżą. Może się bowiem okazać, że na żądanie urzędnika weryfikującego twoje podanie trzeba będzie dołączyć jakiś dodatkowy dokument, o czym urzędnik ów poinformuje cię w oddzielnej wiadomości.

Nie należy też z drugiej strony przesadzać ze zbyt wczesnym ubieganiem się o wizę, zwłaszcza jeśli ma ona być ważna jedynie przez 30 dni od wydania – w tym czasie wszak należy przekroczyć omańską granicę. Złożenie wniosku na więcej niż miesiąc przed wyjazdem nie jest więc posunięciem szczególnie sensownym.

Przedłużenie omańskiej wizy

Ważności samej wizy do Omanu nie da się przedłużyć, ale już będąc na jej podstawie w tym kraju, możesz ubiegać się w lokalnym komisariacie Policji o przedłużenie czasu dozwolonego pobytu. Wolno to zrobić tylko raz (ponownie będzie to możliwe dopiero po uzyskaniu kolejnej wizy). Pamiętaj, że w razie nieuregulowania tej kwestii za każdy „nadprogramowy” dzień pobytu czeka cię kara grzywny w wysokości 10 OMR (ok. 100 zł).

Kiedy wiza do Omanu nie jest potrzebna

Jeśli natomiast czeka cię tylko międzylądowanie na omańskim lotnisku i nie masz zamiaru opuszczać strefy tranzytowej, wiza w ogóle nie jest ci potrzebna. Możliwe zresztą, że za jakiś czas obowiązek wizowy wobec Polaków zostanie całkowicie zniesiony. Jest to o tyle prawdopodobne, że Sułtanat Omanu zapowiedział zwiększenie otwartości na zagranicznych turystów. Być może więc weźmie przykład z sąsiednich Zjednoczonych Emiratów Arabskich, których największe miasto – Dubaj – obywatele RP mogą zwiedzać bez wizy jednorazowo nawet przez 90 dni.

Zdjęcia: Unsplash.com

WizaOnline.pl to rzetelne źródło wiedzy o zagranicznych podróżach. Publikujemy artykuły o formalnościach związanych z wyjazdem za granicę, przygotowaniach do podróży, ciekawych miejscach i atrakcjach do odwiedzenia.