Program ruchu bezwizowego do USA

Program ruchu bezwizowego do USA

Polska ma szansę już wkrótce przystąpić do programu ruchu bezwizowego do USA (Visa Waiver Program, VWP). Warto się więc dowiedzieć, na czym on dokładnie polega.

Coraz nam bliżej do tego, by znaleźć się w Visa Waiver Program (VWP), czyli programie ruchu bezwizowego do USA. Obywatele należących do niego krajów mogą podróżować do Stanów nieco łatwiej – ale nie bez ograniczeń. W wielu przypadkach też wciąż muszą starać się o wizę. W jakich? M.in. o tym piszemy w poniższym artykule.

Dowiesz się z niego ponadto:

  • kiedy można skorzystać z programu ruchu bezwizowego (a kiedy nie),
  • na jakich zasadach można podróżować do USA w ramach programu ruchu bezwizowego,
  • jakie wymagania musi spełniać paszport, by jego właściciel mógł podróżować w ramach VWP,
  • które kraje należą do Visa Waiver Program,
  • kiedy Polska przystąpi do programu ruchu bezwizowego,
  • kiedy nadal trzeba ubiegać się o wizę (nawet pomimo uczestnictwa w VWP).

Czy uczestnictwo w Visa Waiver Program oznacza, że nie trzeba już starać się o wizę do USA?

Niezupełnie. Obywatele krajów objętych programem ruchu bezwizowego nie muszą ubiegać się tylko o najpopularniejszą wizę służbowo-turystyczną B-1/B-2, ewentualnie wizę tranzytową C. Z Visa Waiver Program skorzystać więc mogą osoby jadące do Stanów np.:

  • na wakacje,
  • do rodziny lub znajomych,
  • w delegację,
  • aby wziąć udział w konferencji,
  • aby wziąć udział w wydarzeniu sportowym lub artystycznym (o ile nie przewidziano za to honorarium ani nagród pieniężnych),
    na leczenie

oraz osoby podróżujące przez USA docelowo do innego kraju.

Więcej na temat tego, kiedy można wnioskować o wizę B-1/B-2 lub tranzytową C, przeczytasz w artykule „Rodzaje wiz do USA”.

Visa Waiver Program – ograniczenia

Należy wiedzieć, że w ramach programu ruchu bezwizowego wolno przebywać na terytorium Stanów Zjednoczonych maksymalnie przez 90 dni, czyli dwa razy krócej niż z wizą służbowo-turystyczną. Co więcej, mając taką wizę, można starać się o wydłużenie tego czasu, jak również o zmianę jej statusu (np. na wizę studencką czy pracowniczą, a w przypadku zawarcia małżeństwa z obywatelem USA nawet ubiegać się o zieloną kartę).

Visa Waiver Program nie daje takich możliwości. Stany trzeba opuścić przed upływem terminu podanego na wbijanej do paszportu pieczątce, a przed wnioskowaniem o inny rodzaj wizy – powrócić do swego kraju. O innych różnicach między posiadaniem wizy a podróżowaniem w ramach VWP pisaliśmy w artykule „Do USA z wizą czy bez – co jest bardziej korzystne?”.

Na jakich zasadach można podróżować do USA w ramach VWP

Nie tylko cel i długość pobytu w USA mają znaczenie, jeśli chodzi o korzystanie z programu ruchu bezwizowego. Aby było ono możliwe, należy ponadto:

  • pomyślnie zarejestrować się online w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży (Electronic System for Travel Authorization, ESTA); więcej na ten temat dowiesz się z tekstu „ESTA – rejestracja podróży do USA”,
  • posiadać paszport zgodny z wymogami VWP,
  • podczas przekraczania granicy drogą lotniczą bądź morską posiadać bilet powrotny lub bilet na dalszą podróż (na granicy lądowej wystarczy udowodnić dysponowanie środkami pozwalającymi na wyjazd z USA),
  • podczas przekraczania granicy drogą lotniczą lub morską korzystać z przewoźnika uznanego przez VWP.

Trzeba tu koniecznie zaznaczyć, że spełnienie wszystkich warunków programu ruchu bezwizowego nie gwarantuje jeszcze wpuszczenia na terytorium Stanów Zjednoczonych, tak samo jak uzyskanie wizy (czy raczej: promesy wizowej). O tym, czy i na jak długo dana osoba może wjechać do USA, w obu przypadkach decyduje urzędnik imigracyjny stacjonujący w tzw. port of entry na amerykańskiej granicy tudzież w porcie lotniczym lub morskim.

Przeczytaj artykuł „Rozmowa z urzędnikiem imigracyjnym w USA”.

Paszport zgodny z wymogami VWP

Wróćmy na chwilę do kwestii paszportu umożliwiającego podróżowanie w ramach VWP. Od 2016 r. musi to być paszport biometryczny, wyposażony w elektroniczny czip, a jego termin ważności powinien upływać nie wcześniej niż pół roku przed zakończeniem planowanej wizyty w USA.

Drugi z tych wymogów dotyczy głównie obywateli państw należących do tzw. Six Month Club. Polska nie znajduje się na ich liście, co oznacza, że jeśli wejdziemy do programu ruchu bezwizowego, ważność paszportu nie będzie miała aż takiego znaczenia (zostanie tylko uwzględniona przy określaniu długości dozwolonego pobytu w Stanach). To zaś, czy paszport jest „elektroniczny”, łatwo sprawdzić dzięki umieszczeniu na jego okładce międzynarodowego symbolu e-paszportu:

Paszport biometryczny - symbol
Źródło: https://pl.wikipedia.org

Kraje należące do programu ruchu bezwizowego i z niego wyłączone

Paszport pozwalający korzystać z dobrodziejstw Visa Waiver Program musi być też oczywiście wydany w kraju, który został objęty tym programem. Obecnie do państw członkowskich VWP należą:

AndoraEstoniaJaponiaNiemcySzwajcaria
AustraliaFinlandiaKorea Płd.NorwegiaSzwecja
AustriaFrancjaLiechtensteinNowa ZelandiaTajwan*
BelgiaGrecjaLitwaPortugaliaWęgry
BruneiHiszpaniaŁotwaSan MarinoWielka Brytania
CzechyHolandiaLuksemburgSingapurWłochy
ChileIrlandiaMaltaSłowacja
DaniaIslandiaMonakoSłowenia

* na mocy specjalnego porozumienia z 1979 r.

Nawet jednak obywatele tych krajów nie mogą uczestniczyć w programie ruchu bezwizowego, jeżeli jednocześnie są obywatelami:

  • Iranu,
  • Iraku,
  • Korei Płn.,
  • Sudanu
  • lub Syrii.

Mało tego, z Visa Waiver Program wyłączone są też osoby, które tylko przebywały w tych krajach – a także w Jemenie, Somalii lub Libii – po 1 marca 2011 r. (z pewnymi wyjątkami, takimi jak wojskowi w służbie państw objętych VWP, dyplomaci, dziennikarze, pracownicy rządów i humanitarnych organizacji pozarządowych czy niektórzy biznesmeni; więcej szczegółów można znaleźć na oficjalnej stronie rejestracyjnej ESTA). Wynika to z amerykańskiej ustawy o przeciwdziałaniu terroryzmowi (Terrorist Travel Prevention Act) z 2015 r.

Polska w Visa Waiver Program

Aby móc uczestniczyć w programie ruchu bezwizowego do USA, dane państwo musi spełnić kilka warunków, takich jak:

  • wydawanie paszportów biometrycznych/elektronicznych (e-paszportów),
  • wysokie standardy w zakresie bezpieczeństwa, kontroli granic, walki z terroryzmem i przestępczością,
  • gotowość do sprawnej wymiany informacji z amerykańskimi organami ścigania,
  • odsetek odrzuconych wniosków o wizę typu B poniżej 3 proc. rocznie.

Wymogów istnieje znacznie więcej, przy czym nawet sprostanie wszystkim nie gwarantuje jeszcze włączenia do Visa Waiver Program.

Jeśli chodzi o Polskę, to bardzo długo najważniejszą przeszkodą stojącą na drodze do VWP była zbyt wysoka liczba odrzuconych wniosków wizowych. Na przestrzeni ostatnich lat jednak statystyki w tej mierze stale ulegały poprawie i pod koniec lipca 2019 r. ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher ogłosiła, że nasz kraj wkrótce spełni warunki niezbędne do ubiegania się o uczestnictwo w programie ruchu bezwizowego. Zostało to potwierdzone przez wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Mike’a Pence’a podczas jego wizyty w Warszawie 2 września 2019 r.

Zapowiedział on, że gdy tylko informacje o zejściu poniżej wspomnianego progu 3 proc. zostaną formalnie potwierdzone, amerykański sekretarz stanu będzie mógł włączyć Polskę do Visa Waiver Program. Potwierdzenie to zaś nastąpi nie wcześniej niż 30 września 2019 r., kiedy to kończy się amerykański rok budżetowy. Trzeba też pamiętać, że sam proces wdrożenia do VWP trwa od trzech do sześciu miesięcy, w praktyce więc Polacy będą mogli odwiedzić Stany bez wizy najwcześniej w 2020 r.

Przeczytaj: Zniesienie wiz do USA – co to w praktyce oznacza

Kiedy i tak trzeba starać się o wizę

Oszczędzi to im wiele czasu, pieniędzy i nerwów. Rejestracja w ESTA jest bowiem mniej skomplikowana i tańsza niż standardowa procedura wizowa (opisana przez nas dokładnie w artykule „Wiza do USA – krok po kroku”), nie wymaga też osobistego stawienia się w ambasadzie czy konsulacie. Nawet jednak jeśli Polska zostanie objęta VWP, o wizę nadal będą się musiały ubiegać osoby, które:

  • wybierają się do Stanów na dłużej niż 90 dni,
  • chcą w USA uczyć się, pracować lub docelowo zamieszkać na stałe,
  • pracują dla mediów,
  • nie zostały wpuszczone już kiedyś do USA lub były stamtąd deportowane,
  • bez zgody odpowiednich władz przedłużyły swój pobyt w Stanach, przekraczając termin wyznaczony przez urzędnika imigracyjnego,
  • były w przeszłości aresztowane lub karane (nawet jeśli dotyczyła ich amnestia bądź ułaskawienie; wyjątek stanowią tu drobne wykroczenia drogowe, o ile związane z nimi należności zostały uregulowane),
  • cierpią na poważne choroby zakaźne,
  • nie uzyskały autoryzacji w ESTA,
  • chcą mieć wizę służbowo-turystyczną na dłużej (zwykle wydawana jest ona na 10 lat, podczas gdy autoryzacja w ESTA jest ważna przez 2 lata),
  • mają zamiar podróżować do Stanów prywatnym samolotem bądź statkiem lub korzystając z usług przewoźnika niezrzeszonego w VWP,

a także te, których przypadek musi być rozpatrywany indywidualnie w związku z niedawnym pobytem w krajach z „czarnej listy” opisanej powyżej.

Przeczytaj: Bez wizy do USA – na jakich zasadach

Zdjęcia: Unsplash.com

WizaOnline.pl to rzetelne źródło wiedzy o zagranicznych podróżach. Publikujemy artykuły o formalnościach związanych z wyjazdem za granicę, przygotowaniach do podróży, ciekawych miejscach i atrakcjach do odwiedzenia.