Jak zorganizować podróż do USA – krok po kroku

Jak zorganizować podróż do USA

Samodzielna organizacja wyprawy do USA nie jest wcale tak trudna, jak mogłoby się zdawać. Zwykle też opłaca się bardziej niż wycieczka z biurem podróży.

Marzysz o wyjeździe do Stanów, ale wydaje ci się, że będzie to bardzo droga i trudna do zorganizowania wycieczka? Wbrew pozorom wcale nie musi taka być. Wystarczy zabrać się do jej planowania z odpowiednio dużym wyprzedzeniem, pamiętając o kilku kluczowych kwestiach. W poniższym artykule podpowiadamy więc, co koniecznie należy uwzględnić podczas przygotowań do wyprawy do USA.

Z tekstu dowiesz się m.in.:

  • dlaczego lepiej zorganizować podróż do USA na własną rękę niż jechać z biurem podróży,
  • od czego zacząć przygotowania do wyjazdu do USA,
  • jak zaplanować zwiedzanie USA,
  • kiedy najlepiej lecieć do Stanów,
  • jak, gdzie i kiedy rezerwować noclegi w USA,
  • w jaki sposób można poruszać się po Stanach Zjednoczonych,
  • czy warto mieć ubezpieczenie na podróż do USA,
  • co kupić przed wyjazdem,
  • co należy zrobić już po przylocie do USA.

Oczywiście zawsze istnieje możliwość skorzystania z oferty gotowych wycieczek organizowanych przez biuro podróży. Może się to jednak okazać znacznie droższą opcją niż wyjazd na własną rękę. A nawet jeśli koszt będzie porównywalny, to zobaczysz zdecydowanie mniej Ameryki, jaką kojarzysz chociażby z seriali i filmów. Biura podróży skupiają się bowiem na tych najbardziej znanych (a więc też najtłumniej obleganych) atrakcjach, takich jak most Goldengate, Hollywood, Statua Wolności, Biały Dom czy wodospad Niagara. Jeśli chcesz zwiedzić więcej miejsc, które w dodatku są ciekawsze czy piękniejsze, lepiej zorganizować podróż do USA samodzielnie. To nie takie trudne!

1. Zacznij od wizy

Pierwszym krokiem jest wyrobienie wizy, którą wkleja się do paszportu (jeśli więc go nie masz, pierwszym krokiem będzie naturalnie wyrobienie paszportu). O wizę można ubiegać się w amerykańskiej ambasadzie lub konsulacie. Szczegóły całej procedury opisaliśmy dokładnie w tekście „Wiza do USA – krok po kroku”.

2. Zaplanuj, co chcesz w Stanach zobaczyć/zwiedzić/zrobić

Oczekując na rozmowę z konsulem i ogólnie wydanie wizy (zob. „Ile trwa wyrobienie wizy do USA”), stwórz listę rzeczy, które na pewno chcesz podczas wyjazdu do USA zrobić, zwiedzić czy zobaczyć. Następnie z mapą w ręku pogrupuj wypisane punkty według regionów. Stany Zjednoczone to potężny kraj. Na zwiedzenie mniej więcej całego potrzeba minimum pół roku, a przecież urlop bierze się zwykle na zaledwie kilka tygodni.

Jeśli więc chcesz zobaczyć wodospad Niagara, Statuę Wolności, Górę Rushmore i Las Vegas w ciągu zaledwie kilku dni, musisz liczyć się z tym, że większość wycieczki spędzisz na pokonywaniu odległości między nimi. Lepiej więc zdecydować się tylko na atrakcje np. Wschodniego Wybrzeża (pierwsze dwie z powyższej listy) i na podstawie znalezionych w internecie przewodników oraz opinii zaplanować resztę zwiedzania i rozrywek. A pozostałe „must see” z listy zostawić sobie na kolejny wyjazd. 🙂

Pod uwagę warto wziąć też to, ile dokładnie czasu możesz przeznaczyć na wycieczkę. Jeśli są to raczej dwa tygodnie niż miesiąc, warto zwiedzić wspomniane Wschodnie Wybrzeże i jego miasta. Zachodnie Wybrzeże przez wielu uważane jest za ciekawsze i piękniejsze, z uwagi choćby na liczne parki narodowe. Przemieszczanie się między nimi jest jednak czasochłonne, warto więc na spokojnie zarezerwować na ten wariant co najmniej 3-4 tygodnie.

Zaplanuj, co chcesz zwiedzić w USA

Przeczytaj: 10 najpopularniejszych miast w USA

3. Kup bilety na samolot

Wiedząc, który obszar Stanów Zjednoczonych cię interesuje, możesz zacząć szukać połączeń lotniczych do miasta na tym obszarze położonego. Bez sensu jest przecież lecieć do Chicago, gdy chcesz odwiedzić tylko Dolinę Krzemową. Lepiej znaleźć lot do Los Angeles, San Francisco czy nawet Las Vegas. Pamiętaj, że nie musi być to lot bezpośredni. Lecąc z któregoś z zachodnich europejskich miast, do którego z Polski dostaniesz się tanimi liniami, możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Dokonując rezerwacji, kieruj się jednak nie tylko cenami, ale też porą roku. „Słoneczna Kalifornia” chociażby wcale nie jest aż taka słoneczna w lipcu, który to miesiąc potrafi tam być deszczowy, mglisty i wietrzny. Okres od czerwca do października to z kolei czas huraganów po drugiej stronie kontynentu. Lepiej unikać więc wtedy wyjazdów np. na Florydę.

Pod uwagę warto wziąć także terminy amerykańskich wakacji szkolnych, kiedy to w parkach narodowych i okolicach największych atrakcji zdecydowanie rośnie liczba turystów – oraz ceny. Dobrym wyborem zdają się więc pogodne miesiące tuż poza sezonem, czyli maj, czerwiec, wrzesień i październik.

4. Zarezerwuj noclegi

Kiedy znasz już daty lotu do USA i wylotu stamtąd, a także wstępny plan wycieczki, pora na rezerwację noclegów. Należy jej dokonać z nawet trzymiesięcznym wyprzedzeniem, bo później obłożenie może okazać się zbyt duże. Do wyboru masz zasadniczo trzy opcje:

  • hotele i motele – najdroższe, od 80 dolarów za noc, najlepiej szukać ich przez Booking;
  • kwatery Airbnb – nieco tańsze, przy czym wcześniej należy dokładnie zapoznać się z opiniami;
  • kempingi – wariant najtańszy (od 0 do kilkudziesięciu dolarów za miejsce dla kilku osób), w wyszukiwaniu i rezerwacji również przyda się aplikacja, np. WikiCamps.

Czasem warto przenocować w miejscu nieco oddalonym od interesującej cię atrakcji. Tuż przy niej ceny mogą być bowiem nawet o połowę wyższe. Zwykle „bezpieczny” dystans to 20-30 minut jazdy samochodem. Są też jednak atrakcje takie jak choćby słynny park Yosemite, w przypadku którego tańsze noclegi znajdziemy dopiero 1,5 godziny drogi dalej.

5. Zaplanuj, jak będziesz poruszać się po Stanach

Powyższe rozwiązanie wchodzi w grę oczywiście przede wszystkim wtedy, gdy dysponujesz samochodem. Najpopularniejszą opcją jest jego wynajęcie – wystarczy mieć prawo jazdy (polskie lub międzynarodowe), kartę kredytową i ukończone 25 lat (rzadko mniej). Sprowadzenie auta z Polski opłaca się dopiero przy trwającym co najmniej 2-3 miesiące pobycie w USA – i samo w sobie trwa około miesiąca, tak więc należy zaplanować je odpowiednio wcześniej. Z wyprzedzeniem warto też jednak dokonać rezerwacji wynajmowanego samochodu. Dzięki temu koszt jego wynajęcia (zależny oczywiście głównie od klasy pojazdu) będzie nieco niższy.

Drogi w Stanach są bardzo dobrej jakości, przy nich zaś znajduje się wiele punktów z jedzeniem, łazienkami (także prysznicami), a nawet możliwością noclegu. Ceny paliwa są też znacznie niższe niż Polsce, a autem można dotrzeć praktycznie wszędzie.

Samochód jest najczęściej wybieranym środkiem transportu jednak również dlatego, że transport zbiorowy nie jest najmocniejszą stroną USA. Warto z niego korzystać tylko wtedy, jeśli chcesz zwiedzać głównie miasta – w nich funkcjonują bowiem autobusy lub metro (uzupełniane przez taksówki i Uber), pomiędzy nimi zaś poruszać się można samolotem (wariant droższy), pociągami lub lokalnymi odpowiednikami np. PolskiegoBusa. W tym przypadku również warto dokonać rezerwacji biletów z pewnym wyprzedzeniem.

Jak się poruszać po USA

6. Ubezpiecz się

Do wykupienia polisy ubezpieczeniowej nikt cię oczywiście nie zmusi, ale wiedz, że leczenie w USA należy do najdroższych na świecie. Pojedyncza wizyta u lekarza potrafi kosztować kilkaset dolarów, a jeśli zdarzy ci się poważniejszy wypadek, szpitalny rachunek może wynieść nawet kilka tysięcy. W porównaniu z tym kwota ubezpieczenia nie wydaje się zbyt wygórowana, nie stanowi też aż tak dużego obciążenia dla budżetu całej wyprawy (zob. „Ile kosztuje podróż do USA”). Ofert firm ubezpieczeniowych jest wiele i znalezienie tej idealnie dopasowanej do ciebie nie powinno stanowić dużego problemu.

7. Wymień walutę i zrób zakupy

Problemem może natomiast być znalezienie w Stanach kantoru, gdzie da się wymienić złotówki na dolary. Jeśli nie masz karty wielowalutowej, dobrze więc będzie jeszcze przed wyjazdem zaopatrzyć się w niewielką ilość amerykańskiej gotówki. Niewielką – bo karty wydawane przez polskie banki w Stanach w większości miejsc działają. Pewien problem może pojawić się np. przy dystrybutorach paliwa na stacjach benzynowych, ale wypłata pieniędzy ze znajdującego się tuż obok bankomatu już powinna się udać. Za większość rzeczy spokojnie zapłacisz więc kartą. Wyjątek stanowią opłaty za przejazd autostradą i… automaty na monety, w tym choćby ogólnodostępne pralki (zob. „Co warto wiedzieć przed wyjazdem do USA”).

Jeśli chodzi o zakupy, to dobrym pomysłem jest nabycie przejściówki do urządzeń elektrycznych. Na lotnisku będzie ona kosztować znacznie więcej niż choćby na Allegro, a prędzej czy później na pewno się przyda. Poza tym praktycznie wszystko – łącznie z ubraniami, kosmetykami i sprzętem kempingowym – da się kupić już w Stanach, np. w popularnym Walmarcie. Wiele osób często podróżujących do Stanów uważa, że nie ma wręcz sensu zabierać tych rzeczy z Polski, bo dzięki temu wracając, mają w bagażu miejsce na przywiezienie przedmiotów specjalnie kupionych w USA.

Przeczytaj: Czego nie wolno wwozić do USA

8. Część rzeczy załatw już na miejscu

To, czego na pewno nie da się kupić jeszcze w Polsce, to karta pre-paid do telefonu, najlepiej z dobrym pakietem internetowym. Chyba że wolisz korzystać tylko z Wi-Fi, które za darmo jest dostępne niemal wszędzie. Tzn. choćby we wszechobecnych fast foodach i lokalach takich jak Starbucks. Bo na środku pustkowia raczej bezprzewodowego internetu nie uświadczysz. Ale tam akurat nie będzie również zasięgu sieci komórkowej…

Już w USA zaopatrzysz się też w karnety wstępu do różnych atrakcji. Teoretycznie można zamówić je wcześniej przez internet z dostawą do Polski, ale koszt przesyłki kurierskiej sprawia, że nie jest to szczególnie opłacalne (ani popularne) rozwiązanie. Warto jednak z niego skorzystać na miejscu, aby znacznie taniej wejść choćby do miejskich muzeów czy parków narodowych, a przy okazji skorzystać z rozmaitych zniżek, np. na transport czy noclegi. Jeszcze przed wyjazdem warto natomiast zrobić po prostu rozeznanie w oferowanych w ten sposób możliwościach, zależnie od tego, dokąd konkretnie się udajesz.

Zdjęcia: Unsplash.com

WizaOnline.pl to rzetelne źródło wiedzy o zagranicznych podróżach. Publikujemy artykuły o formalnościach związanych z wyjazdem za granicę, przygotowaniach do podróży, ciekawych miejscach i atrakcjach do odwiedzenia.