Strona główna » Wizy i formalności » Bez wiz do USA od 11 listopada 2019 r.
Bez wiz do USA od 11 listopada 2019 r.
Polacy wreszcie mogą podróżować bez wiz do USA! Przeczytaj, co właściwie zmieniło się po przystąpieniu do programu ruchu bezwizowego (Visa Waiver Program).
Wiele osób długo czekało na ten moment: 11 listopada 2019 r. Polska oficjalnie znalazła się na liście krajów objętych programem ruchu bezwizowego do USA (Visa Waiver Program, VWP). Tego dnia Polacy po raz pierwszy mogli zarejestrować się w systemie ESTA. Trzeba to zrobić, by móc wjechać na teren Stanów Zjednoczonych bez wizy. Podróżowanie do USA mimo wszystko wciąż bowiem nie jest tak proste jak choćby podróżowanie po strefie Schengen.
Ostatnią przeszkodą dzielącą nasz kraj od uczestnictwa w programie ruchu bezwizowego był zbyt wysoki odsetek odrzucanych wniosków o wizę służbowo-turystyczną B-1/B-2. Zgodnie z amerykańskimi przepisami w ciągu jednego roku podatkowego – który w Stanach kończy się 30 września – odsetek ten nie może przekraczać 3%. Polakom wreszcie udało się zejść poniżej tego progu i na początku października już było wiadomo, że wkrótce Polska dołączy do VWP.
W ekspresowym tempie
Zgodnie z zapowiedziami procedura wdrażająca miała potrwać nawet kilka miesięcy. Zakładano więc, że bez wiz do USA będziemy mogli podróżować prawdopodobnie dopiero od początku 2020 r. Prezydent RP Andrzej Duda wyrażał nadzieje, że sprawę uda się przyspieszyć i nastąpi to jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Tymczasem Amerykanie chyba postanowili zrobić nam niespodziankę na 101. rocznicę odzyskania niepodległości i w programie ruchu bezwizowego Polska znalazła się już 11 listopada 2019 r.
Kto może wjechać do USA bez wizy
Nie oznacza to jednak końca wszelkich formalności. O wizę do USA nie będą się musiały ubiegać tylko osoby, które jadą tam w celach służbowych, turystycznych czy na leczenie, a ich pobyt na terenie Stanów Zjednoczonych potrwa maksymalnie 90 dni. Jeśli chcesz w Stanach zostać na dłużej, a także pracować tam lub się uczyć, zdobycie wizy nadal będzie konieczne.
Rejestracja w ESTA
Ale nawet gdy jej nie potrzebujesz, wciąż jeszcze musisz zarejestrować się w systemie ESTA. Jest to znacznie prostsze i szybsze niż złożenie wniosku wizowego, nie wymaga też przybycia na rozmowę do ambasady czy konsulatu USA, bo wszystko odbywa się przez internet. To ogromne ułatwienie dla tych, którzy nie mieszkają w Warszawie ani Krakowie, gdzie znajdują się amerykańskie placówki dyplomatyczne. Nie mniej ważne jest to, że koszt rejestracji w ESTA wynosi tylko 14 dolarów, podczas gdy opłata wizowa jest ponad 10 razy wyższa i nie podlega zwrotowi, nawet jeśli wiza ostatecznie nie zostanie wydana. Odmowa autoryzacji w ESTA skutkuje natomiast utratą zaledwie 4 dolarów (pozostałe 10 dolarów jest pobierane dopiero w momencie zaakceptowania wniosku).
Przeczytaj: ESTA – odpowiedzi na najważniejsze pytania
A co z wizami?
O przyczynach, dla których rejestracja w systemie ESTA może się nie powieść, pisaliśmy w artykule „Program ruchu bezwizowego do USA”. Warto jednak wiedzieć, że nawet jeśli nie uzyskasz autoryzacji, to nadal możesz ubiegać się o wizę służbowo-turystyczną B-1/B-2. Zniesione zostały bowiem nie same wizy, lecz jedynie obowiązek ich posiadania w niektórych przypadkach. Tak więc jeżeli masz już wizę, możesz spokojnie pojechać z nią do Stanów, bez konieczności rejestrowania się w ESTA.
Mało tego – nawet gdy wizy jeszcze nie masz, jej zdobycie wciąż może okazać się dla ciebie bardziej korzystne. Chociażby dlatego, że wolno z nią przebywać w Stanach nie 90 dni, ale 180 dni, a po tym czasie można ją przedłużyć lub zmienić jej status, czego nie przewidziano w przypadku ruchu bezwizowego. Dokument wydaje się ponadto zwykle na 10 lat, podczas gdy autoryzacja w ESTA jest ważna zaledwie przez 2 lata.
Dowiedz się więcej: Do USA z wizą czy bez – co jest bardziej korzystne?
O czym jeszcze warto pamiętać
W tym czasie bez wizy można podróżować do USA dowolną liczbę razy, ale tylko samolotem lub statkiem, i to posiadając bilet powrotny lub na dalszą podróż. W punkcie granicznym zaś czeka cię rozmowa z urzędnikiem imigracyjnym i skan linii papilarnych.
Co więcej, urzędnik ten teoretycznie może odmówić ci wjazdu i odesłać do Polski najbliższym samolotem. Na jakiej podstawie? Odpowiedź znajdziesz w artykule „Odmowa wjazdu do USA”. Warto w tym miejscu wspomnieć jeszcze, że jeśli odsetek Polaków bez wizy zawróconych z amerykańskiej granicy przekroczy 3%, nasz kraj może znów zostać z VWP wyłączony.
Przeczytaj także: Zniesienie wiz do USA – co to w praktyce oznacza
Zdjęcie: Unsplash.com